Telmatochromis brichardi har ynglet, men..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jakobsj — 26. februar 2008, 17:02

Det er vel ikke usædvanligt at de yngler, men da jeg i tidernes morgen, som ca. ligger 1 år tilbage, købte et par - altså præcis to stk. af Telmatochromis brichardi, døde den ene desværre efter 2 dage. Nu kommer det der er lidt mærkeligt efter min mening og det er, at der nu er et stk yngel.... *uhh*
Er der andre der har kendskab til at det er sket og hvordan... Jeg tænker den har "snuppet" et andet og befrugtet det, eller får et anden art til at befrugte sit/sine æg..

Venlig hilsen Jakob

Jakobsj — 2. marts 2008, 21:50

er der ingen der har nogle kommentarer????

Jakobsj — 14. marts 2008, 07:27

*uhh*

Jakobsj — 16. marts 2008, 11:56

Hjælper et par billeder? *uhh*


Her bare moren



Her moren med en unge

De er lidt utydelige men håber det går.

K.nygaard — 16. marts 2008, 12:02

hehe ja det lyder godt nok mærkeligt:o

Skovhugger — 16. marts 2008, 12:13

Hvad har du den gående med? Jeg kan dårligt forestille mig andet, end at den har krydset med en anden art!
Måske har den valgt at lægge æg lige præcis samtidig med at et andet par har leget. Måske har den fået lokket en han af en anden art med på galajen!?
Så vidt jeg ved, kan cichlidehunner ikke gemme sæd, som feks hunner af nogle ungefødende tandkarper kan!

V.H. Anders

Alexander — 16. marts 2008, 12:16

hvilke andre arter har du?

Jakobsj — 16. marts 2008, 12:18

det står på min profil, men det er:
2 stk. Cyphotilapia Frontosa
2 stk. Altolamprologus Calvus (sorte)
2 stk. Neolamprologus Pulcher (Daffodil)
5 stk. Neolamprologus Leleupi
1 stk. Leptosoma han (de andre jeg har købt er blevet til foder for Frontosaerne).
1 Telmatochromis vittatus eller Telmatochromis brichardi (som har fået 2 unger!?)
10-20 stk. Neolamprologus multifasciatus (sneglehusleger)

Jakobsj — 16. marts 2008, 15:41

Jeg er også af den overbevisning at det er som Skovhugger skriver. Altså at den har lagt æg et sted hvor de er blevet befrugtet .
Men jeg er ikke inde i hvem af mine andre fisk den er beslægtet med. Er der ikke et klogt medlem her 😉 der ved om det er tilfældet og hvilken af mine det er.

Ellers er det jo den nye Maria....

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.