Ordentlig tone

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Christina — 29. marts 2008, 09:09

Hej alle sammen.
Jeg vil gerne opfordre til at vi her på akvariesiden holder en ordentlig tone når vi taler med og til hinnanden. Jeg synes der alt for tit bliver svaret med mangel på respekt for, især nybegynderne. Nå nogen spørger er det jo i ønsket om at få hjælp fra andre som har en viden spørgeren ikke selv har. Jeg kan godt forstå at man kan blive provokeret af uvidenhed, men vær dog glad for at der bliver bedt om hjælp. Og jeg tænker at når tonen nogen gange er så grov herinde, vil det være ekstra svært at bede om hjælp.
Kan vi ikke blive enige om at vende melodien???

Christina

Inferno22 — 29. marts 2008, 09:38

Hørt 😉

tommyml — 29. marts 2008, 09:40

Det har været oppe så mange gange - og jeg bliver stadig træt af at se/læse tråde hvor folk ikke svarer ordentlig... Jeg bakker dig op Christina

muerto — 29. marts 2008, 09:49

[citat]
Kan vi ikke blive enige om at vende melodien???

Christina[/citat]


NÆ !!!!!! 😀:D:D:D:D:D:D:D

Christina — 29. marts 2008, 11:18

Når det åbenbart ikke er første gang, tænker jeg, om ikke der kunne være en mulighed for at udelukke folk som åbenlyst taler grimt. Og hvem skal så vurderer det. Tja det kunne jo være os som føler os ramt på vegne af andres meget kedelig udmeldinger.
Christina

rozzzna — 29. marts 2008, 11:36

jeg taler for mig selv nu:
jeg svarer venligt og prøver på at hjælpe folk så godt som muligt når jeg kan.. mit problem er folk eller nybegyndere der ikke tager imod den erfaring man deler ud.. og kører singleløb alligevel.. så har man brugt sin tid på at besvare nogle spørgsmål. det føler jeg nogengange er bevidst provokation fra spørgerens side.. når det sker prøver jeg på at få personen til at forstå at det vedkommende vælger måske ikke er det rette, og at man burde lytte til nogen der ved mere.. 😉 sådan tror jeg er er mange herinde der har det..

det er min erfaring at de fleste nykommere til denne side opfatter frustrationen forkert.. de er jo som sådan selv skyld i den, men vælger at ligge ansvaret over på andre istedet for at bære det selv..

aqua-daniel — 29. marts 2008, 11:39

der gik jo også tid før jeg lærte at mine oscars gik i et for lille akvarie men folk sadge altid sødt til mig at de skule ha et større men trode arldig på dem men så der de begyndte at tale hårdt så kunne jeg endelig forstå det

Nykøbing F — 29. marts 2008, 11:55

Jeg er i hvert fald træt af folk der overfalder folk for at ha fisk der ik passer til akvarie.
Altså fx 3 små scalare i et 54 liters er da fint nok selvom de som voksne kræver større,altså helt ærlig hvor fedt er det lige at ha et 300 liters med scalare på 3 cm

rozzzna — 29. marts 2008, 11:57

#8 self..
det der ville være pointen i at sige at de små scalarer ikke kan gå i 54L er nok at nogle mennesker ville tro de kunne gå der altid hvis de ikke fik andet at vide 😉

i de fleste tilfælde når det drejer sig om små fisk der bliver meget store som voksne er det et forebyggende råd.. for at forhindre at de får et jammerligt liv når de bliver større 😉

jacob — 29. marts 2008, 11:59

#5 På siden er vi en række admins (du kan se hvem som er admins nederst på siden, i menupunktet "omkring siden"). En af vores opgaver er at sørge for "god ro og orden" på siderne. Det er kan dog være svært at følge med i alle de tråde som bliver oprettet. Hvis du eller andre oplever noget mindre pænt på siderne er i velkomne til at kontakte en admin, så skal vi nok kigge på det.

gen.lyngs — 29. marts 2008, 12:00

# 8 scalarene ville elsker dig for det 😉

Alexander — 29. marts 2008, 12:05

[citat]Jeg er i hvert fald træt af folk der overfalder folk for at ha fisk der ik passer til akvarie.
Altså fx 3 små scalare i et 54 liters er da fint nok selvom de som voksne kræver større,altså helt ærlig hvor fedt er det lige at ha et 300 liters med scalare på 3 cm[/citat]
og de fleste nybegyndere har jo ikke chancen for at få et 300L.!
derfor er det da også nødvændigt at sige at de skal skille sig af med dem???

Nykøbing F — 29. marts 2008, 13:06

#11 Sikkert nok men er spild af god akvarie plads.

#12Ser masser af folk der har haft akvarie et halvt år og har nået at skrabe 3 akvarier sammen i den tid fordi man jo blir grebet af det.🙂
Det er nødvendigt at råde til at de skal ha et større akvarie på et tidspunkt eller at man skal skille sig med dem når de blir større.

Det er ik nødvendigt at skrive til børn scalare kan ik gå i sådan en lille balje det er dyreplageri og så lige tilføje den her smiley;( specielt uden først at have spurgt om de eventuelt selv har gjort sig overvejelser omkring større akvarie.
Der er masser af erfarne akvarister herinde der holder fisk der i følge artslisten ik kan holdes i de akvarier det er ik unormalt og skader på ingen måde så længe det ik er voksne fisk

muerto — 29. marts 2008, 13:14

# 13 ja der er masser af erfarne akvarister herinde, men ikke alle er pædagoger og forstår sig på at udtrykke sig overfor børn.... og heldigvis for det da !

Morten.

Nykøbing F — 29. marts 2008, 13:17

#14 Det er ik spørgsmål om pædagogik men almen høflighed og dannelse hvilket åbenbart er ved at være en mangel vare her i landet.

brib — 29. marts 2008, 15:13

Emnet om en god tone i forum har været oppe og vende med jævne mellemrum, mange gange i de snart 10 år jeg har været med på dette forum .

Der er ikke nogen "gylden middelvej" - løsning på dette problem , for det hele bunder nok i at der er akvarister som mig selv der har set denne klagesang i hundredevis af gange .

Hvornår føder min Guppy . Er denne fisk en han eller en hun , Algeproblemer - utæt akvarium osv os . Altså gengangere som der ligger i tusindevis af tråde omkring .

Dette kan måske udløse korte frustrationsagtige svar over endnu engang at skulle besvare det samme spørgsmål igen - igen - igen .

Disse svar vil på en ny bruger virke som en form for arrogance , hvilket er het forståeligt . Jeg selv går kun ind og korrigerer i disse tråde hvis der kommer nogle råd som er helt hen i vejret, og ellers så lader jeg være med at svare fordi jeg har svaret på det samme igen og igen .

Nu kan mit indlæg lyde som : Nå der er endnu en af de der arrogante hardcore akvarister. Men nej sådan er det slet ikke . For jeg svarer gerne på spørgsmål som : Hvornår føder min guppy o.a . Men kun når jeg synes jeg kan gøre det i en nogenlunde pæn og ordentlig tone.

Og selv om jeg kan krumme tæere over endnu engang at blive konfronteret med en intetsigende overskrift som Hjææælp , så vælger jeg at springe tråden over og efterlade den som ulæst, istedet for at tænke : skriv dog et eller andet sigende istedet for.

Hjæælp bruger man hvis huset brænder eller bedste er faldet i brønden . :-)

jansen — 29. marts 2008, 15:53

#16 Jeg er enig vil enda gå så langt og sige til spørger om de har kikket i gamle debatter inden de spøger.

Har oplevet en "gammel" bruger som spurgte om et emne som havde været oppe så mange gange, og jeg sagde til vedkomende at det ville være en god ide at søge inden at de startede en ny tråd op.

Der er også så meget "fyld" i tråde at jeg tit mister de "gode" tråde, for jeg ikke gider at kikke alle igenem pga. overskiften er noget bras selvom at indholdet i tråden er meget god.

Mit råd brug dog lidt tid på at søge i ældre tråde inden du starter en ny op, for der ligger mange guld korn imellem😎

Mr.Frog — 29. marts 2008, 18:35

Jeg mener der mangler en brugsanvisning eller nærmere en "EASY TO USE" funktion her til siden. Set på den måde at nybegyndere og andre kan lære hvordan man selv søger info.
Man kunne feks. sige:
Har du et spørgsmål vedr. fisk søg HER
Har du et spørgsmål vedr. planter søg HER
Har du et spørgsmål vedr. gødning søg HER

Der kunne også laves et standart skema til oprettelse af annoncer.

Der kunne laves en Afvis/Blokere funktion hvis man havde raget sig uklar med en anden akvarist.

Christina — 30. marts 2008, 14:30

Hej
Hvor er det dejlig t at folk gider at bruge tid i debatten, men det ser jo faktisk ud som om der kommer løsnings forslag. Det er godt.
Jeg støtter til fulde ovenstående. Jeg er selv ny herinde men ældre akvarist med sjove udfordringer. Jeg var ikke klar over muligheden i at søge på gamle tråde(tænk det hedder sådan) ak ja sproget udvikler sig nogen gange i retninger som jeg ikke kan følge. Så forklaringer kan da hjælpe a la # 18.

Skla vi lukke tråden for denne gang.
Tak for alle besvarelserne.
Christina

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.