Ancistrus unger??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Matriis — 11. juli 2005, 17:28

Hejsa.. er der nogle der kan svare mig på om man kan se ungerne fra en ancistrus lige når den har lukket deb ud af dens hule? Det skal lige siges at den bare går i at selvskabs akvarie, og det kan også nemt ske de er blevet spist de unger jeg ved den har fået.. (så æggene).. og jeg syntes også selv at der skulle være masse af gemme steder. Jeg har godt nok nogle botia morleti (tror jeg vi fandt ud af de hed) og nogle kuhli ål gående og de kan jo nærmest komme ind alle steder. Men om de har taget dem eller om de virkelig kan gemme sig ved jeg ikke??

Alpha82 — 11. juli 2005, 17:57

Hejsa..

Dine Botia Morleti kan meget nemt ha' fået det helt store kolde bord ;-)

Har selv haft fået mine Ancistrus til at yngle, hurtigt var mine Botia Modesta over dem !


Kender ikke så meget til Khuli ål, desværre !

Matriis — 11. juli 2005, 19:57

okay.. tænkte nok det kunne være dem.. men kan jo altid håbe der er nogle der har klaret den..

Alpha82 — 11. juli 2005, 20:42

Hejsa...

Håber selvfølgelig også for dig, at der er nogle som klare den.

Held & Lykke ;-)

Line — 11. juli 2005, 22:52

Ellers check pumpen 🙂 Hvis indvendig - er der helt sikkert gevinst. Virker som en magnet for små ancistrus 🙂

Hilsen
Line Sörensen

Matriis — 12. juli 2005, 00:03

Det er et udvendigt og syntes heller ikke jeg så nogle sidste gang jeg rensede det.. men har da prøvet at finde unger i mit lille akvarie men det var bare black molly!! hehe

helene — 12. juli 2005, 23:36

med udvendige pumper har jeg før fundet en del små ancistrusser i slangerne ... 🙂

Mvh.
helene

Matriis — 13. juli 2005, 13:17

okay.. jamen det kan da være jeg skulle prøve at kigge efter der så.. Det kan jo være de er der.. Takker...:-)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.