Hvor dælen er deres farver blevet af???
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
snoopyzrainbow — 10. juni 2008, 11:55
Igår skulle vi fange et par stykker fra som var blevet solgt,de var lige så blege,indtil de kom over i posen..så skal jeg da lige love for der brød farver ud
Har aldrig set dem så farvestrålende før,men de har nu heller ikke været i plastik poser før..
Hvor er deres farver blevet af? Mine værdier i akvariet ligger sådan:
no3:25
no2: 2
gh: mellem 7 og 14
kh: 6
ph: 7,2
skal siges vi bor meget tæt på vandværket,og et sted hvor vandet er MEGET hårdt,samt har en ph på 11,4 når det blir tappet..derudover har vi MEGET kalk,så vi har været nødt til at investere i aquafilter...
Jeg er klar over værdierne ikke er optimale lige nu,men er i fuld gang med vandskift,ovenpå de skide planarier,så det kan komme tilbage til normale tilstande igen..men det burde vel ikke ha indvirkning på deres farver? De har ikke haft farver i en måned,og det var før planerier,og med normale værdier i tanken..
Lys: uvrør(blå) og sun-glo rør
Falck — 10. juni 2008, 12:32
Esben — 10. juni 2008, 12:32
Langeland — 10. juni 2008, 13:04
Unimati — 10. juni 2008, 13:12
Hvis dit vand fra hanen har en pH på 11,4 så håber jeg da, at du advarer dine gæster om, at de dør, hvis de drikker fra hanen 😀:D:D
Er du sikker på, at dit testsæt virker?
KimJ — 10. juni 2008, 13:50
Som #5 er inde på, har dit målesæt nok spillet dig et puds. En PH på 11,4 er ikke muligt i drikkevand, da det vil dræbe de fleste levende væsener. Det lyder også mærkeligt, at vandet skulle være specielt hårdt, da alle de vandværker i Esbjerg kommune, man kan finde målinger på, opgives til at have en DH på mellem 7 og 12, hvilket må siges at være relativt blødt efter danske forhold (Meeki er desuden yderst tolerant m.h.t. både PH og DH). Derfor tror jeg også, at man skal tage resten af dine opgivne værdier med et gran salt.
Forklaringen skal nok snarere søges i indretning og sammensætning. 10 Meeki i et 200L akvarium, er i overkanten, men det burde ikke i sig selv være nok til at ingen af fiskene farver ud. Indretningen ser derimod ikke for godt ud, idet den er alt for lys, og der mangler skjule- og læsteder. Med skjulesteder menes små huler hvor en trængt fisk kan klemme sig ind, uden at en større forfølger kan følge efter. Med læsteder, menes områder hvor fiskene kan trække sig tilbage, og opholde sig bekvemt, uden at føle sig udsatte for fare (som i denne sammenhæng er bevægelser på den anden side af glasset).
Hvor store er de egentlig?
snoopyzrainbow — 10. juni 2008, 14:29
har ikke brugt mine egne testsæt på det.
#6: jeg bor altså ikke i esbjerg kommune,og har kun 6 meekier..der var 10 fra start,men har solgt 4 netop fordi jeg ikke havde plads(og der er flere der ryger nu her) der er enkelte gemmesteder,billederne viser kun venstre side af tanken..de er endnu ikke så store,enkelte(2 stk) er ca.10-12 cm,men resten er kun 6-8 cm max.Og har to baljer under opbygning,hvor vi regner med at rykke dem i den ene..
Jeg har for nyligt måtte smide træroden ud,da den simpelthen smuldrede og gjorde vandet ret ækelt,der er muligvis nok lidt for lyst,kan godt selv se det,men det vil jeg da lige prøve at gøre noget ved. Og der er flere skjulesteder på vej:D
og har ikke gjort filter rent,har været nød til at skifte plader,da planarierne havde valgt det som ynglested*doh*
Men jeg finder lige lidt flere skjul og lidt mere mørk-farvede dekoer,og så ser jeg hvad der sker;) Tak for hjælpen
snoopyzrainbow — 10. juni 2008, 18:27
Vi har farver igen!!!
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.