skift af vand,hvor ofte?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

PerRules — 24. februar 2008, 10:45

bare lige en simpel hurtig tråd.... lige ud af landevejen hvor tit skifter i vand ? hvis akvariet kører som det skal .....

piratfisken — 24. februar 2008, 10:53

jeg skifter ca 25-30 % hver 14 dag i mit 325 L

FinnB — 24. februar 2008, 10:54

En gang om ugen ca 10 %

ognob — 24. februar 2008, 11:24

ca 30% om ugen nogen gange mere,alt efter hvor meget tid jeg har

PerRules — 24. februar 2008, 11:51

er ret ny i faget mig selv men skifter også selv omkring 30% hver uge....

haffelaf — 24. februar 2008, 11:51

nøjatigt som #4.med koldt vand,også selv om man ikke lige får renset akva er man stadig sikker på at det kører bare man skifter vand

skod — 24. februar 2008, 11:56

50% hver uge i min 530. Men der er også en smule overbefolket*rødmer**rødmer**rødmer*
325 baljen kører på regnvand, men omkring 50 liter i døgnet. det giver så ca. 100% om ugen.
250 baljen ca 35 %. Yngelbalje
de små baljer også 50 %

haffelaf — 24. februar 2008, 13:15

skifter du vand hver dag på dit 325l*blink*

skod — 24. februar 2008, 13:23

Jeg har et par tønder på 1000 liter som samler regnvandet. Derfra gennem en slange ind i baljen, overløb på og ud af muren igen. Vupti 50 liter i døgnet!

haffelaf — 24. februar 2008, 13:29

respektB)hvad går deri

skod — 24. februar 2008, 13:31

Scalarer, pragtsmerlinger, yoyo fisk (Smerling) kuli ål og forskellige maller

piranha29 — 24. februar 2008, 13:37

[citat]Jeg har et par tønder på 1000 liter som samler regnvandet. Derfra gennem en slange ind i baljen, overløb på og ud af muren igen. Vupti 50 liter i døgnet![/citat]

Øv det vil jeg også have, bor bare på 3. sal *blink*

skod — 24. februar 2008, 13:39

Så må du bare have en god effektiv pumpe!!! Men besparelsen på vandet bliver så brugt til strøm istedet:D:D:D

piranha29 — 24. februar 2008, 13:46

[citat]Så må du bare have en god effektiv pumpe!!! Men besparelsen på vandet bliver så brugt til strøm istedet:D:D:D[/citat]

😛

PerRules — 24. februar 2008, 13:48

skal vi ikke prøve at finde tilbage til essensen af tråden venner 😀

piranha29 — 24. februar 2008, 13:51

[citat]skal vi ikke prøve at finde tilbage til essensen af tråden venner 😀[/citat]

Rigtig nok, undskylder *rødmer*

Jeg skifter ca 25 - 30 % om ugen. Kunne sagtens skifte vand sjældnere, men min erfaring er at det også "motivere" dem til at yngle oftere hvis de får frisk vand jævnligt.

Per R M J — 24. februar 2008, 14:11

jeg skifter ikke så tit hver tredje uge nok
og jeg skifter ca 20% pr gang
men har kommet en del symbian i akvarie pumpen og har uv filter på
og fiskene har det fint og yngler også ret så kraftigt

PerRules — 24. februar 2008, 19:09

.....

rollator — 24. februar 2008, 21:40

Hej ! Jeg syntes det er overkill og en forfejlet opfattelse at man skal skifte så ofte. 😐 Tror engang imellem folk overdriver deres skiften vand, både med hensyn til vandforbrug, men også troen på det er nødvendigt. Det kan sammenlignes med hvor ofte man fodre, det gør heller ingen skade de går en dag eller mere uden foder, hvor nogen mener de mindst skal fodres en gerne flere gange dagligt. Hos mig skiftes der på mine akvarier omkring engang om måneden eller op til hver anden.
Mine fisk har det udemærket, yngler normalt men er mindre påvirket af strees ved ofte vandskift.
MVH
PS hvis overbefolkning og for kraftig fordring er årsagen bør man rette dette til ellers prøv engang at forsøge med større interval, i kunne blive overrasket.😉

Aufwuchs — 24. februar 2008, 21:49

Min far har et akvarie på, hvad jeg vil skyde til et par hundrede liter. Min egen søn skulle hjælpe med at fodre fiskene med nogle rester af kam steg fra weber grillen (!!), da han sagde, at det vel var et halvt års tid siden, han sidst havde skiftet vand i det. Og vandet står helt sole klart. Han mente, det havde fundet en balance, og at det måske var noget med de mange mysterie snegle, han har boende i det.

Er der nogen, der kender til sådan noget?

skod — 24. februar 2008, 22:01

Jeg ved bare at mit nitrat niveu ligger omkring 40 hvergang jeg skifter vand i 530, så jeg tør ikke lade være. Men som sagt, det er også lidt overbefolket

fo_dk — 24. februar 2008, 22:13

#20: om vandet er klart eller ej viser jo ikke noget om indholdet af næringsstoffer i vandet 😉

Hvad din fars "hemmelighed" er tror jeg ikke har ngoet med snegle at gøre.

Dan — 24. februar 2008, 22:14

Et par overvejelser vedr. vandskifte:

Hovedårsagen til at vi skifter vand, er vel primært for at imødegå ophobning af nitrat. Ved at måle nitratkoncentrationer med jævne mellemrum, får man en ide' om, hvor ofte man skal skifte vand. En beslutning vedr. et passende interval afhænger iht. denne metode således af, hvilken tærskelværdi man synes, der skal udløse et vandskift. Denne værdi afhænger igen af belastningen af akvariet (dvs. fisk., fodring etc.). Når man kender sine akvarier og har rutiner mht. fodring, behøver man senere ikke måle nitrat, men blot huske intervallerne for de forskellige baljer.

Jeg har selv akvarier, hvor jeg skifter 30% hver uge, andre hvor der skiftes 30% hver anden uge (to mindre fisk i et 250L) og igen andre, hvor jeg som mål burde skifte 50% to gange om ugen (men sjældent får det gjort). Sidstnævnte er akvarier med malleyngel, der fodres intensivt, hvor nitratniveauet hurtigt kommer op pga. fisketæthed og fodring. Der er også brugere, som ikke baserer deres intervaller på rutiner eller nitratkoncentrationer, men som læser fiskenes adfærd og laver vandskifte, når de finder at adfærden tyder på en mindre ophobning af nitrat. Jeg har mødt saltvandsakvarister, som f.eks. holder øje med en særlig søanemone i forbindelse med en ændring i adfærd/farve, der så bruges som signal til vandskifte.

Det hele kan dog også blive en tand for kompliceret, og for mange vil der være en fordel i at have en særlig ugedag for vandskifte. Når bølgerne med arbejde og privatliv går højt, kan det mange være rart at have en særlig ugedag for ellers kan man nemt udsætte og droppe vandskift.

Der er mange meninger om dette og grundlæggende, gør vi vel, hvad vi tror er bedst for fiskene og som samtidig matcher en hverdag med andre pligter.

Mange hilsner
Dan

Dan — 24. februar 2008, 22:17

[citat] ..... han sagde, at det vel var et halvt års tid siden, han sidst havde skiftet vand i det. Og vandet står helt sole klart. Han mente, det havde fundet en balance, og at det måske var noget med de mange mysterie snegle, han har boende i det.

Er der nogen, der kender til sådan noget?[/citat]
Se: http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=668445

Aufwuchs — 24. februar 2008, 22:51

#24 Det kunne godt være, der var noget der. Der er mange planter og tykt bundlag, men der går mange store fisk, bl.a. nogle ordentlige MF'ere af sugemaller... Og en enkelt skilpadde.

Dan — 25. februar 2008, 09:20

[citat]#24 Det kunne godt være, der var noget der. Der er mange planter og tykt bundlag, men der går mange store fisk, bl.a. nogle ordentlige MF'ere af sugemaller... Og en enkelt skilpadde.[/citat]
Hvilke andre fisk går i akvariet, og hvor store er de? Det er min erfaring, at visse sugemaller (f.eks. almindelig voksen ancistrus) er ret hårdføre overfor nitrat. Skilpadden er måske heller ikke så kritisk med nitratophobning, men sviner rigtigt meget. Prøv evt. selv at tage en vandprøve fra det akvarium, som du nævner og mål på nitrat/nitrit eller få en forretning til at gøre det. Det kunne da være lidt interessant, ikke?

Mange hilsner
Dan

Andersp90 — 25. februar 2008, 10:43

[citat]Hej ! Jeg syntes det er overkill og en forfejlet opfattelse at man skal skifte så ofte. 😐 Tror engang imellem folk overdriver deres skiften vand, både med hensyn til vandforbrug, men også troen på det er nødvendigt. Det kan sammenlignes med hvor ofte man fodre, det gør heller ingen skade de går en dag eller mere uden foder, hvor nogen mener de mindst skal fodres en gerne flere gange dagligt. Hos mig skiftes der på mine akvarier omkring engang om måneden eller op til hver anden.
Mine fisk har det udemærket, yngler normalt men er mindre påvirket af strees ved ofte vandskift.
MVH
PS hvis overbefolkning og for kraftig fordring er årsagen bør man rette dette til ellers prøv engang at forsøge med større interval, i kunne blive overrasket.😉[/citat]

Det kommer jo også an på hvilke fisk du har med at gøre. Jeg skifter 50 % om ugen hos mine rokker da de æder som små sivn (er dog nede på 1 for en kort stund). Jeg tror de fleste fisk holder af 30 % om ugen. Men self er der stadig de gamle ræve som påstår at deres akvarie har fundet en balance, men det er sku noget vås. Liter/mængde af fisk er jo enorm i forhold til havd vi ser i naturen.

[citat]Jeg ved bare at mit nitrat niveu ligger omkring 40 hvergang jeg skifter vand i 530, så jeg tør ikke lade være. Men som sagt, det er også lidt overbefolket[/citat]

Yep 40 er et godt tal, køre jeg også efter.. 🙂

Dan — 25. februar 2008, 10:55

[citat] Men self er der stadig de gamle ræve som påstår at deres akvarie har fundet en balance, men det er sku noget vås. [/citat]
Der er vist ikke kun tale om vås:
http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=668445

Aufwuchs — 25. februar 2008, 11:12

#26 Så går der nogle pragt smerlinger, scalare og nogle andre småting.

Jo, det kunne være spændende at vide med den vandprøve. Det tror jeg, jeg vil prøve næste gang.

rostratus — 25. februar 2008, 12:46

vandskift skal der jo til 😀 . skifter normalt 40% hver 14 dag i de store baljer . Men i de mindre hvor jeg har yngel gående skifter jeg 20 % 2 gange om ugen . 😎

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.