Guppy hanner alene

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Xebu — 6. maj 2008, 18:50

Jeg er helt nybegynder så i må lige bære over med mig hvis jeg er en klaphat 😉
For en lille måned købte jeg (impulskøb er jeg bange for) et lille sekskantet akvarie på 22 liter, det er inrettet med 3 planter og en lille dekoration. Jeg ville gerne have nogle aktive og kønne fisk der kunne trivedes godt nok i et lille akvarie. Efter en laaaaaang snak med fiskehandleren faldt valget på guppyer. Men kunne jo godt se at jeg ret hurtigt ville få pladsproblemer når de begyndte at få unger. Fiskehandleren mente godt at jeg kunne nøjes med et køn og derfor har jeg nu fire hanner. De ser ud til at trivedes, de er flotte, aktive og nysggerrige. Men jeg kan jo se at der ikke er andre herinde der holder dem kønsfordelt på denne måde. Derfor ville jeg lige høre om det er synd at holde en lille flok hanner alene, er der nogle problemer jeg evt skal være opmærksom på? Er det i øvrigt et passende antal jeg har i det lille akvarie?

På forhånd tak! 🙂

Maria

rasmus9921 — 6. maj 2008, 18:54

kan kun besvare på sidstnævnte. og det er at antal er rigtig fint 😀

Renem — 6. maj 2008, 18:58

Jeg synes også, at det lyder fornuftigt med mængden af fisk.

Mht. hanner for sig selv, har jeg selv haft et par hanner gående alene og det virkede bestemt ikke til at gøre dem noget, så nej, jeg vil ikke mene, det er synd.

Til gengæld går man glip af lidt, når man ikke har hunner. For hannerne kan virkelig være charmerende, når de forsøger at charme hunnerne. 🙂

fisken bob — 6. maj 2008, 19:01

jeg havde en han alen og den "parrede" nogle mollyer men er ikke sikker på om de kan gå alene 😉
men jeg ville købe nogle hunner 4-6 st og når ungerne kom ville jeg lade dem være der er jo altid en eller to der overlever 😎
og når der kom for mange ville jeg sælge dem.
men kun min mening det er jo sjovt med yngel. 🙂

basseger — 6. maj 2008, 19:03

jeg ville godt turde at købe et par hanner mere hvis ellers du skifter vand en gang i ugen og har et velfungerende filter..

jeg synes nu heller ikke der skulle være noget galt i at have hanner for sig selv.. det har mange dyrehandler tit. selvom du lukker en hun eller 2 ned til dem ville der nok ikke komme vildt mange unger da de spiser de fleste selv.. så kunne man altid forære dem væk selvom det måske kunne blive lidt svært..

#4 der skal i hvertfald helt sikker ikke 4-6 stykker mere i så går det da helt galt med cm reglen.. 2 stk mere er passende dvs 6*4cm=24cm altså meget passende...

chk — 6. maj 2008, 20:12

Det er en helt forkert opfattelse at ingen holder guppyhanner alene. Alle os der avler guppyer ved selektiv avl holder ALTID hanner og hunner adsklit, pånær selvfølgelig når der skal "laves" unger og vi har stadig glæde af at se hannerne spille op, det kan de slet ikke lade være med.

Så glæd du dig bare over dit impulskøb og køb af en ell to hanner mere kan forsvares, hvis du er påpasselig med vandskift.

MMRJ — 6. maj 2008, 20:21

#5

Jeg tror nok at hannerne kan klare sig alene.

Men jeg tror en eller to hunner vil få det hårdt med fire hanner! 🙂

Maggie — 6. maj 2008, 21:04

Jeg har en 100 liters bajle med ca. 20 guppy hanner i og de har det rigtig godt. De charmer sig tit over for hinanden, men de virker bestemt ikke som om de mistrives. 🙂

fisken bob — 6. maj 2008, 21:19

#5 *rødmer**rødmer**rødmer* en fejl du har ret:P

Renem — 7. maj 2008, 09:19

[citat]#5

Men jeg tror en eller to hunner vil få det hårdt med fire hanner! 🙂[/citat]

Det er HELT sikkert. Mine erfaringer siger i hvert fald, at hunnerne bliver meget stressede, hvis de er i undertal... 😮

Xebu — 7. maj 2008, 15:24

Mange tak for alle svarene og de gode råd! Dejligt at få lidt ekspert bistand og godt at høre at jeg ikke er helt galt på den 😛 Så vil jeg fortsætte med mine 4 hanner og måske på et tidspunkt få et par små rejer også, det kan der måske blive plads til også.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.