slørhale dør

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

linexxx — 2. april 2008, 13:11

jeg havde en stor slørhale men den fik en hvid blære og lå bare ioverfladen, spiste ikke og døde efter en uge, nu står jeg med samme problem, med en hvid blære i panden det ligner lidt et sår måske, og den gider ikke svømme, nogle der har oplevet noget lignedene ?

rozzzna — 2. april 2008, 13:16

kan du prøve at tage et billede?

hvor stort er akvariet?
hvor tit skifter du vand?
hvad fodrer du med?
hvad er temperaturen i akvariet?

linexxx — 2. april 2008, 13:23

det er en bowle , 12 liter mener jeg , ca 18 i temp , og fodre med flagemad, og guldfiskemad, men den førest der søde havde jeg haft i 4år den den li pludselig fik det dårligt

rozzzna — 2. april 2008, 13:28

ok.. kan du forklare lidt nærmere hvordan blæren i panden ser ud? buler den ud, eller er der hul? eller er det bare et farveløst område? ser det vattet ud?

linexxx — 2. april 2008, 13:32

den går ind ad så vidt jeg kan se , det ligner et sår , og det ser rimelig dypt ud, lidt flosset i kanterne og hvidt, fisken ligner den har fået en blodprop den ligger bare i vandkanten og fider ikke svømme.

rozzzna — 2. april 2008, 14:10

ok.. ligner det dette? :


jeg må også lige sige at 12L eller bowler/små akvarier i det hele taget er alt for lidt til slørhaler..

de kræver rimeligt store akvarier, 150-200L som minimum, da det er en fisk der bliver meget stor (30 cm) og som sviner meget.
det er muligt at det er derfor den er blevet syg, fordi den ikke går i optimale forhold..
har du læst artsbeskrivelsen?

linexxx — 3. april 2008, 11:11

den jeg har nu er kun en baby og går der alene , den bliver snart flyttet 🙂 ja men måske lidt mere gennemsigtig

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.