Kan de gå sammen?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

elfie — 9. november 2005, 16:56

Sidder lige og snakker. Er der nogen der har erfaring ang. Kampfisk (han) og multier?? Og Hvad med Dværg guramier og kampfisk?? Sidstnævnte ville jeg absolut ikke satse på med hvad med Kamp og multi?? Evt. andre cichlider??

De bedste hilsner
elfie

numse-fisken — 9. november 2005, 17:01

hvis du vil have multier, så ville det da være ærgeligt at putte en kampfisk ned til dem? men tror godt, de kan gå sammen. hvor stort bliver akvariet? skal til at have occelaus og stapsii, i et 112;) bare ærgeligt det er højere end det er bedre


Med venlig hilsen
Casper

elfie — 9. november 2005, 17:06

Multierne skal gå i 45l. Men er min fornemmelse rigtig med hensyn til gurami og kampmand?
De bedste hilsner
elfie

numse-fisken — 9. november 2005, 17:27

okay fin størrelse;) ja det tror jeg, de ville nok nappe:(

Med venlig hilsen
Casper

Janne — 9. november 2005, 17:33

Multierne vil sandsynligvis være for stride til at have sammen med en Kampfisk. De jager alt væk, der kommer i nærheden af deres sneglehuse, især når de har æg/unger.
Dværggurami og Kampfisk kan godt gå sammen i større akvarier, de stiller også nogenlunde samme krav til omgivelserne.

Mvh.
Janne

elfie — 9. november 2005, 17:58

Janne hvor stort er større :-) 128l feks??

De bedste hilsner
elfie

elfie — 9. november 2005, 18:05

Hvad vil du iøvrigt foreslå af beplantning? Jeg havde tænkt mig en lille rod med 2 små anubias på . Og valesierna ( eller hvad de hedder) bagtil. Og en lille Crypto i bunden.

De bedste hilsner
elfie

Janne — 9. november 2005, 18:20

Jeg har ikke selv prøvet at have Kampfisk og Dværgguramier sammen, men jeg ville godt turde gøre forsøget i et 128 l, ja.
Beplantning til multierne? Der ville jeg tage et par Vallisneria i hjørnerne og en Anubias eller to på en sten. De graver ret meget (ikke for ingenting, de bliver kaldt "gravemaskiner" i visse kredse), så en Cryptocoryne graver de nok bare ned.... Det samme med Vallisneria, du må prøve dig frem hvor den kan stå i fred.

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.