Cichlide start! Hjælp mig!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
MHN240589 — 26. april 2008, 13:14
Jeg har solgt mine selvskabsfisk, og tømt mit akvarie da jeg vil have cichlider istedet! 🙂
Mit akvarie er et akvastabil på 530 L.
Min nye indretning bliver med en "back to nature" Baggrund (klippevæg) Og så sandblæsersand, norsk granit eller bare "falske" puskum sten. Hehe 🙂 Måske en stor trærod!
Men men men! Kan virkelig ikke finde ud af hvad der skal svømme rundt i mit "nye" Akvarie! Har brugt flere uger på at kigge og læse på cichlider, og er kommet frem til noget sydamarikansk! F.eks et par oscars, men kan læse herinde at de er svære at få til at gå med andre fisk! Hvilke fisk vil de være gode med? Og Hvad passer i stilen? *skeptisk*
På forhånd tak!
MVH Mads Nielsen! 🙂
KimJ — 26. april 2008, 14:15
Der er jo heldigvis masser af andre cichlider der er meget bedre egnet, både fra Syd- og mellemamerika. Mine personlige favoritter fra Mellemamerika, er arterne fra slægten Thorichthys, som bla. tæller Rødstrubet cichlide. De har et livligt temperament, men er sjældent direkte ødelæggende overfor evt. modstandere, og har desuden et farvespil som vanskeligt overgåes af andre Amerikanere. De kan f.eks. holdes sammen med A. multispinosa, eller lignende nogenlunde fredelige amerikanere, suppleret med nogle stimefisk til at holde de uundgåelige unger nede i antal.
Du kan med fordel spørge på cichlids.dk, hvor der er større chance for engagerede og kvalificerede svar.
Nedenfor, er vist et par T.ellioti.
PernilleP — 26. april 2008, 14:39
MHN240589 — 26. april 2008, 14:51
Hmm Ja! Det kan jeg godt følge dig i det med løve i bur! Man ser bare tit folk have dem i 250 L Akvarie, hvilken jeg synes er forkert! 😉 Jeg var også bare ude efter en fisk det var lidt sjov at ha, og ikke kun flot at se på!
MHN240589 — 26. april 2008, 15:03
Ja, oki! Det er da mærkeligt? hehe! Hvor stort er dit akvarie? synes du de virker som "løve i bur"?
PernilleP — 5. maj 2008, 19:23
Det er et 325 liter. Scalarerne kom kun derover fordi jeg skulle lukke deres akvarie ned pga pladsmangel. Det har gået fint lige siden, der har ikke været slåskampe eller noget.
Mit Oscarpar skal jeg af med, da jeg ikke vil have dem i 325 liters mere. Jeg overtog dem fra et lille akvarie, fordi jeg synes det var synd, så købte jeg mit 325 liters, men nu er jeg så blevet enig med mig selv om, at oscarene skal væk, så scalarerne kan få akvariet for sig selv. De skal forøvrigt til jesperhus blomsterpark og være i deres store bassin.
Hvis din baggrund kommer til, at fylde alt for meget, synes jeg ikke du skal vælge oscars, men det er op til dig selv 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.