Mangler hjælp !!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #623896 — 12. december 2004, 12:42

Hej.
Jeg har et kæmpe problem med alger.
Så jeg ville lige høre om nogle ting:
Kan watt'ene på mine lysstofrør havde noget med det at gøre ?
Hvilke maller er gode alge æddere ?
Kan de der amano rejer evt. hjælpe ?

HPS Troels !!!

helene — 12. december 2004, 13:03

jeg har også et kæmpe problem med alger, - og har både maller, siamesiske algeædere og rejer og dværgsugemaller, - det gør da sikkert en forskel, men det er ikke særlig meget.
Tror det har meget mere at gøre med balancen mellem næringsstoffer i vandet (foder, affald) plantevækst (mange sunde planter som gror godt) og lyset, og vandskift.
Fisk og rejer tror jeg ikke kan gøre så meget når det først er et problem, men de kan sikkert være med til at forebygge.

Line — 12. december 2004, 13:11

Forkert belysning kan helt sikkert have noget med det at göre. Både for lidt og for meget og forkert.
Men alger skal du se (og angribe) som helhed af flere ting.
Næringsværdier i akvariet (phosphat og nitratindhold), lyset, belysningstiden, samt konkurrence for algerne.
Hvis man har en masse planter, der gror godt, vil de udkonkurrere algerne.
Selvfölgelig findes der algeædere, og de kan være en god hjælp. Blot skal man vide, at flere dyr i akvariet betyder mere belastning af vandet => mere næring => flere alger osv osv.

Altså kort og godt: Gode vandskift, næringsværdier i bund, masser af planter, rigtig lys, og man kan köre et akvarie helt uden algeædere, og helt uden alger. Det er skam muligt:)

Men pröv at beskriv dit akvarie nærmere - hvilke alger, hvormange planter, hvor mange fisk, hvor meget vandskift, störrelse og driftstid på akvariet, hvilket lys og hvor længe, så kan vi bedre hjælpe dig.
Hilsen
Line

jan — 12. december 2004, 14:04

Hej Troels
Er det nystartet så kommer der altid et boom inden for de første par måneder.
Line og Helene har svaret på resten.

Bruger #623896 — 13. december 2004, 15:30

Jeg har et 128L aq med disse fisk: 6 dværg guramier,
5 pansermaller
2 sugemaller (ansistrus) ved ikke hvordan man staver det ?
17 rød neon
2 pragt smerlinger.
Jeg ved godt det er lidt mange fisk men, det ser ikke ud af så maget !
Jeg fik mit AQ i slutningen af sommerferien. Jeg har 15 sværd planter (startede med 4) og 3 anubias. og nogle "siv" planter. Lys ved jeg ikke så meget om, kun at det er to philips 18 watt's rør. Vand skift: kun 1 gang om ugen.

HPS Troels.

Bruger #623896 — 13. december 2004, 15:31

by the way har også 4 sommerfulge ciclider !

Troels

Bo Christensen — 13. december 2004, 18:55

Du skal have nogle hurtigtvoksende planter i dit akvarie.
De kan hjælpe til med at fjerne affaldsstofferne fra fiskene.

helene — 13. december 2004, 23:37

Algeproblemet kunne sikkert godt have noget at gøre med at så mange fisk giver forholdsvis meget foder og meget affald som skal omsættes, dvs. der må være temlig meget næringsværdi i vandet, sikkert meget mere end sværdplanterne og anubiaserne kan omsætte. Så ja, nogle hurtigvoksende, vallisneria, evt. flydeplanter, - ville sikkert være bedre end en flying fox.
Det lyder som et pænt belastet akvarie.
Jeg ville iøvrigt måske nok være lidt kritisk overfor de fisk du har, mere mængden end sammensætningen...
- rigeligt med gouramier
- rigeligt med sommerfuglecichlider
- i længden ikke stort nok til pragtsmerlinger
men det er muligvis bare mig, og min smag for let befolkede akvarier, synes det giver mere fred og ro og mindre stressede fisk, og du er jo også lidt inde på det selv.

mohlin — 14. december 2004, 10:39

vad har du før gødning? CO2? Hur lang tid er lyset tænt?

Flying fox æder ikke alger.

Bruger #623896 — 14. december 2004, 15:44

Jeg har ikke noget CO2 anlæg men har tænkt på at æøbe et, kunne det Evt. hjælpe ?
Jeg er ikke glad for det lys jeg har og kunne godt tænke mig noget nyt. Hvor mange watt skal jeg de være på til et 128L AQ ? jeg har 2 lysstofrør. De er tændt i 10 timer !

HPS Troels

gibson — 17. december 2004, 05:26

Hvad står der på dine lysstofrør - hvad hedder de? I hvilket tidsrum er de tændt?

Hvor meget og hvor tit skifter du vand.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.