Samenlign fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dave — 17. januar 2008, 22:15

Hej med jer

Det kunne være smart at have en funktion, hvor man kunne sammenligne fisk, altså vælge 3-5 arter og få stillet fakta om akv. størrelse, krav til vand, m.m. stillet op ved siden af hinaden til sammenligning.

Man kunne også vælge at lave et felt under artsbeskrivelse som hed: "jeg holder denne fisk sammen med" med mulighed for brugerne til at anbefale "tankmates" til arten.

Andreas-Skjæmt — 18. januar 2008, 00:16

God idè!

nikitani — 18. januar 2008, 15:55

Rigtig god idé 😀

Steffen kbh — 18. januar 2008, 19:03

Ja, et godt gennemarbejdet bibliotekssystem er uvurderligt.
Se også http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=674235

Som jeg ser det, er det nettop sådanne ting der gør sider som Plaetcatfish og Fishbase til at førende.

Nu er det desværre ikke let at lave et gennemarbejdet og brugbart bibliotekssystem, så mon ikke dit forslag kommer langt nede på To-doo listen. Hvis det nogensinde kommer på listen.

Andreas-Skjæmt — 19. januar 2008, 00:11

#4

Om ikke andet kunne man, sammen med "Brugernes Akvarier", kæde en funktion på, så der i artsbeskrivelserne var et link med arter som andre brugere holder sammen med den man er ved at læse om.

Selvfølgelig forudsætter det at andre brugere har en fornuftig sammensætning for at rådet kan bruges til noget, men det er mit indtryk en hel del af brugerne her på siderne faktisk sætter sig ind i fiskenes livskrav og gør deres bedste for at leve op til dem.

Se evt. www.akvaforum.no for samme funktion.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.