æg i mit corydoras akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hermes2005 — 2. januar 2008, 18:57

jeg så pludselig idag at der sidder en del ægklumper i mit corydoras akvarie, men jeg tror ikke det er fra fiskene, da det ligner meget æg fra snegle eller lignende. Nogen der kan sige hvad det er? og hvis det er snegle æg, hvordan får jeg dem så udryddet?
Der sidder en del klatter lignende denne rundt omkring på planter, javamos og på en rod. Det ser alle ud som om de har en midte med en del "kerner" samt noget gennemsigtigt udenom.

hermes2005 — 2. januar 2008, 20:29

jeg undskylder den dårlige billdkvaliet. men håber der er en der kan se hvad det er

iceMD — 2. januar 2008, 20:35

Hey..
Ander ikke hvilket æg det er men vis du vil af med dem skal du bare tage tommeltåtten og klæmme dem, så skulle de dø.😛

hermes2005 — 2. januar 2008, 20:39

problemet er jo de sidder rigtig mange steder. så vil ikke kunne komme af med alle på den måde.

iceMD — 2. januar 2008, 20:41

Okey.. det bare den eneste måde jeg kender..🙁

Ryan — 2. januar 2008, 20:45

det kunne godt ligne snegle æg. der er kun een udvej: de skal skrabes af hvis du ikke vil have en hel hær a` skaldyr

Bo J — 3. januar 2008, 00:21

Hej Brian

Jeg tror også at det er snegle æg.

Jeg bruger eSHa Gastropex (har tit brugt det)
http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=12539&sub=25&page=1

Nogle gange bruger jeg også Flubenol. Så kan der aldrig mere gå snegle i dit akvarie, før du skifter ALT ud. (Bundlag, rødder osv.)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.