hvilken pH

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ole Rasmussen — 6. maj 2005, 11:31

Hej

Hvilken pH skal man ha for at få neonfisk til at yngle??

Jeg har tænkt mig at forsøge i et glas lidt halvstort! Jeg har blødt vand (2 KH)

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

Line — 6. maj 2005, 12:57

Vandets lave ledeevne er vigtigere end en lav PH.

Hilsen
Line Sörensen

Ole Rasmussen — 6. maj 2005, 18:41

Line ved du alt omkring leg med dem???

Jeg har hørt noget omkring belysning for at få de små kræg til at yngle...!

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

Line — 6. maj 2005, 20:43

Nej - det ved jeg ikke.
Sludrede med een, som netop anförte ovenstående med ledeevne. Han havde opdrættet dem ved lav ledeevne og PH7,0.

Jeg tror, jeg her og der har læst brug af lommelygter om natten osv osv.. og det har du så åbenbart også 🙂

Det sværeste punkt skulle netop være at få dem i leg.

Men måske nogen bedre kan hjælpe videre her med fif og tricks

Hilsen
Line Sörensen

Sunshine — 11. maj 2005, 22:44

Hejsa der

Jeg ved ikke så meget om Neonfisk, men har alle steder fra hørt og læst at de skulle være meget svære at få til at yngle!

Men jeg ønsker dig bestemt held og lykke med dig.

Husk lige at give os en up-date hvis du får succes med dit "projekt"!

Mange hilsner Sunshine

Jacan — 12. maj 2005, 17:11

Så en udsendelse om neonfisk i fjernsynet for mange år siden. Det skal lige siges at jeg aldrig selv har forsøgt at få neonfisk til at yngle.

Neonfisken yngler under regntiden hvor store områder bliver oversvømmet og derfor giver næring til vandet. Fiskene søger ind over de oversvømmede områder hvor de yngler. Ungerne får derfor gode vilkår med næring i vandet som de oversvømmede områder giver.

Så hvis jeg en dag skulle gøre forsøget blev det noget med et 3/4 fyldt akvarie der bliver fyldt op med 5 grader koldere regnvand der har været kørt igennem et akvarium med blade et par dage. Samtidig med at regnvandet hældes i akvariet vil jeg tilsætte lidt infusoriekultur bare for at simulere de naturlige forhold. Hæv termostaten et par grader da stillestående lavt vand vil være varmere.
Lys skal være sparsomt men grunden skulle være den at æggene er meget lysfølsom og derfor ikke tåler stærkt lys, men det er kun noget jeg har hørt. Vandværdierne skal være meget lave og det gælder især kvælstof (nitrat ... osv.) filtrere over zeolit eller andet materiale der optager kvælstof, og sørg for at at holde akvariet rent, ingen foder og gerne nogle flyde planter der optager næring i vandet.
GH skal sænkes hvis du har hårdt vandværksvand da æggene ellers kan blive ødelagt, og pH skal overholdes da det medvirker til at æggene ikke skimler. GH, KH og pH kan findes på nettet

Mvh.
Jacan

Jacan — 12. maj 2005, 17:21

Undskylder lige
http://fish.mongabay.com/species/Paracheirodon_axelrodi.html
så først dit spørgsmål gik konkret på pH, så svaret må være pH 6, og GH = 4dH.
Overhold parameterne, men det er ikke vandværdierne der får fiskene til at yngle men forholdene

Mvh.
Jacan

Ole Rasmussen — 12. maj 2005, 17:44

mange tak for et langt svar/indlæg

Jeg må prøve, men det bliver ikke mens jeg er under uddannelse, da tiden ikke tillader så meget mere end det 325 jeg har!

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.