Klisterhaler, kun hos yngel.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
moose2k22 — 28. november 2007, 22:24
Det er ret frustrerende gang på gang at miste det meste af et kuld pga sygdommen. Men det er kun ynglen der bliver ramt. Ingen af de voksne fisk viser tegn på sygdom. Jeg har mit yngel gående i to forskellige akvarier og begge akvarier er ramt.
Ynglen der bliver født i det akvarie hvor de voksne fisk går, ser ikke ud til at blive ramt. Men flytter jeg dem ind til det andet yngel bliver de også syge. Så der er nok ikke så meget tvivl om at sygdommen er i akvariet med yngel. Men jeg har haft voksne fisk i yngel-akvariet, og flyttet dem tilbage til det andet akvarie, uden det ser ud til at have effekt på hverken voskne fisk eller yngel.
Jeg er lidt på bar bund her. Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skal gøre for at komme sygdommen til livs. Indtil videre må ynglen klare sig så godt som de kan, i det store akvarie, men det giver unægteligt ikke så høj en overlevelses procent, selvom det ser ud til at der kommer flere og flere unger.
Er der noget håb for mine yngelakvarier? Kan det kureres eller skal de lukkes ned og desinficeres?
mvh en frustreret
Dennis
brib — 28. november 2007, 22:52
Emnet har været oppe og vende flere gange , og der er ingen 100% løsning på at kurrere fiskene.
Enten skal du aflive alle fisk der har været i berøring med de gyro ramte . og anskaffe dig en garanteret gyrofri stamme . ( og det kan være yderst vanskeligt )
Eller også må du leve med det og tage vand fra forældreakvariet ved vandskift, evt. nedsætte ph, med spaghnum osv osv. For som du selv nævner er ungerne yderst sarte overfor vandforandringer den første måneds tid .
Problemet ved at aflive alle fisk og anskaffe nye er bare , at får du bare èn eneste fisk ind med gyro . så har du problemt igen igen .
moose2k22 — 28. november 2007, 23:20
Jeg har læst lidt om emnet og kan se at der findes et præparat kaldet gyrodactol, som angiveligt skulle kunne kurere sygdommen. Hvorvidt det er sandt, finder jeg tvivlsomt, men det er helt sikkert et forsøg værd. Hvis jeg ingenting gør, dør de af sig selv alligebel.
Alternativet er at lade dem gå med de voksne. Det er trods alt bedre med nogle stykker der overlever pr kuld, end slet ingen.
mvh
Dennis
Flemming Jensen — 29. november 2007, 00:37
Gyrodactol er som Brib nævner det ikke en 100 % løsning, men behandler du 2-3 gange og inkludere et par 100 % vandskift samt rengøring, er der en god chance, jeg vil endnu engang lige nævne at jeg har fået 100 % udryddelse af problemet ved hjælp af brintoverilte..
MVH
Flemming
brib — 29. november 2007, 09:48
Gyrodactol er som Brib nævner det ikke en 100 % løsning, men behandler du 2-3 gange og inkludere et par 100 % vandskift samt rengøring, er der en god chance, jeg vil endnu engang lige nævne at jeg har fået 100 % udryddelse af problemet ved hjælp af brintoverilte..
MVH
Flemming[/citat]
Brintoverilte behandlingen må vi have opskriften på en gang når du har tid .
Om ikke andet er det da et forsøg værd at prøve på et af akvarierne .
Jeg ved at du har haft skrevet den et eller andet sted engang , men kan ikke finde tråden .
Flemming Jensen — 29. november 2007, 16:16
Her er den artikkel, som Dansk Guppy Klubs tidligere medlem Anette har lavet om emnet...
Her er mine egne erfaringer med behandling af Gyrodactylus/Dactylogyrus:
Parasitten: Kan komme ind med levende foder. Den er en snylter, der lever af slim, blod og andre kropsvæsker på fisken. Sætter sig primært på finner, gæller og skæl, hvor den gennemborer slimlaget med sine kroge.
Den har en levetid på 1 ? 5 døgn, hvori den kan reproducere sig selv op til 4 gange. Dette gør den ved at føde levende unger på selve fisken, men den kan også lægge æg (!) i det slimlag, der kan sidde i vandkanten på akvariet. Så husk derfor altid at gøre akvarierne rene med en svamp, når du renser vand. Når fisken er så medtaget at den dør, slipper parasitten og venter på en ny vært skal svømme forbi. Som vi ved, så flyder døde fisk ved overfladen, og det er jo heldigt for parasitten, da den kan sætte sig på en ny, når der fodres. Fjern derfor altid meget medtagede eller døde fisk. Parasitten har de mest optimale forhold i et beskidt akvarium (dårlig vandkvalitet) og hvor der er mange fisk samlet, f.eks. ved sværmopdræt eller hvor hunnerne føder i samme tank som de voksne. Man kan sagtens have parasitten i sit akvariehold uden at få symptomer, før man laver en ændring i forholdene, som kan give parasitten mulighed for at overtage.
MEGET VIGTIGT: Maller kan bære parasitten uden at vise irritation p.g.a. dens hårde skæl, og de kan IKKE tåle behandling med hydrogen peroxid.
Symptomer på Gyrodactylus:
Rygfinnen lægges ned langs kroppen
Finnerne klistrer sammen
Inflammation i huden
Fisken klør sig
Fisken hænger i overfladen
Hurtige gællebevægelser, evt hævede og røde gæller
Sår eller små blødninger under huden
Tab af farve
Vægttab
Behandling: Start med at lave et helt rent akvarium, tilsat salt og antibiotika, som fiskene skal i efter behandlingen. Derefter laver du en opløsning, der hedder: Hydrogen Peroxid 3% (brintoverilte) 30ml til 2 liter vand. Fiskene skal bades i 15 ? 20 minutter, hold øje med hvor længe de kan klare det. Derefter sætter du fiskene op i det rene akvarium.
Det, der sker ved behandlingen, er følgende: Brintoverilten svider i slimlaget på fisken, som så får parasitten til at slippe. Det efterlader små sår, som er åbne for bakterieangreb, derfor antibiotika. Da parasitten fortrinsvis lever på selve fisken, vil man kunne slippe af med den ved at sætte fisken i et rent akvarium bagefter.
Jeg gjorde det inficerede akvarium helt rent med blegemiddel, og lod det stå og være tørt i 5 dage, inden det blev taget i brug igen. HUSK: Det skal være HELT rent, der kan jo sidde æg i små slimlommer.
Behandlingen gentages 1 gang mere, alt inklusive.
Forebyggelse: Vandkvaliteten skal være i orden, foderet skal tilsættes vitaminer, så fisken selv kan bekæmpe angreb, og hold ikke for mange fisk i samme akvarium. Det var jo det, der fik et udbrud i gang her hos mig. Jeg måtte stuve dem sammen pga. mit ødelagte gulv.
Dette er min egen erfaring med parasitten, og det har virket i mit akvariehold. Men jeg vil gerne pointere, at al behandling er på EGET ansvar.
Flemming : Lige en lille tilføjelse, tag en enkelt fisk over i brintoverilte opløsningen først, der kan være marginal forskel på hvor stærk opløsningen er, derfor hvis den første fisk overlever 6 minutter i opløsningen, så tilsættes lidt mere vand indtil fiskene kan klare mindst 10 minutter i opløsningen, først derefter bades alle fiskene, samme opløsning kan godt bruges til flere hold fisk.
MVH
Flemming
brib — 29. november 2007, 16:24
Takker .
moose2k22 — 29. november 2007, 21:47
Jeg tror, jeg vil prøve at starte med gyrodactol, og hvis ikke det virker vil jeg overveje brintoverilten.
Tak for svarene
mvh
Dennis
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.