200L Cichlide akvarie?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ras.killing — 22. maj 2008, 22:03

:DJeg har et stykke tid nu gået og tænkt på at anskaffe mig et stører akvarie end det jeg har nu (16L xD). Og det viste sig så at en af mine venner havde et akvarie på 80L jeg kunne få. Det har jeg så lige hentet her til aften, men det viser sig så bare at være noget støre end 80L...Så jeg måler det lige op for at vide hvor mange L det egentlig er på. Det viser sig så at være på 200L (yeeeeeeees!).

Da jeg trode at det var på 80L havde jeg tænkt på at putter nogle mindre cihclide i som nogle sneglehuse ciclider eller noget i den stil, men da det nu viser sig at være over dobbelt så stort, så tænker jeg da selv at jeg må kunne få plads til nogle lidt stører og sjovere fisk.

Så mit spørgsmål er egentlig bare: Hvad ville i putte i mit 200L akvarie?

Skal så lige siges at jeg er helt vild med de der afrikanske akvarier, med en helt lys sandbund og nogle store flotte sten hist og her. Så hvis i kunne hjælpe mig med at finde noget i den retning ville jeg blive glad 😀

Bedste hilsner fra Rasmus, nu med 200L balje 😎

Paaw — 22. maj 2008, 22:07

Du kan da have Pseudotropheus saulosi de kommer godt nok fra Malawi

Ras.killing — 22. maj 2008, 22:34

havde måske selv tænkt lidt på Sciaenochromis Fryeri, men hvor mange af dem kan jeg have?
Hvis jeg da alsår kan hve nogen af dem 😛

Paaw — 22. maj 2008, 22:38

Du kan ikke have Sciaenochromis fryeri i et 325 l. Da de min. skal have 325 l.

Unimati — 22. maj 2008, 22:39

Ikke for at ødelægge dit gode humør, men malawi er stadigvæk udelukket i et 200 L akvarie. Der er for mange aggressioner til at det kan gå i længden 🙁

Du skal hellere kigge på Tanganyikacichliderne. Der kan du lave nogle rigtig fede setups til sneglehuslegere og enkelte hulelegere. Både med sten og sneglehuse..... kanon flot 🙂

JPV — 22. maj 2008, 22:40

du kan da have demasonier i det vil jeg mene

Ras.killing — 22. maj 2008, 22:43

# 4
- Helt i orden, men spørger njo for at blive klogere ;D

# 5
- Vil meget gerne hører nogæe navne på de forskelige fisk du snakker om (er stdaig lidt nye i akvarie livet), er ikke så kent med de forskellige arter, så hvis i kan sige nogle navne så burde jeg selv kunne læse mig frem til resten! 😎

spim — 22. maj 2008, 22:44

#6
Er de ikke for hidsige til det? Dem jeg havde engang i et 250L jagtede rundt efter hinanden...
Desuden yngler de ret ivrigt, så man risikerer let at drukne i fisk..

Unimati — 22. maj 2008, 22:45

#6 Der kører en fin tråd om demasoni lige nu, og den skal have plads... den hidsige satan 😀

http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=736493#SiteEnd

tetracrusta — 22. maj 2008, 22:47

der er også rigtig mange spændende dværgcichlider 😛

Unimati — 22. maj 2008, 22:59

#7 Der findes rigtig mange, og artsbeskrivelserne er jo offline indtil efter weekenden. Men når de er online igen, så er det bare med at læse løs 😉

Når du er ny i hobbyen og fra Fyn, så kan du med fordel smutte omkring Petroimporten. Han har 100% styr på tingene, og kan gelejde dig smertefrit igennem starten, samt har han en masse tanganyikacichlider 🙂

www.petroimporten.dk

KimJ — 23. maj 2008, 08:37

Jeg vil tilslutte mig #5, og sige, at akvariet er for lille, til at blive et godt Malawi akvarium. Selv om man kunne finde en enkelt art eler to, som kan klemmes ned i baljen, vil man aldrig få det optimale ud af dem, og akvariet ville altid komme til at være en blokering for alle de dejlige fisk man ellers ville blive fristet af.

Det lyder jo også som om, at det er selve akvarietypen, der virker tiltrækkende, og det er nøjagtig den samme akvarietype, der traditionelt bruges til Tanganyikaer (ikke overraskende, da de 2 søer ligner hinanden meget). Mindre kendt er det, at der i Mellemamerika, findes et par søer, mest kendt er Nicaragua-søen, som har nogle af de samme biotoper (klippekyst) som de afrikanske. Herfra kunne man godt vælge et enkelt par mellemstore cichlider, og ellers toppe op med f.eks. Sværddragere.
Endelig kan man jo se stort på om akvariet er biotop-korrekt, og bare vælge og vrage blandt alle de mellemamerikanske cichlider, som strengt taget ikke er fra denne biotop, men som ville trives helt fint alligevel. Husk blot, at der sandsynligvis kun er plads til et par, når de går i gang med at yngle!

stege — 23. maj 2008, 09:25

lyder lidt småt til malawi hvad med at kigge på en anden sø måske tanga ? har selv med stor glæde haft fisk derfra

JPV — 23. maj 2008, 16:39

nu bliver jeg nok sat på plads:P men jeg har et 180 med demasonier og det går fint der skal bare være en masse huler
og demasoni yngel er jo til at komme af med 🙂

KimJ — 23. maj 2008, 17:03

#14
Der er mange grunde til, at der kan være forskelle på, hvor store akvarier, forskellige akvarister mener der skal til.
Der er der store variationer blandt de enkelte individer inden for hver art, og dette kan man være heldig med, i nogle tilfælde, hvor det går godt, selv om det ikke burde ifølge bøgerne, og meget uheldig med i andre, så det går galt, selv i akvarier der er større end det anbefalede mindstemål.
Oftest er der dog bare tale om, at vi allesammen har forskellige forestillinger om, hvad der skal til for at "det går fint". Mange er for eksempel helt overbeviste om, at det at fiskene yngler, er et skudsikkert tegn på, at "det går fint", hvilket naturligvis er noget sludder, med mindre at det er det eneste kriterium man har. I den anden ende, er der så nogle akvarister, der ikke synes at det går godt nok, før de har fået skabt forhold, der tillader den pågældende art at udfolde så meget naturlig adfærd, som det er muligt at se under akvarieforhold, og selvfølgelig også lader fiskene udvikle sig fysisk optimalt.
Min holdning er, ikke overraskende når man har læst mit tidligere indlæg, at man snyder sig selv for nogle fine oplevelser, når man partout vil klemme fiskene ned i et akvarium, hvor der mere er tale om overlevelse end trivsel. Det gælder ikke mindst, når man starter op fra bunden, hvor man er helt fri til at vælge nogle fisk der virkelig vil kunne vise sig optimalt i akvariet.

Ras.killing — 23. maj 2008, 18:32

Har siddet og kigget lidt på de forskellige tanga cichlider, og faldt over Prinsessen af burundi. Den synes jeg bestemt heller ikke er helt tosset! 😀

Og der stod på den side jeg fandt lidt om at de skulle gå i et akvarie på minimum 75L, så 200L må da været fint til dem?

Hvor mange af dem kan jeg have gående der i? ligeledes hvor mange af disse børe være hendholdsvis hanner og hunner...?

Og så lige noget lidt andet, ville jo også gerne have lidt fisk der kunneholde de hele lidt rent, så hvilken malle (eller anden type fisk der kan være rengøringskone *gg* ) ville kunne gå sammen med prinsesserne? hvis der da er nogen der kan de 😛

freddie — 23. maj 2008, 19:06

Du kunne også kigge på nogle mellemamerikanske:) der er flere muligheder der godt kunne gå🙂

kamel import dk — 24. maj 2008, 01:51

Men vent nu til du er kommet af med dine guramier - de stakkels kræ skal jo ikke gå i et 16 liters akvarie længere end højst nødvendigt.

Anne

KimJ — 24. maj 2008, 09:18

#16
Den der har skrevet 75L til prinsesser, er vist en af dem der er tilfredse med at fisken bare overlever*skeptisk*, men de vil kunne gå fint i et 200L akvarium. Det bedste vil nok være, at anskaffe en flok ungfisk, som selv kan parre sig ud, og derefter fjerne de overskydende fisk, så der kun er et par tilbage. De yngler flittigt, og accepterer (og får faktisk hjælp af) de ældre unger, selv når de har nye kuld. Faktisk yngler de så flittigt, at du nok får brug for nogle fisk, der kan holde bestanden lidt nede, hvis du vil undgå at skulle fange unger op alt for ofte.
Af andre fisk som ovenstående også ville gælde for, kan man nævne de forskellige Julidochromis arter.

Ancistrus er meget brugte som algebekæmpelse, også i Tanganyika akvarier, men man skal lige holde øje med, om cichliderne er for hårde ved dem. Nogen gange går det godt, andre ikke.....

Hvis jeg må komme med en lille reklame for mine egne yndlinge, så vil jeg anbefale Archocentrus multispinosa (tidligere Herotilapia multispinosa) eller Thorichthys ellioti, som begge er fra Mellem-amerika, og rimeligt fredelige. Du vil dog kun kunne have et par ellioti i et 200L, hvorimod der godt kunne være 2 par multispinosa, som er meget fredelige. I begge tilfælde ville en lille flok robuste karpelaks, eller levendefødende tandkarper være fint selskab.

Billedfunktionen er nede, men her kan man se billeder af T. ellioti:
http://www.kim-jakobsen.dk/Amerika/Cichlider/galleri_ellioti.htm

A. multispinosa galleri:
http://www.kim-jakobsen.dk/Amerika/Cichlider/galleri_multispinosa.htm

Deres fælles 486L akvarium:
http://www.kim-jakobsen.dk/Akvarieoplysninger/akvarium7h.htm

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.