Større haler på guppy'er

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

osman1977 — 4. januar 2008, 22:43

Jeg har et spørgsmål angående guppy'er med store haler.
Kan det passe at, hvis man vil have guppy'er med store haler, skal man tage den han med den største hale og parre den med en jomfru hun. Og derefter det samme igen og igen og igen.

Men når nu deres haler bliver større, er det så ikke sværere for dem at svømme rundt i akvariet? især hvis der er en kraftig cirkulation?
Og endnu vigtigere, lider de mon ikke af smerter fordi det er unaturligt med de kæmpe haler?

Det kan godt være at jeg spørger dumt, men jeg synes at, de fisk jeg har skal helst være flotte, men de skal også leve godt.

mvh
osman1977

brib — 4. januar 2008, 23:18

Hvis man avler efter store kroppe samtidig med store haler , så er der ingen problemer .

Men desværre findes der stadigvæk fisk med alt for store haler ifht. kroppen og de er selvfølgelig stærkt hæmmede af det store "sejl" de skal slæbe rundt på .

I min avl går jeg efter store harmoniske kroppe til at starte med , for halen kan man altid avle på senere .

Hvis du starter med at købe nogle harmonisk byggede fisk, så har du et godt udgangspunkt for at lave dine egne flotte guppyer.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.