Utæt akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Troels — 7. marts 2008, 23:37
Jeg har desværre lige opdaget, at mit akvarie er utæt oppe ved den øverste aluminiumsramme. Vil det være muligt at fuge dette lille stykke unden at tømme hele akvariet for vand? Vil det tørre, hvis jeg bare sænker vandstanden lidt?
Håber at I kan give mig et svar.
De bedste hilsner
Troels
rozzzna — 7. marts 2008, 23:38
jery — 7. marts 2008, 23:40
Hvis det er, så behøver du ikke tømme vand af; du kan nøjes med at siliconere trekanten.
Der findes en brugsvejledning på problemet.
Troels — 7. marts 2008, 23:45
Esben — 8. marts 2008, 03:06
Det er meget let at ordne. Du tager noget klart silicone og smøre det i samlingen og tager et stykke køkkenrulle eller klud og tørre det ovenskydende væk, så kan man ikke se at man har lavet samlingen. Problemet var at man først lavede med plastiksamlinger som ikke sluttede helt tæt. Den dag i dag laver man dem med gummisamlinger.
Hvis at du gerne vil have en lille brugsanvisning til hvordan at man gør, skriv da til Akvastabil, så kan de sende en til dig med billeder. Det er meget let at ordne.
mvh
Esben
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.