guppy fødsel
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Stinenh — 8. april 2008, 12:17
Så lige at et nok er her jeg skulle have lavet min indlæg istedet*rødmer*
Jeg er helt ny indenfor faget og har derfor brug for lidt hjælp.
Jeg har købt 6 guppy hunner og 4 guppy hanner og 1 par ancistrus maller til mit 54 l akvarie... Ja det er ikke så stort..
Ved i hvor lang tid at guppyer er gravide????
Jeg har sat dem i en fødekasse.. Men synes det er synd de skal gå i den, hvis nu der er længe til de skal føde..
På forhånd tak for hjælpen:)
Mvh.
Stine
Andress — 8. april 2008, 12:30
Når de ser sådan ud vare det nok ikke længe 🙂
Villads — 8. april 2008, 13:24
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=686687
MonasGuppyer — 11. april 2008, 19:30
Efter min erfaring(Har haft guppyer siden jeg var 9 år):
Hunner er gravide i ca. 28 dage, og du har sådanset ikke brug for andet end 2 hanner til det antal hunner du har . En han kan klare 5 hunner siger man jo . 🙂 Du skal da ikke have dem i fødekassen før du kan se at hunnens mave er kæmpe . 😀 Og parringen sørger de for af sig selv . 😉 Hunnerne kan nemlig gemme sæd i sig til ca. 5 fødsler inden hannen skal komme til hende igen .
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.