Fodring af multi-yngel??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

knalland — 26. november 2007, 22:06

Hey
Jeg har, til min store fornøjelse, lige opdaget at mine mutier har ynglet.:)Det er første kuld unger, og jeg ved ikke hvordan jeg skal fordre dem. Jeg fodrer normalt med cyclops. Skal jeg bare fodrer som normalt, og så sørger ungerne selv for at få fat i noget, eller skal jeg gøre noget specielt??

Håber der er en der kan hjælpe.

På forhånd tak

Keld

Janke — 26. november 2007, 22:40

Hej
Jeg fodrer mine multier med afskallet Artemeria,i en engangssprøjte, samt knust flagefoder og de vokser rigtig godt.

Jan

Leif — 27. november 2007, 08:58

Mine multi-børn forkæler jeg med nyklækkede artemier. Det vokser de rigtig godt på, og det er mit indtryk, at de æder mere, når foderet spræller lidt!

knalland — 27. november 2007, 22:35

Ok, mange tak for de hurtige svar. Jeg skaffer mig artemeria så mine små multier kan blive store og stærke:)

TorbenS — 27. november 2007, 23:03

Alternativt kan du starte en dafnie kultur. Kender ikke næringsindholdet kontra artemia, men mine vokser fint.

BenjaminH — 28. november 2007, 00:00

ellers giv dem blandet frostfoder, hvis det er for besværligt med artemia.

mvh Benjamin

Chrølle — 26. januar 2009, 20:34

skal man bare lægge det på bunden, eller skal man tage feks' en lille flad te-kob og læge den på bunden og lægge fodderet der?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.