Hvor lang tid, før fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Alan — 11. april 2005, 17:21

Hej

Jeg har lige opstartet et 54l akvarium til gubbyer. Der er alt hvad der skal være, udover filter og fisk. (Se billede). Jeg vil gerne spørge om hvor lang tid der skal gå, fra filteret er kommet i, til at jeg kan begynde at komme fisk i.

Med venlig hilsen
Alan

elisabethen — 11. april 2005, 17:29

Cirka to uger er optimalt 🙂 Nu har du jo mange planter, så to uger er i hvert fald nok.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Line — 11. april 2005, 17:51

Er rettet 🙂

Til emnet : jeg synes nu, der bör gå længere tid. Pröv at kigge i FaQ'en.

Hilsen
Line Sörensen

Ubbe/Hellerup — 11. april 2005, 17:54

altså jo længere tid jo bedre, men jeg har personligt aldrig prøvet at der er gået mere end 1 uge... og har aldrig haft nogle ulykker af den grund. Mht til dit billede så bare lige et godt råd. tag billeder om aftenen når der ikke er andet lys end det i akvariet tændt.

Mvh.
Andreas Ubbe Dall

smx500 — 11. april 2005, 18:10

Jeg har aldrig ladet nogle mine akvarier "køre ind"... Alt efter hvilke fisk du skal have i, så vil jeg mene det er overforsigtighed!
Med guppyer ville jeg ikke betænke mig et øjeblik med at putte dem i med det samme!

Catplat — 11. april 2005, 18:34

Fint lille akvarium 🙂

smx500> Det synes jeg er et meget dårligt råd at give til en nybegynder. Der er rigtig mange der har mistet deres fisk ved at gå for hurtigt frem!
Du ska også huske på, at i et lille 54 liters akvarie vil en belastning fra fiskenes áffaldsstoffer meget hurtigt kunne forurene vandet.

Vent hellere 14 dage hvis filteret er helt nyt (først efter 14 dage er bakterierne i stand til at nedbryde nitrit). Men hvis du låner gammelt slam fra et velkørende akvariums filter kan du sætte fisk i efter et par dage allerede. Dog synes jeg ikke man kan se et filter i akvariet? Det skal du sætte til at køre fra starten af (det er deri at de nyttige filterbakterier vil vokse op og nedbryde den giftige ammoniak og nitrit).

P.s. Hvis du kun skal have Guppyer i, kan du sagtens spare vermelegemet. Guppyer har det faktisk bedst ved stuetemperatur.

Catplat — 11. april 2005, 18:39

Nå ok, du skriver jo at du ikke har filteret endnu. Så er det nok derfor jeg ikke kan se filteret...😉

Alan — 11. april 2005, 18:58

Tak for svarene, alle sammen!

Jeg tror at jeg venter ca. 14 dage. Catplat: Er det virkelig rigtigt? Jeg har ellers læst alle andre steder at de har det bedst ved 15 C.

Med venlig hilsen
Alan

smx500 — 11. april 2005, 19:36

Tja Catplat, ci har jo alle forskellige erfaringer... Jeg har startet flere små akvarier op på den måde...
Man skal bare skifte vand lidt ofte lige i starten....
Hvordan i gør det, det må i selvom...

West — 11. april 2005, 19:49

Det er ikke så meget et spørgsmål om hvor sarte fiskene er. Den tid som akvariet skal stå inden der kommer fisk i, skal, som du skriver, regnes fra det øjeblik hvor akvariet kører med filter og bundlag. Gavnlige bakterier skal etablere sig i filtermaterialet og bundlaget. Det er de bakterier der omdanner de giftige affaldsstoffer til nitrat. Nitrat er ikke giftigt for fiskene, men det er væksthæmmende. Derfor er vandskifte vigtige. Dit akvarium vil være klar til fisk efter cirka en måned, men da de fleste ikke kan vente så længe, siger man som en gylden regel, at man kan starte efter 14 dage, men at man skal holde igen med fodringen, fordi en mangel på gavnlige bakterier, kan medføre fiskedød, hvis der kommer for mange affaldstoffer. At komme af med for høje nitrit-værdier fra akvariet, kan også være et stort arbejde.
Når alt dette er sagt, så vil jeg da også gerne indrømme, at jeg har prøvet at komme hjem med nye fisk. Hente et akvarium i kælderen, og så sætte det hele op, og komme de nye fisk i. Det var et dværgcichlidepar i et 45 liters akv. og jeg fik ingen problemer med det, så det kan lade sig gøre, men...

lab — 11. april 2005, 19:52

Det kunne vel være relevant at spørge til hvor mange guppyer der skal i? Det er da klart det kan gå galt hvis man bare vælter fisk i. Det er fint at opfordre til forsigtighed, men der er vel heller ingen grund til at gøre det mere mystisk end det er. Jeg synes sådan et 2-3 ugers råd er nogenlunde lige så brugbart som cm/liter princippet. Man kunne nuancere det lidt ved f.eks. at lægge vægt på at det især i starten er vigtigt at fodre forsigtigt.
Personligt er jeg overbevist om at de fleste nitritproblemer i nystartede akvarier er direkte forbundet med heftig overfodring. Men OK, jeg har heller aldrig haft fisk der væltede af den grund - Har I?

mvh Lars

Alan — 11. april 2005, 20:53

Jeg har ikke tænkt mig at vælte fisk i, bare rolig:) Jeg regner med at der skal gå en 10 stykker?

Med venlig hilsen
Alan

Line — 11. april 2005, 20:55

Der er mange veje, der förer til Rom 🙂

Spörgsmålet er også, om man skal give råd - så man ved det ikke går galt - eller råd, hvor man formoder, at vedkommende ved nöjagtigt, hvor meget man må fodre, hvor mange fisk, der må komme i löbende, hvor meget vand, der skal skiftes i forhold til, om man kender tegnene for begyndende problemer, om man ved, hvad man her skal göre.

Uanset hvad: Bakterieprocesserne er ikke intakte efter een uge, sikkert heller ikke 2 eller 3. I bruger belastningen af fisk til at modne akvariet med. Det er en mulig men farlig process. Det er bedre at småfodre akvariet uden fisk (og belaste det sådan), og afvente nitritpeaket. Herefter kun lidt fisk i ad gangen.

Dog må siges, at små akvarier reagerer hurtigere end större akvarier.

Dette förste punkt på dagsordenen er det allervigtigste. Går det galt her, og akvariet ikke er rigtigt klart - kan foruden nitritproblemer opstå diverse sygdomme som fölge - så medicineres der, og hele bakteriekulturen går af Arsch til.

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 11. april 2005, 20:58

Hmm… Jeg synes stadig det er et dårligt råd at give en nybegynder. Som nybegynder har man netop tendens til at fodre mere end nødvendigt, indtil man lærer det. Mystisk Lars? Sådan er bakteriernes natur nu engang.

Ja, jeg har selv oplevet det. Jeg købte engang fem unge pansermaller og puttede dem i et akvarie der kun havde kørt i fire døgn med planter, lys og filter. De blev kun fodret med én bundpille samme aften, og dagen efter havde de rødsprængte gæller og opførte sig mærkeligt. Senere på dagen døde den ene og dagen efter døde den næste. Jeg skyndte mig så at skifte en masse vand de følgende dage (hvor de ikke fik mad), og det reddede de resterende tre, som lever den dag i dag.

Det er min egen erfaring, men jeg har også hørt/læst fra mange, mange andre der har oplevet fiskedød efter at komme fisk for tidligt i akvariet… Så jeg synes rådet om 14 dages venten er bedre. Så er man heller ikke skyld i, at det går galt på nybegynderens vegne!

Alan> 15 grader kan guppyer sikkert også gå i. Men der er sjældent så koldt i ens stue. Og hvis du havde tænkt dig at holde dem ved kun 15 grader, så er et varmelegeme stadig ikke nødvendigt... Men uden varmelegeme kommer temperaturen i akvariet for det meste alligevel op på 23-24 grader og det er rigeligt til guppyer.

lab — 11. april 2005, 21:58

OK, mystisk var et dårligt ordvalg 😮) Måske har I ret.
For mig er det ikke et spørgsmål om enten eller, men både og. Det kan stadig gå galt efter 14 dage, hvilket Line jo også er inde på. Selvfølgelig er det vigtig info, at der efterhånden opbygges en bakteriekultur der nedbryder nitrit. Det er bare også vigtigt at lade være med at overfodre og overfylde sit akvarium. Selv i et veletableret akvarium kan det vel gå galt med overfodring(?) Og så er det vel ingen naturlov at nybegynderen overfodrer. Det må da kunne lade sig gøre at vejlede om dette emne også. Bare af nysgerrighed: hvor stort var det pansermalleakvarie, catplat?
I må undskylde min skepsis, men det er jo en kendt sag, at vores hobby er fuld af "gode" teorier.
Jeg kører selv efter "7 dagesreglen" (og småfodrer i øvrigt akvariet uden fisk, som Line beskriver det), og har aldrig haft problemer, men jeg har heller aldrig overfyldt akvarierne i og med jeg har amerikanske cichlider. Der begrænser territorialiteten jo hvor mange individer man kan putte i baljen.

mvh Lars

lab — 11. april 2005, 22:01

PS: I denne sides artikler om akvariestart står der at fiskene kan kommes i efter et par dage....

Line — 11. april 2005, 22:06

Hej Lars

Jamen du er da der inde på en ting, som sjældent omtales. Måske fordi det knap så ofte sker. Men nitritproblemer kan der komme til enhver tid.
Bakteriekulturen tilpasser sig jo belastningen = balance.

Piller man radikalt ved belastningen = taber en stor dåse foder i akvariet eller tilsætter en ooooordentlig stak fisk (fordi man lige er kommet til penge igen, og det ikke lige er spændende med kun den ene tilbageblevne guppyunge) - voila kan man sagtens få nitritproblemer - selvom akvariet er gammelt.


Hilsen
Line Sörensen

Line — 11. april 2005, 22:10

Sög og du skal finde 🙂 Det er et sjovt fænomen. Man har indvendigt et önske / en vilje og man söger... og når man finder info, der lige passer i krammet - tja så luller man sig ind i overbevisningen om, at det sandt. Blot fordi det lige passer 🙂))) Man ved det egentlig godt alligevel - men önsket/viljen er stærkere.

Hilsen
Line Sörensen

lab — 11. april 2005, 22:28

Hej Line,

Hvis dit "søg og du skal finde-indlæg" er møntet på mit PS, postede jeg det egentlig bare fordi der var lidt modstridende signaler imellem det og de øvrige udmeldinger her på siden. Det kunne en begynder måske blive lidt forvirret over ;o)
Jeg læste såmænd også FAQ'en som du henviste til. Har du ikke en spændende undersøgelse der vedrører dette emne at henvise til? (Helst på tysk ;o))

mvh Lars

Line — 11. april 2005, 22:40

Modstridende oplysninger er skidt. Især når det er på samme side. Jeg har ikke læst den artikel.

Jo - du kan tro, jeg hitte noget til dig: hvad med det her: http://www.deters-ing.de/Gastbeitraege/Nitritpeak.htm

God fornöjelse 🙂

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 11. april 2005, 22:58

Lab> Det er nu efterhånden et par år siden, akvariet var på 45 liter...

Jeg vil dog stadig råde efter forsigtighedsprincippet. Minimum 10 dage, hvor man i den tid kun putter en lille smule foder i akvariet for at få bakteriekulturen til at vokse.

Line — 11. april 2005, 23:02

Catplat.. enig med forsigtighedsprincippet, men:

Du har jo ikke en tör skids hvisken af anelse om, hvornår du har dit nitritpeak *S*
Kan ligeså vel være på 10 dagen, hvor man lige nöjagtig sætter fisk i.
Man skal teste samtidig - eller gå nummer sikker.

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 11. april 2005, 23:16

En tør skids hvisken? Sikken dog et sprog du holder dig Line! ;oD

Jeg blev for blød - presset af Lab med de 10 dage. Nå, men jeg har flere gange læst, at hvis man putter fisk i vandet i løbet af de første dage i et nyanlagt akvarium, så vil ammoniakindholdet være dødeligt højt de første 7-8 dage og derefter vil nitritindholdet være stort, men falde efter 15 dage... Hvilket jeg jo også fik at mærke på mine stakkels pansermaller dengang.

Line — 11. april 2005, 23:22

Linket jeg gav ovenfor, går lidt ind på "forudsigeligheden" omkring de forskellige peaks.

(hehe - herlig vending, ikk'?)

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 11. april 2005, 23:25

Ifølge den graf ser du jo lige ud til at 10. dagen er den værste...hæhæ. Tilbage til de 14 dage!

Jo, den vending må jeg til at bruge i dagligdagen

Catplat — 11. april 2005, 23:26

*du=det

lab — 11. april 2005, 23:59

Efter hurtig skimning med fattige tyskevner: Man kan vel netop ikke bruge grafen generelt. Forfatterens konklusion er vel at nitritpeaket i princippet er uforudsigeligt, i den forstand at det varierer ifht inputtet. Nitritpeak-grafen afspejler vel derfor også bare et typisk forløb ved den givne mængde ammonium (NH4+), altså 3 mg/l som er tilsat fra start; hvad svarer det til i biomasse/fisk??? - Der står faktisk også, at et egentligt nitritpeak ikke nødvendigvis forekommer, hvis belastningen bygges tilpas langsomt op ("søg og du skal finde") ;o)
Derudover synes jeg det virker slående hvor meget processen kan speedes op med podning (er det ikke det "beimpfung" betyder? det stod ikke i min gl. ordbog).

mvh Lars

Line — 12. april 2005, 00:02

Jo 🙂

Hilsen
Line Sörensen

larza — 12. april 2005, 00:03

har lige podet mit nye filter og har her på siden fået af vide at man så kan nøjes med ganske få dages ventetid. Og AS's ord er lov hjemme hos mine akvarier:-)

Mvh.
Lars Andersen

Catplat — 12. april 2005, 00:10

Jeg er så heller ikke så skarp til tysk, nein :s

Ordentlig podning fra et gammelt filter er jo netop med de velfungerende (og tilpas mange) bakterier, så det er vel klart nok?

smx500 — 13. april 2005, 19:37

Der er ikke nogen her der skal komme og fortælle mig,at man man ikke kan putte guppyer i ganske almindeligt vand, lige fra hanen!... :-)!
Jeg sagde jo også, at man skulle huske at skifte vand hver dag, det første stykke tid, og gør man det, så vil jeg holde på at man kan putte fisk (guppyer) i på førstedagen...
Jeg har selv gjort det flere gange, og har ikke haft dødsfald...
Selvfølgelig skal man ikke fyrre en masse mad i hovedet på dem, men det siger vel sig selv, Bare de ikke får mere end de spiser op, så det ikke ligger og sviner...

Det skal lige siges, at jeg har noget imod jeres mening at gøre tingene på, jeg har bare min egen...

Catplat — 13. april 2005, 21:57

jan> Det er rigtigt nok. Det er derfor man kan hjælpe de nyttige bakterier igang ved at fodre med lidt flagefoder i løbet af de første 14 dage. Efter 14 dage er akvariet så rimelig sikkert og klar til de første fisk (eller man kan prøve med fisk inden - på eget ansvar!). Det er bare ikke alle fisk der kan tåle det.

Jeg vil ikke sige, at du starter helt forfra med et indvendigt filter ved hver rensning, hvis bare du renser det på den rigtige måde (skyller det forsigtigt i det aftappede akvarievand). Desuden har de nyttige bakterier jo også sat sig i bundlaget og på andre overflader til den tid.

Jeg synes da heller ikke dét er besværligt 🙂

Catplat — 13. april 2005, 22:43

Okay, det kan godt være nogle af os herinde blev revet lidt med af stemningen 😮)
Men tråden var alligevel blevet så lang, og det er da godt en gang imellem at gå lidt dybere ned i sagerne... Det viser også bare, at der endnu engang er flere måder at gøre tingene på. Det er da spændende at høre flere meninger. Gunden til at tråden udviklede sig så meget som den gjorde (og stadig gør åbenbart) er jo fordi vi er lidt uenige om rådene. Så skal der flere og flere forklaringer på bordet for at forklare hvorfor man synes som man synes.

Men vi kan trods alt ikke komme udenom at det alligevel også er lidt videnskabeligt når man har med et stykke levende natur at gøre (altså hvis man vil vide hvorfor og hvordan processerne sker). Man kan da i hvert fald sige at Alan har fået et uddybende svar 😀

Mit råd til den glade nybegynder var netop for at han ikke skal blive skuffet. Som sagt har jeg selv oplevet døde fisk på grund af hast.
Men du har ret jan, det behøver ikke at være så indviklet (men det blev det så allgevel 🙂. Ja ja, han skal have guppyer, men en anden nybegynder læser måske tråden og skal have røde neon... de er meget ømfindtlige overfor ammoniak og nitrit. Desuden er det simpelt nok: bakterierne skal have tid til at vokse til før de kan gavne. Hvis nybegynderen ikke ved det, mangler han en basal og vigtig viden synes jeg.

Line — 13. april 2005, 23:54

Det kan til enhver tid da kun være godt, at der bliver svaret og rådgivet så udförligt som muligt. Der er ikke noget at blive skræmt over, og er der noget man ikke forstår, kan man bare benytte lejligheden og spörge.

I begyndelsen summer hovedet af en masse nye ting og begreber, og ja, man kan sikkert föle sig skræmt. Oftest går man så blot let henover det mest indviklede, og uddrager essensen af det hele. Og essensen af alle svarene.

Og når folk ikke lige umiddelbart er enige, ja så må der jo diskes op med argumentation og grunde. For og imod.

Hilsen
Line Sörensen

Line — 14. april 2005, 15:36

Vi har hermed konstateret, at vi i princippet er rörende enige 🙂

Havde man sagt 3-4 uger fra begyndelsen af, havde jeg ikke sagt et kvæk 🙂))
Men det havde nogle andre så istedet 🙂

Jeg tror, det er noget man må leve med. Spörg 5 akvarister og man får 10 forskellige svar. Og sådan bliver det ved med at være - uanset erfaring.

Selv ser jeg det sådan, at spörgeren til enhver tid jo selv må afgöre. Og selv bliver nödt til at trække en gylden linie igennem det hele.

Udover de nævnte ulemper, som du kommer med, er der jo trods alt heldigvis den fordel, at spörgeren ikke går herfra med indtrykket af en gang kaffeslapperas, og forhåbentlig netop fortröstningsfuldt henvender sig her igen, når der gives en anden problemstilling.

Hilsen
Line Sörensen

Catplat — 14. april 2005, 20:03

Kaffeslabberas = en uformel sammenkomst med servering af kaffe og kage.
-Så lærte jeg et nyt ord :0)

Catplat — 14. april 2005, 23:33

Næ... og om jeg BEGRIBER hvordan man kan gå så længe uden at have hørt det ord før!

Alan — 15. april 2005, 13:48

Hej igen alle sammen

Mange tak for alle de gode svar. Jeg tror jeg vil vente 1-2 uger med at komme fisk i. Jeg har forresten fået købt mig et nyt filter der bare er kanongodt! Det er af mærket "Aqua El", er der nogen der har erfaringer med det? Jeg skal prøve at tage et billede af æsken.

Med venlig hilsen
Alan

Alan — 15. april 2005, 14:17

Er helt enig:)

Med venlig hilsen
Alan

Alan — 15. april 2005, 14:57

Her er billedet så!

Med venlig hilsen
Alan



Andreas — 5. maj 2005, 21:12

jeg var meget hurtig til at tage fisk i (jeg er meget utålmodig hvis det er noget spændende 🙂 jeg satte mine fisk i efter ca. 4 dage :-0

Line — 6. maj 2005, 11:04

Det er ikke et år og en guppyunge. Og det er ingen vandrehistorie.

Hilsen
Line Sörensen

AndreasDK — 6. maj 2005, 12:14

Jeg plejer at planlægge et akvarie i 3 måneder før jeg indretter det.
Derpå bruger jeg mindst 3 uger på at tænke over om det nu er den fisk jeg virkelig vil have og hvis ikke om jeg skal starte forfra.
Først derefter tilsætter jeg fisk.

Faktisk nyder jeg planlægningen mere end selve synet.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

fo_dk — 6. maj 2005, 12:30

hehe....lidt sævrt nogen gange når man adopterer fisk på 30 min. ellers er jeg enig.....det er for at gøre forarbejdet ordentligt.....så dør der næsten ingen fisk eller planter.

Med venlig hilsen
Finn Olsen

Line — 6. maj 2005, 20:34

Der tager nu nemlig helt fejl höhö - for det ved jeg nemlig.
Den er hhv. 18 og 22 timer for nitrosomas og nitrobacter.

🙂))))))))))

Som man dog kan samle og huske skör information engang imellem ...

Hilsen
Line Sörensen

Line — 7. maj 2005, 11:22

Hej Claus

🙂
Ja - jeg har også læst at mange af de bakterier, vi kender i vores miljö har fordoblingsrater på omkring 20 min. Det er sikkert en grov omgang over en kam - kender jeg ikke til. Derfor bemærkede jeg de helt andre fordoblingsrater for nitrificeringsbakkierne.

Der er faktisk ikke noget i vejen med din metode - den er risikabel - men hvis man virkelig har föling med det - kan det fungere.
Nogle har erfaring og intuition - andre skal först lære det... nogle har flere akvarier og kan bedre sætte ind ved "ups'er" 🙂
Du behöver ikke forsvare din metode / jeg heller ikke mine metoder : vi skal vel blot skönne, hvor godt omsættelige de er for andre.


Hilsen
Line Sörensen

PernilleP — 9. maj 2005, 01:31

Hej Alan...: )
Jeg har et akvarie på 54l, og da det stod helt færdigt til at putte fisk i, satte jeg mine fisk i efter 3-4 dage. Når du har det hele klart, med grus og filter og det hele,så inden du sætter fisk i, så skal du et par gange om dagen(ca 3-4 dage), rode godt rundt i gruset/sandet for at gøre det helt rent, altså mens pumpen er sat til. Så ca. 4 dage ville jeg anbefale.
guppyer behøves nødvendigvis ikke varmelegeme, de er nemme fisk at holde,de er "hårdføre". Så ved stuetemperatur er fint.
Mvh PernilleP

Esben — 9. maj 2005, 06:56

Hej,

hvis du putter Baktozym i dit akvarium, så kan du putte fisk 24 timer efter at du har sat filteret til. 🙂

mvh
Esben

Michael Thrane — 6. juni 2005, 18:23

du kan komme fisk i efter 2 uger:O)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.