Guldfisk i akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Brain — 10. marts 2008, 11:14
Jeg har et tomt 460 liters hjemmebygget panorama akvarie stående. Der er ikke dækglas eller armatur til.
Jeg forestiller mig at der skal hænge et armatur ned fra loftet, og så skal der kunne gro planter der stikker op af vandet.
Der skal sandbund og marksten i og nogle robuste planter. Der skal være et luftdrevet HMF filter eller, hvis jeg kan overtale manden, et monster spandfilter.
Akvariet skal stå i kælderen hvor der er ca. 20 grader året rundt.
Af fisk havde jeg forestillet mig 3-6 guldfisk med korte haler, og evt nogle vejrål (disse skal muligvis have dækglas).
Hvad siger I til dette setup? Kan det lade sig gøre, og er det rimeligt for fiskene at bo der?
fo_dk — 10. marts 2008, 12:03
Har du evt. tænkt på at bruge rislefilter istedet for HMF?? - i en kælder er det jo nok muligt at skjule kassen nemmere end i stuen. Rislefilteret er jo netop det de bruger til guldfisk i havedammene, lille volumen kan trække en masse vand!!!
Brain — 10. marts 2008, 12:25
Men de vokser jo hurtigt. Hvor mange voksne kan der gå i 460 liter?
Rislefilter - det kender jeg ikke. Hvordan virker det?
fo_dk — 10. marts 2008, 14:08
Et rislefilter er en kasse fyldt med filtermateriale, eks. bolde og HMF, det gode er at vandet risler ned over filtermediet og bliver iltet i denne process.
Men det skal stå over akvariet, hvilket får de fleste til at fravælge netop det og vælger en spandpumpe. Et rislefilter er MEGET billigere og efter min mening bedre end en spand.
Faaborg1970 — 10. marts 2008, 16:08
Jeg har i 2 år haft 9 stk guldfisk i et 200L med en 1000L/T spandpumpe på.... Jeg skifter dem ud hver år, så de ikke bliver for store....
Brain — 10. marts 2008, 21:53
Hmm jeg havde nu håber jeg kunne have guldklumperne til de blev rigtig store, men det er nok ikke så godt. Så må jeg jo bytte dem ud ligesom dig Thomas.
PS. Jeg hedder altså Laura. Mit brugernavn er Brain (ligesom i Pinky og Brain:D)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.