Platy yngler ikke!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Neque — 7. maj 2008, 18:42

Hej

Har læst mig frem til at platy'er skulle yngle rigtig meget. Har nu haft Platy'er 2 han og 2 hun platy'er gående sammen i ca. 3 mdr. men de har ingen yngel fået. Det skal dog siges at hannerne er af dem der kaldes alm. platy og hunnerne er indianer platy'er. Fik afvide at de ville yngle bare det var platy'er.

Havde først 3 hanner, men den ene han jagtede konstant de 2 andre, så nu har jeg fjernet ham. Istedet er det en af de andre hanner der har taget kontrollen.

Kan det være fordi der er for mange hanner iforhold til antallet af hunner?

Bruger #844477 — 7. maj 2008, 18:48

Jeg synes selv at indianer platty er noget svære at få til at yngle end almindelige platty.

Husk at have godt med planter så ynglet har noget at gemme sig i ellers spiser de andre plattyer ungerne ligeså hurtig som hun kan føde dem.

lyhnelaas — 7. maj 2008, 19:53

Mine normale platyer gider heller ikke at yngle...😐

trille — 7. maj 2008, 20:33

Måske er tp: for lav da vi havde plattyer styrede vi nogenlunde yngel med tp. ca.25-26 g. og 23-24 hvis de havde mange unger 😉

Mysteries — 12. maj 2008, 18:43

Hvad har du ellers i akvariet? Måske bliver dine unger spist. Mine meget forskellige platyer har det med at yngle på kryds og tværs (jeg holder af mangfoldigheden af farver og finneformer, så der er alle mulige slags platyer), men det er få unger der overlever. Jeg har en gang fanget en hun i at føde, og reddede 15 unger, hvoraf de 8 overlevede. Hun kom i en plastboks, og hver gang hun forsøgte at æde ungerne, prikkede jeg til hende, så hun fik noget andet at tænke på. På det punkt er de lidt tumpede: "hey jeg føder en unge, hmm, måske er det mad?" Da hun var færdig kom hun tilbage i akvariet, og ungerne boede i en netfødekasse i akvariet, til de var så store at min kampfisk ikke så dem som mad længere.
Siden er det som regel kun 3-5 unger pr. kuld som dukker op nede mellem planterne, når de er blevet så store at de andre ikke kan spise dem. Der er brug for masser af skjulesteder hvis nogen skal overleve, og ofte finder jeg dem også i mit filter 😉.

Neque — 12. maj 2008, 19:20

Har haft min temp. på 22-24 grader ca.

Har kun 2 planter i mit akvarie, af typen Cryptocoryne wendtii 'green'.

Men mine hunner har ikke haft tegn på at være gravide. Jeg burde vel kunne se det på dem hvis de har været gravide? Mine hunner virker også lidt små iforhold til mine hanner. De er måske ikke gamle nok endnu?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.