Første saltvandsakvarie :)

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jonas — 10. februar 2008, 21:35

Hej folkens,

har lige bestilt mit første saltvandsakvarie, 160L, tænkte jeg hellere måtte starte i de små, for lige at se om det er noget 🙂
Jeg har bestilt følgende:

1 stk. TOP Glasaquarium 100x40x40
1 stk. MAXI-JET MJ1000 1000 L/h
1 stk. Easy Life 500 ml
1 stk. MaxiCoral A 250 ml
1 stk. MaxiCoral B 250 ml
1 stk. Strontium 250 ml
1 stk. Magnesium 250 ml
1 stk. Jod 250 ml
1 stk. Calcium 250 ml
1 stk. Symbiont 300 gr.
1 stk. Hydrometer
1 stk. Marine Lab (NH3, N02, N03, pH, ALK)
1 stk. Air Lift 60 Internal Skimmer
1 stk. Sunsun T5 lampe 3x39w
1 stk. INSTANT OCEAN salt 8 kg
1 stk. Bahamas Oolite 9 kg
1 stk. SunSun hængefilter - 600 L/t

Har ladet mig fortælle det er hvad jeg skal bruge for at være sikker på at komme godt fra start 🙂
Har planlagt at lave et overløbskammer i det ene hjørne til skummeren, og så placerer jeg hængefilteret et eller andet sted hvor det "fylder" mindst.
Så mangler jeg bare at få fundet 15 kg levende sten 🙂

Har i nogle gode forslag, så jeg er sikker på at komme rigtigt godt fra start?
Jeg er virkelig spændt på grejet kommer hjem så jeg kan komme igang med projektet 🙂
Al input og gode forslag modtaget med kyshånd 🙂

mvh Jonas

Esben — 11. februar 2008, 07:41

Det bliver spændende at følge, Jonas 🙂

chris2500dk — 11. februar 2008, 09:29

Du bør sætte mere cirkulation på. Et par Tunze Nanostream eller Hydor Koralia 2 eller 3 vil nok være passende.

Jonas — 11. februar 2008, 10:25

Hej Chris,

det havde jeg også selv tænkt på, og finder nok lige en eller anden pumpe at supplere med

Jerslev — 11. februar 2008, 11:28

Du bør nok påregne en samlet cirkulation på 6-8000 liter i timen.

jerslev

Jonas — 11. februar 2008, 11:31

Jerslev - det er så måske nok lige i overkanten. Hvis vi går ud fra den meget omtalte "20x/timen regel", så vil jeg mene dit bud er overskudt, meget. Hvis vi nøjes med at sige 6000 l/t, så er vandet gennem 37 gange i timen, i et lille 160 liters akvarie? Selv havde jeg forestillet mig noget i stil med 3000-3500 l/t

chris2500dk — 11. februar 2008, 12:03

6000 l/t lyder noget bedre end 3000. 20x/time er nogenlunde lige så dårlig en huskeregel som 1W/liter eller 1 cm fisk/X liter vand.
Det du skal gå efter er ikke at have nogle "døde" områder, altså områder hvor vandet ikke er i bevægelse. Et par fornuftige stream pumper kan nok få sat bevægelse i hele akvariet, men en lille stream pumpe og et lille powerhead vil slet ikke kunne løse opgaven.

Jonas — 11. februar 2008, 12:09

Jeg synes det lyder fuldstændigt overdrevet med så meget gennemstrømning. Hvis man får lavet en ordentlig stenopsætning og sørger for der ikke er stillestående vand, med 20x i timen, er det godtnok det jeg stiler efter i første omgang.
Jeg havde planlagt at smide en ~3000 liters seio pumpe i, ud over powerheadet på 1000, og så er det jo også hængefilteret på 600 l/t, men det skal nok ikke medregnes i den forstand. Tror jeg starter med det, og så må jeg tage den derfra 🙂 Tak for svarene

andersla — 11. februar 2008, 22:51

jeg har 50 gange cirkulation i mit 325 litters og det er plus retur på 2000 liter

Jerslev — 12. februar 2008, 08:30

Jonas:
Du bad om et råd, og det har du fået., og så bør du undlade at kritisere dem, der i bedste mening bruger tid på at rådgive og hjælpe dig, så du kan undgå de fejl, vi har begået - det koster nemlig i saltvand at begå fejl!.
Vi giver råd ud fra de erfaringer, vi har samlet. Jeg havde i mit 250 liters akvarium en gennemstrømning på 2500 plus 1000 plus returpumpe på 2500 liter ialt 6000 liter. Næsten 20 x cirkulation. Det gav problemer med cyano.

Har derfor opgraderet med yderligere 4500 liter nano stream samt øget returpumpen til 3500 liter. Det giver 10500 liter i timen. Cyanoen er afgjort på retur, så det lønner sig med rigelig vandbevægelse.
jeg har endda investeret i en nano stream 5500, som også skal i.

Du skal tænke på, at det gælder om at have så kraftig en gennemstrømning, at affaldsstofferne blæses af stenenes overflade, så de renses for bakteriebelægninger med videre, og det kræver meget strøm!!

Jerslev

terrapin — 12. februar 2008, 14:54

Hej Jerslev,

Jeg tror absulot ikke at Jonas er ude på at kritisere nogen som helst, han skriver da også tak for svarene.
Tror nærmere at han blev lidt overvældet (ligesom jeg) over hvor stor cirkulation I anbefaler og skriver jo også at i første omgang stiler han efter de 20x. Han er jo allerede oppe på 28x.

Jonas — 12. februar 2008, 16:27

Hej Jerslev,

det var bestemt ikke for at kritisere, og jeg sætter uden tvivl pris på de svar jeg får herinde, blev bare lidt overrasket over den cirkulation der blev foreslået. Så vidt jeg har forstået drejer det sig i bund og grund om at vandet mellem stenene ikke må så stille, og hvis det kan gøres med mindre end 40x cirkulation, så kunne det vel også fungere fint nok?
Men jeg har taget rådene til mig, og har købt 1000 l/t powerhead til overløbskammeret, og har købt en 4400 l/t HS/Marea pumpe, så må vi se om ikke det slår til.

Er der i øvrigt nogen der har erfaring med brug af Symbiont i hængefiltrene fra Sunsun? Eller et hængefilter der er bygget op på samme måde? Hvordan har i placeret Symbiont deri?

Men mine varer er kommet idag, lampen jeg havde bestilt var i rest og testsættet var i rest. Regner med at få levende sten torsdag i næste uge, og så skal jeg lige have flækket et bord sammen til akvariet.

Er pisse spændt på at komme igang 🙂

mvh Jonas

Jonas — 13. februar 2008, 10:11

Slet ingen der har erfaring med hængefilter og Symbiont?

benjaminkn — 13. februar 2008, 13:28

Du burde have købt en skummer i stedet for et hængefilter, i den størrelse akvarie 😉

Jonas — 13. februar 2008, 14:09

Hvis du havde læst hvad jeg har skrevet for oven, så HAR jeg købt en skummer 🙂

benjaminkn — 13. februar 2008, 15:13

så det lige, så undskylder jeg da 😀

Jonas — 13. februar 2008, 18:26

Hehe, skam ingen grund til at undskylde 🙂 Er selv til tider småblind, til tider selektiv blind 😉

chris2500dk — 14. februar 2008, 06:17

Jeg bruger Symbiont i mit akvarie. Jeg har ingen anelse om det virker som de påstår, og jeg har ikke tænkt mig at pille skummer og makroalger ud for at finde ud af om det gør 🙂

Jonas — 14. februar 2008, 12:55

Okay, jeg tager chancen, kan vel heller ikke gå helt galt med hængefilter+symbiont og skummer?

Chris - har du KUN symbiont i, eller har du noget filtervat i også?

chris2500dk — 14. februar 2008, 13:10

Jeg har Symbiont i en filterpose hængende i mit overløb, men effekten vil være det samme. Det svarer så til ikke at have filtervat i.

Du kan evt overveje noget Rowaphos eller lignende, at have styr på fosfatniveauet er noget at det bedste du kan gøre for at holde systemet stabilt.

Jonas — 14. februar 2008, 13:47

Har noget PhosBus til at ligge 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.