Kribensis
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Elvis — 31. maj 2005, 21:43
Mine to Kribensiser har fået unger (15-20 styk). De passer godt på dem, men bliver de ved med det, eller skal jeg redde ungerne?
XXXX — 31. maj 2005, 21:44
Med venlig hilsen
Thomas
Janne — 31. maj 2005, 21:55
Mvh.
Janne
Rapala — 31. maj 2005, 22:28
Janne — 31. maj 2005, 22:39
Mvh.
Janne
Janne — 31. maj 2005, 22:44
Hvis din hun bliver træt af hannen, Elvis, så fisk ham op med det samme! Jeg lod min blive i et par timer for meget, ville lige se tiden an før jeg tog ham op... Big mistake...
Mvh.
Janne
Devon — 31. maj 2005, 23:46
Den første dag delte de fint om opgaven med at passe på ungerne.
De næste to dage fik hannen besked om at holde sig væk!
Så deltes de om opgaven i en dag igen.
De sidste dage har det så været hannens tur til at holde hunnen væk.. Lige indtil lyset slukkes om aftenen - så deles de igen om opgaven.
Meget meget mystisk... Det er anden gang jeg har unger med mit nuværende par. Hunnen har før haft en 3-4 sæt unger med en anden han, som desværre døde af sygdom.
gibson — 1. juni 2005, 09:24
http://karl-henrik.dk/index.php/15311
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
GronK — 1. juni 2005, 15:43
Hvorfor er det lige mine Kribensis ikke ville lægge æg og få masser af unger?
Jeg byggede akvariet efter deres behov sys jeg selv, for jeg havde virkelig håbet på at jeg ville ku få dem til at danne par. Jeg har nu haft mit akvarie i snart 4 måneder og i den tid har de bare brugt tid på at spise neon fisk 😛 samt de ligger an på hinanden hele tiden, altså nogle gange ryster hanen sig for hunnen og omvendt. Dette gør de utallige gange om dagen, jeg har dog bare aldrig fået dem til at yngle.. De har kokosskaller, træhuler og sten huler. Men hvad sker der? INTET!!
Hva kan jeg gørre forkerT? havde virkelig håbet på at kunne få dem til at yngle..
Mvh.
Simon Vammen
ps. allerede i deres platic pose på vej hjem fra forhandleren begyndte de at ryste sig for hinanden :S
Janne — 1. juni 2005, 16:22
Mvh.
Janne
GronK — 1. juni 2005, 18:40
Men er der noget man skal gøre specielt før de lægger æg, jeg har lagt mærke til at når mine gubby'er er gravide, så føder de oftest 24 timer efter jeg har skiftet vand :S ved ik om det er normalt eller om det bare et tilfældigt.. men såen er det..
Mvh.
Simon Vammen
Aalborg-fisken — 29. juni 2005, 17:57
Ja det lyder da lidt underligt at de ligger så meget op til hinanden, hvis man kan kalde det det, og der så ikke kommer nogle æg ud af det! Men jeg ville ikke fortvivle. Jeg er desværre blevet snydt for at se hvordan de spiller op til hinanden, mange beskriver hvordan de sitre osv. men jeg havde kun mine i ca. 3 uger før de fik deres første kuld, moren blev kun næsten de 3 uger og jeg fangede ungerne som nu er en uge. Jeg har købt en ny hun til hannnen, så håber jeg får lov at se deres spil denne gang.
Venligst
Aalborg-fisken
gibson — 30. juni 2005, 17:03
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.