vandhårdhed
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
vernerder — 26. april 2008, 11:50
Jeg har af ukendte årsager(?) usædvanligt hårdt vand i min balje.
Da jeg gerne vil holde sommerfugle og guramier, er det jo ikke godt. Hvad gør man? er der nogen smarte/billige tricks til hvordan man sænker hårdheden?
ved godt at man skal undgå sten med kalk i osv, men tror altså at vandhanevandet i det område jeg bor i, er relativt hårdt...
Jeg har købt et vandtestset, og dette viser at jeg har en hårdhed på over 16d. Ville godt ha en hårdhed på 3-4d !!
Hva nu?
lillian53 — 26. april 2008, 12:03
Anti-Pjerrot — 26. april 2008, 12:16
Hårdhed/blødt/hårdt/pH - i skal lige gøre jer det klart om i snakker om det samme.
Karbonathårdhed = kH, er det der påvirker pH værdien. (Indhold af base CO3-)
Totalhårdhed = gH, er der det afgør om vandet er blødt eller hårdt. (Indhold af mineralerne kalk og magnesium)
Så hvis du vil have blødt vand skal du fjerne mineralerne. Altså bruge et omvendt osmose anlæg og bruge det rene vand.
Hvis du vil sænke pH kan du bruge spagnum. Jo højere kH er, jo sværere er det at sænke pH.
muerto — 26. april 2008, 12:26
Morten.
vernerder — 26. april 2008, 12:43
pH = 7.6 ønske er: 6-6.5
gH = over 16 ønske er: 3-5
KH = ??? den farve jeg får på striben er ulig nogen af farverne på dåsen/æsken
nitrat og nitrit = 0-0.5
det lyder spændende med regnvand. vil jeg bestemt overveje.
osmoseanlæg... lyder svært/dyrt.
lillian53 — 26. april 2008, 13:45
Dubja — 26. april 2008, 14:53
KimJ — 26. april 2008, 15:13
Ellers er Osmose anlæg nok det letteste, og ikke så dyrt som man kunne frygte. Man kan få et udmærket anlæg for et par tusinde kroner, og det kan lave mange liter vand, før det skal skiftes. Ulempen er det store spild af vand (der går som regel 2-4 liter vand til spilde, for hver liter demineraliseret vand).
Sidste mulighed er et ionbytter anlæg, som kan fåes i flere varianter, som desværre kræver lidt indsigt at bruge og regenerere, men som er meget billige i drift.
Allesammen kræver at man har specielle beholdere at fremstille og opbevare vandet i.
vernerder — 26. april 2008, 16:46
Jeg må prøve lidt med regnvand tror jeg. ellers må jeg ændre min plan om fiskebesætning 🙁 Har ikke lyst til at bruge 2000 kroner på et osmoseanlæg.
stonny — 26. april 2008, 17:24
Hvis du gerne vil have pålidelige værdier i dit vandhanevand, så henvend dig på vandværket. Der kan du som regel få en fyldig rapport med mineralerindhold, KH, GH, pH og nitrat m.m.
Jeg har ikke kendskab til guramier, men sommerfugle behøver ikke så blødt og surt vand, som du angiver, for at komme i leg. Jeg har haft sommerfuglecichlider, der flere gange er gået i leg i vand med GH=9 og pH=7,5.
vandpyt — 27. april 2008, 12:32
http://www.aarhus-akvarieforening.dk/Default.aspx?ID=111
M.V.H.
Per
muerto — 27. april 2008, 17:04
Morten.
vernerder — 28. april 2008, 08:42
jeg er ved at komme til en konklusion 🙂
Tommy O — 28. april 2008, 11:37
Mener endvidere at man i Esbjerg kunne (kan) hente efter behov og gratis oven i købet. Ring til den lokale af slagsen og spørg om de kan/vil hjælpe dig.
Du bør nok spørge efter vagthavende maskinmester
Hilsen
Tommy (der nok er mester, men af den sejlende slags og uden kedler)
vernerder — 29. april 2008, 19:18
skal prøve at ringe, måske giver det bid.
rasmus9921 — 29. april 2008, 19:25
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.