Black Molly-familieforøgelse - og hvad så nu?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lotte Hermansen — 30. november 2005, 08:12
Ja, så er det endelig sket - vores black molly har fået unger. Vi har fundet fire stk - men synes ærlig talt de ser lidt store ud til at være nyfødte. Vi har gloet i akvariet dagligt og har observeret at mollymor var tyk (det snakkede vi om for kun et par dage siden) og nu er der så altså unger. De er mindst 6-8 mm, så nu er det vi gerne vil vide, om de er så store, når de bliver født, eller om de bare har holdt sig særdeles godt skjult ?
Hvor mange unger er det normalt at en black molly får ad gangen?
Vi har sat de små i et fødenet i akavariet, men hvor længe skal de blive der? - Er det fint nok at give dem knust flagefoder samt afskallede artemiaæg?
Håber på nogle gode råd
Hilsen Lotte og Maria
Lotte Hermansen — 30. november 2005, 08:16
Lotte og Maria
kim m — 30. november 2005, 08:21
Mvh.
Kim Mathiasen
Brain — 30. november 2005, 08:35
Hvis I vil være helt sikre på at de ikke bliver spist, skal de blive i nettet til de er så store at de ikke kan komme ind i de voksnes mund. Ellers kan et lille yngle akvarie, en klodskasse eller lignende være en god ting.
Mvh.
Laura
Lotte Hermansen — 30. november 2005, 09:54
Tak for hurtige svar
Vi lader ungerne blive en uges tid eller to - synes egentlig at de allerede nu er for store til at blive spist. De kan i hvert tilfælde ikke ædes i én mundfuld. Men vi lader dem gå i nettet ind til videre.
Lillebror får et længe ønsket akvarie i julegave og så kan han jo passende overtage et par stykker eller tre. Han ønsker sig nogle kampfisk, men molly'er kan vel godt gå sammen med dem - ikke?
Hilsen Lotte og Maria
Brain — 30. november 2005, 10:09
Mvh.
Laura
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.