Albino-Guppy.?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Guppyen — 28. november 2007, 17:08
Jeg har en "Gul/Albinofarvetl" guppyhun gående.
hun går sammen med en anden grå hun, og to hanner.
Den grå hun har fået et kuld unger tidligere og er blevet gravid igen samtidig med den gule (De blev parret samme tidspunkt af hver sin han)
men nu har jeg så regnet mig frem til at der senest komme unger den 9. December, og det kan man tydeligt se på den grå, hun er godt sort dernede,
-men den "gule" hun er overhoved ikke blevet sort eller grå ned ved gatten, som den anden 🙁 😮
hvorfor er hun ikke det.?
-kan der være fordi hun muligvis er Albino.?
Casper — 28. november 2007, 19:08
Villads — 28. november 2007, 19:17
Hvis hun har røde øjne er hun albino,hvis hun har sorte øjne er hun sikkert blond.
De blonde og albinoerne bliver ikke sorte på helt samme måde som de grå guppyer,men du kan godt se ungerne inde i hunnerne når de er tæt på fødslen.
Albioner kan godt være noget mere sarte end de grå,så måske er hun ikke gravid endnu.
Bruger #680200 — 28. november 2007, 19:20
Villads — 28. november 2007, 19:44
Guppyen — 7. december 2007, 08:02
Villads — 7. december 2007, 08:49
Hun er enten ikke gravid eller ikke ret langt henne.Hun ser ellers ud til at være i god foderstand,så det er fint.
Jeg har selv problemer med mine blonde hunner.Det sker nogle gange selv om fisk med blond grundfarve ikke er kendt for at være svage eller problematiske ligesom albinoerne er.
Guppyen — 7. december 2007, 19:25
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.