Sugmaller
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
smiley — 26. maj 2005, 00:22
m.v.h.
Søren Mortensen
Janne — 26. maj 2005, 00:36
Nu er der stor forskel på, hvor store de forskellige arter bliver.... Hvis det er den almindelige Ancistrus, som bliver 10-13 cm, er en han og to hunner passende. Hvis man vælger Dværgsugemallen, Otocinclus, kan man have mange flere, da de ikke er territoriale. Hvis man vælger en af basse-arterne (F eks Plecostomus, Gibbiceps), kan man kun have en enkelt, og den vokser endda ud af akvariet.
Mvh.
Janne
Patrick — 26. maj 2005, 03:47
Med venlig hilsen
Patrick/Varde
nikitani — 26. maj 2005, 06:15
Jeg har selv 3 agamyxis petinifrons. De første 6 måneder så jeg dem næsten aldrig for det meste var det sent om natten ved 3 - 4 tiden ..... derefter begyndte de så at vise sig oftere men kun når der blev fodret. De er meget rolige. Så det er en art jeg godt kan anbefale hvis man gerne vil have mange at gå sammen. De bliver ca. 9 -12 cm. I naturen lever de af så krebsdyr men mine spiser gerne flage foder. men for det meste fodre jeg med frost.
Men som sagt der er mange faktore der spiller ind om ens fisk kan sammen.
Kærlig hilsen
nikitani
Janne — 26. maj 2005, 10:04
Mvh.
Janne
AlocDrol — 26. maj 2005, 10:08
Venligst
AlocDrol
fo_dk — 26. maj 2005, 10:37
Kærlig hilsen
fo
smiley — 26. maj 2005, 13:44
jeg har i øjeblikket 1 Ancistrus dolichopterus og har fået at vide at jeg rolig kunne have 5-6 stykker af dem i mit 250 liters akvarium
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.