God tone
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lomholt — 12. december 2007, 23:01
Finkeldinken — 12. december 2007, 23:35
Måske har jeg bare været uheldig med mit trådvalg, men jeg må indrømme, at jeg har en noget anden opfattelse af tingene lige for tiden. Jeg ved godt, dette indlæg ikke virker superkonstruktivt, men som sagt - det kan være uheld - jeg har langtfra været inde på alle trådene. Dem, jeg har været inde på har bare ikke været ret "kønne". 🙁
Hmmm...måske kunne vi lave det her til sådan en humørtråd, hvor vi smider links ind til tråde, der har været supergode? 🙂
Så hvis man finder én, der er rigtig positiv, dejlig og konstruktiv, så linker man her?
Jeg trænger ihvertfald til at "kæderyge" superASdebatter når de er allerbedst lige nu, det må jeg indrømme! *doh*
Bruger #863966 — 12. december 2007, 23:47
brib — 12. december 2007, 23:49
Finkeldinken — 12. december 2007, 23:59
Gider ikke endnu en gang sandkassefanger... 🙁
brib — 13. december 2007, 00:01
Finkeldinken — 13. december 2007, 00:07
Bruger #863966 — 13. december 2007, 00:20
Ellers er der mere hvor det kom fra.
jery — 13. december 2007, 00:20
Lois — 13. december 2007, 00:24
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=323185
...Christian og jeg, forstår da at hygge os gang på gang 😀 😛
KimJ — 13. december 2007, 08:19
Bruger #980915 — 13. december 2007, 08:48
Lomholt — 13. december 2007, 09:15
Brain — 13. december 2007, 13:40
Jamen hvad nu hvis man ikke ved noget om NaCl H2O?
Jeg tror nu jeg holder mig til at kigge lidt uden at deltage.🙂
Prototop — 13. december 2007, 13:58
Denne side kunne godt bruge nogle stickies som man kan refere nybegyndere til så man ikke behøver at blive kaldt en idiot fordi man gør opmærksom på det åbenlyse. Nemlig at de skal sætte sig ind i tingene før de går ned og køber et levende dyr. Dette kan man selvfølgelig godt sige på en diplomatisk måde, men jeg tror mange af de erfarne bliver lidt trætte af at se på de samme spørgsmål igen og igen. Så derfor ville nogle stickies være gode.
Husk på at en interessant tråd opstår når emnet er relativt unikt og brugerne kommer med nogle små guldkorn som derefter kan give anledning til deres egne små diskussioner. Dette opstår ofte på saltvandssiden grundet det jeg skrev i starten af indlægget. Det ses ikke som en unode at give en nybegynder ren besked på saltvandssiden fordi det vitterligt kræver en masse indsigt at få en fisk til at overleve i et saltvandsakvarium. Hvis nybegynderen så har spørgsmål til nogle specifikke ting som f. eks. hvilket mærke af skummere som ville være godt at starte med, ja så har tråden allerede taget positiv drejning da folk så kan komme med deres synspunkter og diskutere disse.
Så til admin: Indfør en sticky funktion eller indsæt en artikel som beskriver alt det grundlæggende i et let forståeligt sprog.
Luna — 13. december 2007, 14:45
Men det ville da nok være rart for nye at de kunne gå ind på en nybegynder funktion (ved ikke hvad det hedder), hvor der stod fra A til Z om at starte et akvarie op og hvordan med fisk hvor mange pr liter, måske lidt om nitrit som også kan være et problem ved nyopstartede akvarier og så et par gode nybegynderplanter osv. Simpelthen en gennemgående vejledning på et sted i at starte det første akvarie op. Det kunne måske stoppe de de fleste ens spørgsmål.
jery — 13. december 2007, 14:47
Prototop — 13. december 2007, 14:53
FinnB — 13. december 2007, 16:49
Jeg synes ikke at tonen er specelt hård,jeg selv har altid fået pæne svar,selvom jeg godtnok har spurgt dumt ind imellem;)
darklord — 13. december 2007, 18:38
THORLEIFDK — 13. december 2007, 18:47
darklord — 13. december 2007, 18:50
THORLEIFDK — 13. december 2007, 18:58
men ellers er det jo naturligvis en positiv udvikling;)
Lomholt — 13. december 2007, 19:56
Jamen hvad nu hvis man ikke ved noget om NaCl H2O?
Jeg tror nu jeg holder mig til at kigge lidt uden at deltage.🙂[/citat]
Synes da du og mange andre skulle gøre mere end blot at kigge på SS. Hvis man ikke ved noget som helst, så er det bare med at oprette et spørgsmål. Og som jeg også prøver at give udtryk for, så er der endnu ingen på SS der er blevet spist levende af at stille spørgsmål 😉
Principia — 13. december 2007, 20:06
Rasmus v — 14. december 2007, 17:37
nå ja det må vi vel hellere få lavet om på så 😀:D
Lomholt — 14. december 2007, 20:32
Zwergius — 14. december 2007, 21:43
Startede selv med at læse alle begynder- og andre artikler om akvarie jeg kunne finde og det er da en godt ide at henvise nystartede til disse artikler når de opretter en profil.
Jeghar endnu ikke fundet ud af at lave de der smarte henvisninger med jeg vil gerne rose tråden fra "sarah's mor" om deres opstart af 54l akvarie der er virkelig blevet en god og lærerig tråd!!
Finkeldinken — 14. december 2007, 22:21
Det er dejligt at vide - jeg er jo ikke ude på at være negativ på nogen måde, jeg syntes bare, jeg havde ramt den ene negative tråd efter den anden den dag. Siden er det gået smukt!
*SUK!* Saltvandssiden! Det eneste salt jeg ville få ud af at tilbringe tid derinde er de tårer, der konstant ville løbe fra mine små, røde griseøjne ved tanken om, hvor langt væk sådan et slatpyt projekt er uden for min rækkevidde! 🙁😛
Frode — 14. december 2007, 23:33
Skidt navn, AS.dk, SS.dk CIK.dk. Det er vel altid sjov med uheldige forkortelser.
I øvrigt har jeg ikke lagt mærke til dårlig tone, men nu kommer jeg her heller ikke så meget. Til gengæld syntes jeg heller ikke der er voldsom meget "kød" på det der skrives om, når man tænker på, at det f.eks. er en specialside for cichlideinteresserede.
Principia — 15. december 2007, 09:30
SogneprQsten — 17. december 2007, 09:20
#10 hehe ja mette der er altid hygg, og det er vel også det hele handler om i bund og grund 😉
Syntes at hvis man tager et kik rundt på AS og læser trådene der er der rigtig mange som er gode og saglige.
Jeg vil godt give et eksempel på en tråd som jeg personlingt syntes er rigtig gode at læse og deltage i.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=654933#SiteEnd
Omkring hold af discus i et 160Ls akvarie (emnet skal ikke diskuteres i denne tråd, brug linket hvis i har noget at sige)
Tråden her viser både folk som kan holde sig saglige og så viser det en tråd som kan gå lidt på et sidespor.
Selvom folk her har meninger som ofte rigtig ofte udløser råben og skrigen bliver tonen her holdt og nogle vigtige og ømme punkter bliver vendt.
Som gammel bruger af SS (saltvandssiden.dk) og stadig bruger af AS
at tonen og holdningen blandt medlemmer nye som gamle på SS er klart bedre. der er selvfølgelig en bruger gruppe her på as som snakker rigtig godt sammen og alle prøver at komme med gode råd og fif, det lykkes ikke helt nogle gange men syntes ikke det er slemt i forhold til sidste år, hvor der nærmest ikke var andet end tråde der omhandlede slørhaler og begynderspørgsmål, som udløste kæmpe ramaskrig fra en række brugere, syntes jeg vi kom godt af med her på as.
Meget af den ændring af nybegynder-gammelbruger forholdet tror jeg er fordi at man ikke længere bare går ind i tråden og skriver [ SØG!
Men der imod kommer med saglige udtryk og evt. link til en debat af samme karakter som tråden men lige skriver i.
Og forskellen mellem AS og SS forekommer nok af at vi på AS (forestiller jeg mig) har en langt støre bruger flade af nye medlemmer og folk som har behov for evt. rådgivning.
Så tror jeg også at sitet ´har større bruger gruppe fordi at ferskvandet er nemmere at komme til i hverdagen end saltvandet er og derfor trækkker flere mennesker.
og hvornår kommer min konklution så på selve emnet her ? 😀
Aldrig.
for hvis vi kun havde de glade god gode tråde var der ikke noget der fik os til at sætte os ned og studere bøgerne en ekstra gang, at læse hjemmesiden en gang mere med den info så man kan linke og fortælle de personer som går imod en at de faktisk ikke har ret. at der er andre metoder og måde.
og ved at have disse diskutioner får vi da også adskildt de sorte fra hvide får i flokken 😀
ved ikke om jeg overhovede kommer med nogget der giver mening 😀
SogneprQsten — 17. december 2007, 09:23
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=657613#SiteEnd
Andersp90 — 17. december 2007, 11:18
Måske ikke alle man er enige med, men så diskuterres der også, som tråden så fint antyder, i en god tone.. 🙂
Mvh Anders..
brib — 17. december 2007, 11:59
Der er ikke nogen endegyldig opskrift- kode når det gælder dyrehold, for de metoder som èn har succes med kan måske være en fiasko hos en anden.
For det meste løses disse uoverensstemmelser brugerne imellem, men af og til må admins ind og skille parterne ad, det er vel ligesom på en arbejdsplads i det virkelige liv , hvor chefen af og til må ind og konfliktløse , hvis de ansatte ryger i totterne på hinanden .
Alt efter hvor engageret man er i sin hobby , jo mere "holder" man nok på sin ret til at det man selv har oplevet er det rigtige, men der er som nævnt ikke noget der er 100% rigtigt eller for den sags skyld noget som er 100% forkert.
Som periodisk ballademager , har jeg selv måttet erkende ovenstående udsagn : Ingen er fejlfri 🙂
HAM — 17. december 2007, 16:33
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.