foderautomater?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fiero — 9. april 2008, 11:25

da jeg om 4 uger skal på ferie er jeg lidt ude i noget med at skal have nogle foderautomater til de små fisk. de store kommer der nogen og tar sig af ca hver anden dag. men som sagt har jeg en del unger og står og skal have fat i et par foderautomater. derfor ville jeg lige høre hvad folk har brugt og hvilke erfaringer i har med de pågældende typer.

hvilken type/mærke?
hvilket foder kører du med?
kan den levere en fornuftig mængde? vi snakker en 720'er med 200unger på 2-3cm. og et par 250'ere.
er du tilfreds med den?

jeg er også interesseret i at købe nogle brugte hvis der er nogen der vil af med en eller flere. de skal dog virke 200%. det er nogle lidt delikate unger det drejer sig om.

HC

Von And — 9. april 2008, 12:17

Hej Hans-Christian

Jeg bruger en Eheim foderautomat 3581 når vi er på ferie og er meget glad for den.
Den er nem at programmer og den lufter foderet så det ikke klistre sammen.

Dan — 9. april 2008, 12:21

Jeg har prøvet Eheim's billigste maskine og en kinesisk kopi af samme. Sidstnævnte var noget møg, da den havde et systematisk problem med at lave mere end en portionsrunde for hver fodring. Efter at have byttet den til en anden kina-kopi, viste det sig, at denne havde samme fejl. Herefter købte jeg Eheim's maskine, som fungerer upåklageligt:

http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=6215&page=1

Jeg har også en ældre maskine fra Sera, som jeg har afprøvet, men har aldrig prøvet at benytte i længere perioder, men den virker ret solid og sikker:
http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=15524

Derudover har jeg set maskiner fra f.eks. Ferplast, Grässlin og Hagen.

De bedste hilsner
Dan

fiero — 9. april 2008, 12:24

hviken type foder har i brugt? sticks flager chisps eller granulat?

Dan — 9. april 2008, 12:39

Jeg har primært brugt min Eheim til fodring af unger med flagefoder. Før jeg har puttet foderet i maskinen, har jeg mast flagefoderet en smule for at bryde de største af flagerne, da foderportionerne ellers kan variere i størrelse, hvis flagerne er meget uens i størrelse. Uanset hvad man putter i maskinen, bør man køre 3-4 omgange (trykknap) med maskinen placeret på et bord for at finde den ønskede portionsstørrelse. Når først man har instillet skydelåget til den korrekte portionsstørrelse, er der ingen problemer.

SPOON — 9. april 2008, 12:49

Skal der laves hul i armaturet, eller kan de bare monteres på kanten af akv?

Morten...

Dan — 9. april 2008, 13:20

Eheim's standardmodel kan ikke sættes fast på kanten af akvariet, men den tunge del af maskinen (motoren) bør hvile på et fast, helst vandret underlag. Jeg har benyttet den i akvarier med Akvastabil Effectline armatur, hvor jeg har åbnet den ene klap og placeret et lille stykke glas, som hviler på midtersprosse og kant. Maskinen er så placeret med den tunge ende på glasstykket og foderåbningen ud over vandoverfladen. Hvis man benytter dækglas er det vel endnu nemmere, da men her blot kan åbne den ene side 3-4 cm, og så placere maskinens tunge ende på dækglasset. Jeg har også set løsninger med dobbeltklæbende velcro-tape. Hvis man benytter andre armaturer end Effectline, hvor man ikke kan gøre som omtalt, bør man vel enten skyde armaturet til side eller lave hul i dette. Nogle armaturer har også et foderhul, hvor man (evt. med brug af velcro) kan placere maskinen korrekt.

Når man rejser væk i sommerperioden, er der vel også en fordel i at åbne armaturet, da man reducerer risikoen for overophedning. Men det er selvfølgelig surt, hvis fiskene springer ud, men evt. kan man påsætte noget net over de åbne flader.

Mange hilsner
Dan

fiero — 9. april 2008, 13:21

det er i mit "fiskerum" så udseende er underordnet. bare det kan lægges på kanten af dækglasset eller lign.

HC

Dan — 9. april 2008, 13:28

[citat]det er i mit "fiskerum" så udseende er underordnet. bare det kan lægges på kanten af dækglasset eller lign.

HC[/citat]
Ok - men hvem nævnte noget om udseende? 😉

fiero — 9. april 2008, 14:41

#9, det var det med monteringen, det er i mit tilfælde underordnet... jeg regner med at skal ud at have skaffet de foderautomater i løbet af denne og/eller næste uge, så jeg kan nå at "indstille" dem.

THORLEIFDK — 9. april 2008, 22:16

som Dan siger...Eheim!har også prøvet nogen foreskellige mærker men vender altid tilbage til eheim som fungere bedst til formålet!

fiero — 10. april 2008, 09:36

er der nogen der har prøvet den nye eheim med 2 kamre?

HC

THORLEIFDK — 10. april 2008, 10:02

ja,og det må siges at den IKKE egner sig til flagfoder,da dette skal knuses til pulver for at der bare kommer en smule ud af den,men perfekt til mindre kugler,sticks,granulat,ovenikøbet har eheim tænkt sig at den skal erstatte den gamle model;(

mvh
Carsten

heleneand — 10. april 2008, 21:38

Når jeg er væk, så fodres de store af den billigste EHEIM automat.
Min yngel bliver fodret hver dag, 5 x dagligt af SERA forderautomat, da disse kan tage foder til helt små fisk. SERA kan fodre op til 6 x dagligt, hvor min EHEIM max kan fodre 4 x dagligt. SERA automaten er lidt billigere end EHEIM

Bruger #510468 — 11. april 2008, 09:51

Jeg kan kun bekræfte at den eheim med to kamre ikke duer til flagefoder, også selvom man sætter antallet af omdrejninger på max. Til gengæld er den fin til afskallede artemiaæg.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.