clown malle..

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas-horn — 15. november 2005, 18:16

Hej, nogen som ved noget om denne skønne fisk?
hvor store bliver de? og hvad stort et akvarie skal de ha?

Mvh.
Thomas-horn

sworb — 15. november 2005, 18:22

det lyder skq som en sej malle 😀

men ved desværre inet om den :/... men.. www.google.dk er opfundet 😀.. så der må jeg da lii lede

sworb — 15. november 2005, 18:23

okay.. bare glem #2..
der er vist ikk meget info at hente på google

Flemming Jensen — 15. november 2005, 18:45

Hmmmm det må være panaque maccus, clown pleco, L-104, L-162 LDA22
http://www.planetcatfish.com/catelog/loricari/panaque/734_f.php
Der står de bliver 10 cm, mennnn det vil jeg nu nok tvivle på mine er et sted mellem 1½-2 år og de ser nu ikke ud til at blive mere end omkring 8 cm, mener heller ikke at forældrene som Anders havde var så store, mht. tank masser og masser af træ de gnaver meget træ i sig, god strøm, og jeg vil tro at 4-6 stk i et 128 L er fint.

MVH
Flemming

Thomas-horn — 15. november 2005, 18:55

okay. men det er en vild fanget clown malle.. så tror i at den er svær at opdrætte?

(( det jeg søger efter en en malle som er meget nem at opdrætte ))
bare den ikke er for dyr

Mvh.
Thomas-horn

Flemming Jensen — 15. november 2005, 22:03

Hverken panaque eller f.eks hypancistrus går for at være nemme at opdrætte, men det med opdræt er jo noget mærkelig noget, jeg har f.eks. ingen problemer med at få ancistrus sp. i forskellige varianter til at yngle, mens min kammerat som bor 30 km. fra mig ikke kan få dem til det overhovedet.
De fleste maller har nogle krav, f.eks maccus den yngler såvidt jeg ved kke i andet end træ/bambus huller, mens vitatta som er en nært beslægtet panaque vist gør det.
Men er du meget interesseret i maller, så syntes jeg måske du skulle kontakte Bjarne, som bor nede i nærheden af dig, han har sikkert en masse gode råd, umiddelbart vil jeg mene, at du ikke har plads og kan stille forhold til ret meget andet end den almindelige ancistrus sp.
De fleste malle projekter kræver dedikation, og special akvarier.

MVH
Flemming

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.