Finneråd?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MHN240589 — 7. juni 2008, 14:38

Hej, mine oscars ser ud til at de er begyndt at få finneråd, men der er kun på sidefinnerne! Og dee andre fisk er der intet med, kan det være fordi de har slåset?

Hvis jeg skal tilsætte salt for at bekæmpe det, hvor meget skal keg bruge i et 530 l, synes et kilo lyder voldsomt? Og fiskene har vel godt af salt en gang imellem eller hvad?

TK. — 7. juni 2008, 21:03

jeg havde finneråd også i et 530l der brugte jeg aquamor til at bekæmpe det med, det gik meget hurtig fra at jeg opdaget det på finnerne til at den første fisk var død gik der ikke mere end 3 dage. det var kun mine altum scalar som blev angrebet af finneråd i det akvarium, hvorfor ved jeg ikke måske de var mest modtaglig og behandlingen blev sat ind inden de andre fik det.

MHN240589 — 7. juni 2008, 21:06

#2 Hehe, det er noget ski værk! Men ser nu meget friske ud mine fisk, så har smidt et halv kilo salt der i, så må det sgu hjælpe! Er ikke så meget for alt det medicin-tis!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.