Har du landskildpadder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

brønderslev — 20. marts 2008, 14:50

Vi har en datter som kraftigt forsøger at overtale sine forældre til at lade hende investere i en landskildpadde

Har du kendskab til en god hjemmeside hvor man kan lære lidt om disse skabninger, eller har du selv erfaringer som du kan videregive her på siden ?

Har fundet denne side:

http://www.landskildpadder.dk/

Men er der andre informative sider ?

Ryan — 20. marts 2008, 14:57

http://www.nhf.dk/phpBB/portal.php
Nordisk Herpetolokisk Forening
der er der meget om skildpadder og lign.
også noget til salg

elisabethen — 20. marts 2008, 19:47

Ih, for hulen da ... Der var engang en hjemmesidde, der hed www.paddebo.dk eller noget lignende, om en dame med det fedeste udendørsanlæg til landskildpadder. Kan desværre ikke finde siden igen.. Mener endda at hun også var bruger på AS ... Hm..

Nå, men mine brødre og jeg havde skildpadder (både sump og land), da vi boede hjemme. Det blev vist til over 20 stk ... Så jeg ved da lidt 🙂

En landskildpadde er ikke det dummeste dyr jeres datter kunne ønske sig 🙂 Sammenlignet med gnavere og fugle fælder/støver de ikke (allergivenlige), og pipper næsten ikke (kun når de er i parringshumør, og det lyder mest bare nuttet!).
Med en vekseltvarmt dyr skal man selvfølgelig bekymre sig lidt ekstra om terrariets indretning, men når det først kører, er det altså nemme dyr, som eeeelsker salat og banan i lange baner .. Og også gerne en regnorm som supplement.

Det er længe siden vi holdt padder, men jeg kan da stadig huske en del, så skriv endelig en PB hvis du har spørgsmål 🙂

Og derudover er NHF altid god!

elisabethen — 20. marts 2008, 19:53

HOV, her var den! 😀

http://www.123hjemmeside.dk/landskildpadder/3367641

Kiggede lige på den side, som du selv linker til ... Jeg synes måske at forfatteren er lidt striks ifht. udendørsspørgsmålet, og mener ligefrem at man ikke kan have skildpadder, hvis man ikke har mulighed for at give dem en sommerferie i det fri. Er ikke helt enig der, men der er ingen tvivl om at dyrene nyder at komme ud.. Men mindre end et stenbedsanlæg, der fylder det halve af haven, kan altså også gøre det 😀

Min far byggede en ramme af træ, cirka 35 cm høj, 1,40 m lang og 1 m breder. En plade blev sømmet på i den ene ende for at give mulighed for skygge, og så kunne rammen ellers flyttes rundt på græsplænen eller terrassen som vi syntes 🙂

brønderslev — 20. marts 2008, 20:34

#4 - Tak for linket - det ser ud til at være en spændende side, den vil jeg se nærmere på...

fimpebarn — 20. marts 2008, 23:09

http://marginata.dk/
er også en meget god og detaljeret side

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.