RCS yngel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Laursen — 14. december 2007, 15:03

Jeg ville lige høre hvad der skal til at få mine rcs rejer til at yngle. Jeg har 5 stk. der går sammen med 3 guppyer i mit 19 liter "Jem&Fix" akvarie.. Spiser guppyerne ynglen..? Har heller ikke styr på om det er 5 af samme køn jeg har, der er lidt svært at se synes jeg.

MvH Jens

Bruger #584957 — 14. december 2007, 15:13

Guppy'erne tager med glæde ynglen, du kan se og det er en han eller hun på farven. Hunnen er fra let rød til knald rød og hannen er hvid til gennemsigtig. håber det hjalp. 🙂

Laursen — 14. december 2007, 15:20

Ok så tror jeg guppyerne kommer til at sulte jeg er ret sikker på at det er 5 hunner jeg har.*skeptisk*

Lihn — 14. december 2007, 15:23

Der vil sikkert alligevel være noget yngel der overlever, selvom de går med guppyér. Bare akvariet er godt beplantet.. Der skal ikke rigtig noget til før RCS yngler, de skulle gerne komme helt af sig selv, men har du meget hårdt vand, tror jeg at du med fordel kunne tilsætte lidt regnvand, for at få det lidt blødere.. Her er billeder af både hunner og hanner: http://www.petshrimp.com/redcherryshrimp.html

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.