Flage foder til malawi

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

johs — 4. juli 2005, 23:44

Vil Tetraphyl være godt til malawi. Ikke som eneste foder med som suplement. Fiskene er ikke udvokset endnu.

Jeg bruger bl.a. også de grønne malle piller. Den er de glade for. Det tager et stykke tid inden de får gnavet sig igennem dem, og imens går den vilde jagt. Det er underholdende at se på.

De bedste hilsner
Johannes

gibson — 5. juli 2005, 06:33

Tetra phyll er godt til Malawi mbuna. Hvilke fisk har du?


De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

johs — 6. juli 2005, 18:15

Tak for svar.
DE fisk i min profil - Dejligt at kunne henvise for det er ikke mange dage siden jeg fik lavet atrslisten i profilen. Alle malawi går sammen i et 530 liters. De største er nu knap 10 cm og de minstste 4cm, så de er kun "unge rødder" endnu.


De bedste hilsner
Johannes

johs — 6. juli 2005, 18:15

De = Se :-(


De bedste hilsner
Johannes

saolosi — 6. juli 2005, 18:43

du kan ikke med den blå ahli

De bedste hilsner
johan

Kristoffer — 7. juli 2005, 23:36

jeg bruger spirulina til mine mbunaer og det kører fint nok.

Med venlig hilsen
Kristoffer

johs — 8. juli 2005, 00:02

Johan: Hvad mener du?

De bedste hilsner
Johannes

Kristoffer — 8. juli 2005, 16:14

ja ærlig talt forstår den heller ikke lige:(

Med venlig hilsen
Kristoffer

gibson — 8. juli 2005, 16:51

Han mener vel at Tetra phyll er vegatarfoder og Ahli'en er en rovcichlide. Derfor egner den sig ikke til at gå sammen med mbuna da de skal have forskelligt foder :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

johs — 8. juli 2005, 23:27

Jeg kan vel give dem varieret foder, så er der lidt godt til alle sammen.

De bedste hilsner
Johannes

gibson — 9. juli 2005, 08:14

Jo, men mbunaens tarm skulle ikke have så godt af kødfuldt foder, mens det vil være fint til fx Ahli'en :-)
Du kan jo ikke bestemme hvem der må spise hvad. Mbunaer elsker fx også røde myg selv om de ikke skulle have godt af dem :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.