Drægtig Platy ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nemato — 9. februar 2008, 12:29

Hej

jeg har lige fået platy og syns at 2 af hunnerne er meget tykke man kan se en lille smule af det sorte bagtil hvor lang tid går der før den føder (hvis de er drægtige) ?


her er lige et billede


den ene platy hun (kunne ikke lige fange den anden med linsen men det skal siges at maven er meget større)

buller42 — 9. februar 2008, 14:07

Hej
Platy'er går drægtige i ca. 5 uger, Men det er lidt svært at se hvor langt henne de er når du lige har købt dem, så det er bare at vente 🙂

nemato — 9. februar 2008, 18:44

ok tak men hvornår ved jeg så når jeg skal sætte dem over i fødekassen (ved godt når der plumper unger ud af den men seriøst?😛

nemato — 9. februar 2008, 19:41

og umiddelbart ser den platy så drægtig ud den mave er næsten dobbelt så stor som de andre ?

Bruger #980915 — 10. februar 2008, 01:43

Hvis du har baade hanner og hunner, vil hunnerne stort set altid vaere draegtige. Den tykkeste er mest draegtig.
Hold godt oje med den tykkeste af hunnerne, og laeg maerke til, hvornaar hun begynder at fode. Saa ved du til naeste gang, hvornaar det er tid til at smide hende i en fodekasse. Hvis du sorger for at der er godt med planter i akvariet, skal der nok oveleve nogle unger, selvom hun ikke kommer i en fodekasse.

nemato — 10. februar 2008, 10:45

ok tak i 54l har jeg vallisneria, cabomba aquatica, lille sværdplante og stor sværdplante og noget der minder om gras og en trærod kan de overleve der ?

Bruger #980915 — 10. februar 2008, 12:58

Det er lidt svaert at svare paa, naar jeg ikke ved hvor mange planter du har,og hvor meget de fylder, men hvis der er nok til at ungerne kan gemme sig, skal nogen af dem nok overleve.
En haandfuld flydeplanter som f.eks. Hornblad er et godt sted for unger at gemme sig.
http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=021A

pixie — 10. februar 2008, 20:15

hej nemato
jeg fik et kuld unger den 5 februar og igen den 5 marts så min er drægtig i 4 uger og 2 dage...
held og lykke..

nemato — 11. februar 2008, 11:06

ok tak men hornblad er da ikke sydamerikans (mellemamerikansk) vel ?

Bruger #980915 — 11. februar 2008, 14:10

Planten er kosmopolit - og hvad er saa det?
Tillad mig at citere Tropica: "betyder at planten er udbredt over det meste af verden. Fra troperne til polarområder."

nemato — 11. februar 2008, 18:56

ok tak så ved jeg jo det 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.