Akvarie til Guppyer.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mikkelsen — 23. maj 2008, 21:28

Jeg har længe gået og tænkt på om jeg skulle købe mig nogle gupser, men da jeg er rimelig ny indenfor alt med akvariefisk, og ikke ved så meget om Guppyer endnu... så besluttede jeg mig for at lære så meget om dem så muligt. 😀

Jeg har nu læst en del om Guppyer, men har ikke kunne finde et sted hvor der stod hvor stort et akvarie, de minimum skulle ha' lov at svømme rundt i..! *doh*

Så hvor stort et akvarie ville i anbefale??

Frank — 23. maj 2008, 21:33

Det kommer jo an på hvor mange du vil have.......😉 ca. 1cm fisk til 1 liter vand, husk guppyer bliver 4-5 cm. Nu ved jeg ikke om du har et akvarie i forvejen, men ellers skal du måske starte med et 128 liters. Du kan godt have dem i et mindre, men man kommer let til at mangle plads............😎

krølle west — 23. maj 2008, 22:34

1cm fisk pr liter det er noget sludder og vrøvl at give det råd,selv tl begyndere jeg ville ikke holde et par guppyer i et 10 liters akvarie eller en sommerfugls chiklide i et 6 liters akvarie. Et akvarie på 54 liter er udmærket til tre par guppyer plus deres yngel, et 20 liters er udmærket til 1 par,,men 20 liter er dog det mindste at holde et par guppyer forsvarligt i,brug din sunde fornuft,et par guppyer bliver hurtigt til mange guppyer.

hop30 — 24. maj 2008, 09:43

i et 54 liter akvarie, kan du sagtens holde 10 - 20 guppyer i.
Jeg har selv 16 guppyer i mit.

Soulen — 24. maj 2008, 11:03

her kan mit 54L guppy akvarie ses http://www.akvarieplanter.dk/forum/viewtopic.php?t=1559

Frank — 24. maj 2008, 11:25

#Krøllebølle west

Nu skriver han jo ikke lige så mange informationer i sit indlæg vel??? Og hab har jo ligesom ikke skrevet ret meget i sin profil, men det er der jo mange som ikke har. Det er jo ikke til at vide om vi snakker om 2 eller 3 par han vil have. Skal der andre fisk i akvariet?? Det kunne jo være de spiste ynglen. Anbefaler jeg ikke et på 128 liter??? Så er der jo lidt plads og løbe på. Læs dog lige det hele inden du jærmer folk ned, men sjovt nok bliver de fleste af dine svar slettet af admin. Måske skulle du tænke på hvorfor de gør det.....................

Akvarie West Vol. 12 — 24. maj 2008, 13:23

At bruge det råd om om Guppyer er da udemærket, men man skal være meget meget forsigtig med hvilke fisk man ellers bruger det råd overfor. Rigtig mange fisk er territorielle i kortere eller længere perioder, og vil ikke leve op til 1 cm fisk på 1 liter vand.
Et 54 liters akvarium med Guppyer, der vel bliver ca. 5 cm. Dvs. 11 guppyer i et 54 liters akvarium, og det passer bestemt rigtig fint. Den størrelse akvarium er ofte på tilbud, så det er bestemt det jeg vil anbefale til 10-15 guppyer, og 25-30 guppyer i et 128 liters akvarium, er da bestemt heller ikke noget problem efter min mening, jeg har en større fisketæthed i mine guppyakvarier, og jeg har også set en større fisketæthed blandt guppyer i naturen.
Kommer du for mange guppyer i samme akvarium, vi du se, at guppyerne begynder at nappe hinanden i halerne, efter hvad jeg har fået oplyst. Jeg har ikke set det selv.

Frank — 24. maj 2008, 13:42

Ok. Tonny. Jeg syntes bare det var en god fingerregel til en nybegynder. Men skal nok passe på med at bruge den regel.. Der er jo flere som ikke kan li den 😛

Soulen — 24. maj 2008, 13:46

hehe tonny så skal der vist være tæmlig mange af dem. men ja guppyer kan man saktens sige 1cm pr liter vand. så meget sviner de jo heller ikke. pt har jeg 5 guppyer i mit 30L af 4-5cm og det vil jeg nu heller ikke sige at er for meget. dog har jeg min anc malle der i også men han ryger i næste uge til en på mit arbejde. inden jeg solgte nogle af alle mine gupser hvad jeg ca 20 stk i mit 56L for mange tja det er det vel men det gik fint og de trives i bedste vel gående. som ses på mine billeder går der ikke nogle der i men de kommer i morgen da som der også står at det er omlagt med DIY bundlags gødning og vil lige være helt sikker 🙂

GuppyMolly — 24. maj 2008, 14:07

Jeg er enig med Krølle West . Den der 1 cm pr 1l liter dur ikke til en sk*d .

GuppyMolly — 24. maj 2008, 14:07

Hvis du har et 54 L kan du putte guppyer i til det ser rimeligt ud, ikke for lidt og ikke for overfyldt .

jery — 24. maj 2008, 14:17

#10: jo, det kan I tro, den gør. Det er en ganske udmærket tommelfingerregel for nye akvarister, hvis de nøjes med at benytte den på fredelige "selskabsakvariefisk" - og altså netop gupser.

Akvarie West Vol. 12 — 24. maj 2008, 14:17

#11 Hvor mange guppyer vil du regne med at du kan komme i et 54 liters akvarium, før det er overfyldt ?

Akvarie West Vol. 12 — 24. maj 2008, 14:28

#10 Den dur ikke til Cichlider, Labyrintfisk, men til Guppy, Neonfisk, Kilepletbarber og lign. virker den fint. Denne tråd omhandler udelukkende Guppyer, og derfor er reglen formidabel.
Havde tråden været om Dværggrurami, vil jeg f.eks. max. anbefale to par til et 250 liters akvarium, men så er Dværgguramien jo også en af de territorielle fisk, hvor den "gyldne regel" ikke virker. Den virker måske heller ikke mht. til Sværddrager, men det er ikke fiskens skyld. De fleste begyndere ikke er klar over at en sværddragerhun kan opnå en størrelse på 15 cm. Hvis en begynder regner med 1 cm fisk pr lit. vand og regner 3 sværddragere til sammenlagt 35-45 cm, så vil det forhåbentlig medføre, at personen købte et større akvarium. Og så kan man jo sige at reglen virker, men ikke i alle sammenhæng.

GuppyMolly — 24. maj 2008, 14:29

#13: Man kan ikke sætte antal på, men med øjet kan man se om der er overfyldt .. Det kan jeg ihvertfald og jeg har ikke lige et tal på mine guppyer .

jery — 24. maj 2008, 14:32

Der er godt 40 l vand i et 54 l - jeg målte engang i et Juwel, og der kom 42 el. 47 l i (kan ikke huske det nøjagtigt).
En almindelig kulturgupse = 5 cm = 8-10 fisk i et 54 l.

krølle west — 24. maj 2008, 15:09

#6 frank guppy
hvad har det med tråden at gøre her, at nogle af mine indlæg er blevet slettet ?? nu spurgte han ju hvor stort et akvarie vi anbefalede til guppyer,og din 1 cm pr. liter holder ikke,den regel er noget af det dummeste der er lavet, til og med til nybegyndere,og at du foreslår et 128 liters til en der bare vil have et råd,om hvor stort et akvarie man behøver til guppyer er ju helt fint,men stop med den der 1 cm/pr. liter vand den holder ikke,hvis det var tilfældet kunne de fleste stoppe med opdræt af mange akvariefisk.

krølle west — 24. maj 2008, 15:13

#10 den holder heller ikke til guppyer,desværre Tonny hvis det var tilfældet var der ikke nogen der opdrættede guppyer.

GuppyMolly — 24. maj 2008, 15:14

Jeg syntes at det der 1 cm fisk pr. 1 liter får folk til at blive lidt kede af det ? Hvis de nu har købt ca. 4 fisk for meget må de jo af med dem igen osv. Så det er der jo ikke noget ved . Derfor har jeg mine egne regler .

Villads — 24. maj 2008, 19:42

Hjemme hos mig er det nærmere en guppy pr liter,men så skal der også være tjek på rengøringen.

Til en en begynder med et 54 l vil jeg sige:køb 3-4 hanner og hunner for resten så du har 10 guppyer,og lad akvariet stå og køre i mindst to uger først,medmindre du kører Jery's og chk's system.

Et par små ancistrusmaller kunne være de første fisk og så kunne guppyerne komme i en uges tid efter.

Akvarie West Vol. 12 — 24. maj 2008, 20:37

#18 Jeg har set Guppyer i naturen, hvor jeg kunne tage cirka 50 guppyer i et strøg med et almindeligt stort akvarienet. Og jeg kender flere akvarister der opdrætter guppyer i akvarier, hvor de har mange guppyer i et lille akvarium. Du har sikkert hørt noget andet, men det jeg har set, har jeg set med mine egne øjne.

chk — 24. maj 2008, 21:40

#19 Ja og de regler har du desværre luftet i andre sammenhænge også, og det er desværre tid du har uret. Her handler det ikke om folk, der ikke sætter sig ind i tingene bliver kede af det, det handler om dyreetik.

#1 Vi taler guppyer og du kan fint bruge 1 cm pr l reglen, den er godt, selv om Tonny har ret i at den ikke holder til andre slags fisk er det en god tommelfinger regel, og jeg vil ikke anbefale at du kører mit system til at starte akvarie op, men den klassiske med 14 dage uden fisk og dernæst få fisk, en uge med få fisk og efter endnu en uge lidt flere osv

Men Tonny, selv om du har set guppyer stå som sild i en tønde, kan de som oftes komme væk i naturen, det kan de ikke i en 54l 🙂

Akvarie West Vol. 12 — 25. maj 2008, 00:53

#22 Enig, vi står jo også gerne 40.000 som sild i en tønde for at høre U2 eller Paul McCartney, men det er ikke ensbetydende med, at vi gerne vil stå sådan konstant 😀

nordboen — 25. maj 2008, 01:42

ja nu sidder jeg her som efter min egen mening "lidt" erfarn akvarist - jeg synes den lidt barske tone blandt nogen af de andre erfarne burde give jer røde ører.
hop nu ned fra jeres utrolige høje pedistaler og læg mærke til hvem der spørger. en kommende akvarist !!!!!!!!! - var det ikke bedre at nævne overfor en begynder at det er bedre at have mindre fisk end planter og give ham en god chance for at komme godt igang istedet for at ende med en gang "grønkålssuppe" og mister lysten til at have den fedeste hobby der findes.

Mit råd vil være start med at købe nogen rubuste planter der kan holde som vandpest,vallisneria evt en lille tot javamos mm.
beplant akvariet og lad det stå i 14 dage og så er du klar til at skaffe dig dine guppier.køb eller få dig max en 6-8 stk der vil ikke gå mange måneder før du vil have særdeles rigligt i dit 54 ltr. du kunne sagtens have et par pansermaller og et par xencare sugemaller sammen med.
Prøv og se om du ikke kan finde den "vilde" ugave måske har de ikke de største finner/farver men til gengæld vil du få langt større glæde af denne fantastiske fisk. De mange kultur former af denne fisk blandt mange andre arter med alt for store finner mm. er en skamplet på vores hobby og burde give ting til eftertanke blandt dem som brænder for denne hobby. med venlig hilsen nordboen Ps er der nogen der mangler en plante som yngleskjul???? så giv lyd jeg har en der er ved at drukke mit akvarie (vokser ekstremt hurtigt)

Soulen — 25. maj 2008, 02:06

#24 der for jeg smed et link til mit 54L 🙂 så kan man da se hvad der kan lade sig gøre når man får mere styr på tingene;)

Frank — 25. maj 2008, 09:15

#1

Vi må nok lige have dig på babeb igen for at denne tråd ikke kører helt af sporet:D
Har du akvarie i forvejen??? Hvor mange guppyer havde du tænkt dig at købe?? Så er det noget nemmere at give dig nogle råd.

chk — 25. maj 2008, 09:31

#24 Nu ved jeg ikke rigtig hvem af os der skal ha' røde øre, men da du reder os lidt over en kam vil jeg da bare gøre opmærksom på at vi er en del "erfarne" der både har taget udgangspunkt i #1 og forsøgt at give et rimeligt objektivt svar.

At der så er faldet lidt "høvl" undervejs er ikke rettet mod #1

krølle west — 25. maj 2008, 10:08

#24 helt enig

#22 charlotte,holder du strikt med 1cm/pr. 1 liter ,kunne være meget intressant,og høre hvor store akvarier du har og hvor mange guppyer i disse akvarier.

chk — 25. maj 2008, 10:39

#28 Jeg overholder ikke en dyt 😉, men jeg mener ikke man skal anbefale imod katastrofekurs, når man råder en nybegynder, her skal man træde lidt varsomt og holder du på 1 cm reglen til almindelige selskabsfisk, går man ikke helt gal i byen

' Natasja — 25. maj 2008, 13:09

Jeg har 5 guppyer og 3 unger til salg, hvis du skulle være intrasseret i dem? 🙂

krølle west — 25. maj 2008, 15:43

#29 ok,syntes bare den der 1cm/pr 1 liter er lidt gammeldags,som at gammelt akvarievand er det bedste"anno 1960-70" 😀,men ok respekterer din holdning

Mikkelsen — 27. maj 2008, 20:04

#24:

Hvorfor vil jeg få større glæde af den "vilde" udgave?

#26:

Jeg har ikke selv akvarie endnu, selvom at vi oppe i stuen har et stående, hvor der er 8 zebrafisk i... og den hjælper jeg da med at ordne og den slags..
Jeg havde tænkt mig at købe et akvarie, for nogle af mine konfirmations penge, og i den skulle jeg kun have Guppyer - 5 hanner og 5 hunner.

Villads — 27. maj 2008, 20:08

"Hvorfor vil jeg få større glæde af den "vilde" udgave?"

Ja det må du nok spørge om *blink*

Et 54 l vil passe fint,men større er bedre,synes jeg.
112 eller 128,så er der plads til at dine guppyer kan få en pæn flok unger,og det er jo en af de sjove ting ved guppyer,at se ungerne vokse op og se hvilke former og farver de får.

Held og lykke med det. 🙂

chk — 27. maj 2008, 20:10

#32
Du skal ikke ha' lige så mange hanner som hunner. Guppyhanner jager hunnerne hele tiden, så 3 hanner og 6 hunner er bedre, så bliver hunnerne ikke stresset.

Mikkelsen — 27. maj 2008, 20:14

Ok..

Det er lige meget om akvariet er et hjørneakvarie, eller et normalt firkantet akvarie.. Ikk?

jens-Odense — 27. maj 2008, 20:16

jo mikkelsen det er lige meget og tror at jeg har hørt for meget efter villads:D er gået igang med rimelig seriøs avl, jeg mangler bare guppyerne:P


mvh jens

Mikkelsen — 27. maj 2008, 20:19

Godt at høre..! 🙂

Nu håber jeg bare snart jeg kan få købt et akvarie, også selvfølgelig Guppyerne. 😀

lasse-gk — 27. maj 2008, 20:36

:)jeg forsnart 2 kuldt uppy unger og har da også en akvarie vis du er intra

Villads — 27. maj 2008, 23:12

#36 + 37 Ja bare pas på.
Det kan hurtigt gribe om sig - og jeg skubber da gerne på 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.