Hjælp til genopstart

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bingocaller — 28. februar 2008, 12:46

Here we go.

For en del år siden havde jeg en P. Natt (faktisk to men den ene åd den anden - ja sådan kan det jo gå). Desværre gik mit varmelegme kaput ud jeg lagde mærke til det, så den stakkels fisk døde af "hedeslag" .

Det lykkedes faktisk bæstet at bide mig engang. Var ved at skifte vand og så kom den med et ordentligt krumpspring - jeg tænkte hva fa... var det. Opdagede så at den havde bidt mig da jeg vendte hånden om og blodet fossede ud af min pejefinger - sjovt nok gjorde det ikke ondt da den bed - nok fordi tænderne var så skarpe. Men da såret var blevet renset var der et fint mærke efter tandsættet

Nå nok om det. Jeg er jo så endnu engang blevet bidt af the bug og vil til at have mig et akvarie igen. Denne gang skal det dog kun være et 54 liters (Et af de der startsæt hvor man får det hele med) da fruen ikke vil tillade større - og det mest bare er for sjov.

I det har jeg tænkt mig at putte:

1 x NIGERIA BJERG REJE

1 x Red Crystal Shrimp

1 x Ninja shrimp

Haley sort sand som bund

10 x Cabomba caroliniana som beplantning

Spørgsmål 1 : Hvordan syntes I denne sammensætning ser ud?

Spørgsmål 2 : Skal sandet vasket først inden det kommes i?

Spørgsmål 3 : Burde disse rejer ikke være nok til at holde tønden ren?

Så skal der jo også en rovfisk i tønden.

- Har gået og tænkt på endnu en P. Natt men er 1: er bange for at den æder rejerne og 2: er bange for at tønden er for lille?

- Derfor havde jeg overvejet et han/hun par Geddetandkarper. De er tilpas små og er så vidt jeg ved ikke bundgående så de burde holde sig fra rejerne?

Nogen der har nogen erfaring med disse? Jeg går efter noget som er altædende og nogen bæster - det skal jo være lidt sjovt

Spørgsmål 4: Er disse Geddetandkarper det sammes som omtales som Fresh Water Barracuda? Har set clip med dem på Youtube og de ser pænt sjove ud! Hvis det ikke er kan man så FWB herhjemme og er det sjovere end GTK?

Undskyld den lange post

På forhåndt tak :

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.