Ny til TankA
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rune — 9. juni 2008, 22:05
Set LIDT fra afstand og med solen ude til højre 🙂, er det måske ikke verdens bedste billeder, men de giver et meget godt indtryk af hvad jeg har planer om.
Det skal nok også lige siges, at der næsten lige er kommet sand i, og at vandet derfor er lidt grumset, og at der endnu ikke er sneglehus legere i. de kommer MEGET snart.
Jeg gad dog godt vide lidt om vandtemperaturer. synes ikke jeg kan finde meget om det nogen steder.
Og planter. Vil det være ok at plante en lille Anubias på stenen i midten?
Alle gode råd er velkommen til mit lille nye 54 liters tanka-projekt.
Mvh Rune,
anders e.r — 10. juni 2008, 16:47
Jakob U. — 10. juni 2008, 16:53
Det ville være en god ide at have en stenopsætning ca i midten hvis der er flere hanner så en jagtet han kan komme i ly
26 grader er fint
Rune — 10. juni 2008, 19:48
Men jeg var nede idag og købe 6 små fine Multier. De har det super godt og er allerede begyndt at skubbe lidt til hinanden og har spist lidt myggedrenge.
Jeg vil lige se om jeg får tid til at smide et par billeder senere.
Mvh Rune.
Piranha — 11. juni 2008, 11:30
Det med stenene kan du vente og se om de er for onde ved hinanden, det er jo 'kun' 54l.
Pøj pøj med det.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.