Orme ? ...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ziij1n — 21. februar 2005, 14:04

Jeg har et killi par gående, det ligner at de har orm ?
Der stikker 2 små røde tråde ud af gatten på dem de er ca ½ cm lange, nogle der ved hvad det der? ?
Evt. nogle medicin ? ....
Jeg kan prøve at tage nogle billeder af det.

immortalis — 21. februar 2005, 14:44

Lort.....eller indvoldsorm...er de oppustede?

immortalis — 21. februar 2005, 14:45

Billeder vil være en rigtig god ide :-)

René/langeskov — 21. februar 2005, 15:37

Det er muligvis fræserorm. Du kan se et billede under sygdomme her på akvariesiden. Af medicin kan jeg anbefale Levaject Vet, det kan købes hos en dyrlæge, koster cirka 250 kr. for 100 ml. Det sprøjtes direkte i akvariet, og så er ormene væk inden for et døgn. Det var ihvertfald min oplevelse med det, vent 10 dage med vandskift, da ormene skal have et nyt værtsdyr inden for 8 dage, ellers dør de.

Jeg gav 10 ml. til mit 325L.

Mvh René

René/langeskov — 21. februar 2005, 15:41

http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=79
Lige et link.

Catplat — 21. februar 2005, 18:37

I Politikens Akvariebog står:

Symptom: "Rødgrå ender af tubifexlignende orm, der reger ud af fiskenes gat. Ofte i forbindelse med afmagring af fiskene".
Specielle symptomer: "Ved forsøg på at fjerne ormene viser disse sig at hænge fast i fiskens tarmkanal".
Sandsynlig diagnose og smittevej: "Endetarmsorm, Carmallanus lacustris, overføres med cyclops fra fiskeholdige vande. Angriber især labyrintfisk, men de fleste fisk kan smittes".
Behandlingsmuligheder: "Piperazin- eller Vermox-kur. Også Neguvon-bad kan være anvendeligt.
Behandlingens varighed: "2-3 uger".

Kunne det være det?

Ziij1n — 21. februar 2005, 21:41

Har kigget nu og tror det er fræserorm 🙁 Har prøvet at gi dem JBL Gyrodactol
Virker det ikke ??

René/langeskov — 24. februar 2005, 16:47

Hej Ziij1n.
Kan du ikke give en tilbagemelding, om det fungere?

Mvh René

Line — 24. februar 2005, 23:23

Hej

Der er nogle hernede, der i öjeblikket kæmper med problemet, og jeg ville da gerne give tippene videre...

René: Kunne du lire noget varedeklaration af 🙂 ? Hvor længe er det siden - altså uden "tilbagefald" ?

Catplat: Piperazin- eller Vermox-kur. Også Neguvon-bad kan være anvendeligt.

Hvad er det for noget? Hvor, hvordan og hvorledes 🙂

Hilsen
Line

René/langeskov — 25. februar 2005, 15:36

Hej Line.

Her kommer lidt data: 1 ml indeholder: Levamisol 75 mg/ml som levamisolhydrochlorid; Citronsyremonohydrat 5mg/ml; Natriumpyrosulfit 1,6 mg/ml; Benzylalkohol 10mg/ml; Natriumedetat 0,5 mg/ml; Natriumhydroxid q.s; Sterilt vand.

Det er lidt forvirrende, da jeg ikke er dyrlæge, men det er hvad der står på flasken.:-)

Jeg skal lige finde den tråd, jeg skrev dengang, så kan du få en dato.

Mvh René

Line — 25. februar 2005, 15:41

aaah okay. Her bruger (hrrmmf - importerer) de levamisol. Vi kan ikke få det i CH. Eller concurat-L... and so on...

Men jeg vil da gerne læse tråden 🙂

René/langeskov — 25. februar 2005, 15:41

Hej Line.
Siden den 21-10-04, det var den aften jeg puttede det i vandet, og næste morgen var de væk, og har ikke set noget til ormene siden.

Mvh René

René/langeskov — 25. februar 2005, 15:43

Søg på levaject

Catplat — 26. februar 2005, 16:36

Line> Jeg citerer bare fra Politikens Akvariebog. Nu vil jeg så citere hvad der står om Piperazin, Vermox og Neguvon:

Piperazin: "Ormemiddel, der fås som tabletter på 250 mg; det har ingen virkning på bændelorme. 2 tabletter knuses og opløses i 10 ml vand. I denne opløsning lader man nu foderet suge så meget som muligt af den piperazinholdige væske i løbet af et par timer. De syge fisk fodres én gang daglig i 7-8 dage. Ny piperazin-opløsning fremstilles daglig.
Et andet præperat der er værd at forsøge på samme måde som piperazin ved ormesygdomme, er mebendazol; det forhandles som Vermox."

Neguvon (Metrifonat): "Betegnes også triklorfon og er det virksomme indholdsstof i handelspræperaterne Neguvon firmaet Bayer) og Mazoten. Der er tale om et meget giftigt stof, der oprindeligt er blevet brugt mod ektoparasitter hos bl.a. krybdyr.
Som korttidsbad kan Neguvon anvendes i koncentrationen 1 mg/L vand mod forskellige ektoparasitter. Undgå så vidt muligt anvendelse af det koncentrerede stof!
Til længevarende bade anvendes det f.eks. mod endetarmsorm, Camallanus, og mod naupliestadierne af ankerorm. Lernaea. I damme bruges koncentrationer på 1 mg/ 3-5 l; disse bade varer fra 1-3 døgn."

Jeps, det er hvad der står - Jeg har ingen erfaring med noget af det selv 😮)

Line — 26. februar 2005, 18:12

Heller ikke her (heldigvis). Tak begge to 🙂

Ziij1n — 26. februar 2005, 20:35

Jeg prøver at få fat i noget
Piperazin, Vermox og Neguvon eller Levaject Vet
Jeg kigger ned til en dyrelæge på mandag ... Ormen er der stadig 🙁

Catplat — 28. februar 2005, 20:26

Neguvon lyder ret giftigt. Og der står jo: "Også Neguvon-bad KAN være anvendeligt". Så det er nok ikke lige det du skal købe.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.