Refugium osv.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

OS4220 — 5. januar 2006, 20:38

hej. Det her er nok mest til saltvandsfiskene ;P jeg har lige købt et 50ltrs akv i genbrugen idag som jeg vil bruge til saltvand, jeg er vild med dets smalle o høje str 😀 Men jeg sad o læste lidt om nano reefs på saltvandsforum (min bruger virker ikke for 3984629´rs gang >🙁 ) og de nævnte refuguim og en skummer, skummeren fjerner (protein)stoffer før de bliver nedbrudt, refugeums efter de er nedbrudt, bla. nitrat og fosfat . ? men jeg forstår ikke helt hva et refurium ER ! hva gør det og hvordan ser det ud ? Ku godt bruge lidt hjælp 8) Hvis i ved mere der ku hjælpe mig ville jeg blive glad 🙂 Undskyld det laaange spg :-o

Hygge..

Mvh.
(: Maja

Morten Lyngsaa — 5. januar 2006, 21:01

Refugium betyder tilflugtssted, men hvilken betydning det har når det er i forbindelse med saltvandsakvarier, ja så ved jeg ikke hvad der menes med det.

Mvh.
Morten Lyngsaa

Steffen Kbh — 5. januar 2006, 21:12

I den sammenhæng er refugium nok overløbskammeret som skummeren er plaseret i.

Vh.
Steffen Kbh

OS4220 — 5. januar 2006, 21:12

Ja, jeg tænkte på om det ku være en slags sump ? :/ Men er ret usikker..

Mvh.
(: Maja

OS4220 — 5. januar 2006, 21:20

#3 Okay. Jeg søgte på google efter billeder, og der er nogle planter i ? det er der vel ikke hvor skummeren sidder, men i en sump ?

Mvh.
(: Maja

Steffen Kbh — 5. januar 2006, 21:22

I små saltvansakvarier har mange folk en indbygget "sump"/overløbskammer (refugium) hvor skummeren er placeret..

Vh.
Steffen Kbh

OS4220 — 5. januar 2006, 21:33

Ja det var også det jeg ville lave, havde bare ingen ide om det hed et refugium. Synes nemli det lød som om et refiguim var et kammer med siden af, ikke i akvariet . fandt li et billede..

Mvh.
(: Maja



kaan — 5. januar 2006, 22:13

Nu er begreberne også blevet forvirret en hel del idet de ofte bruges synonymt.
Som jeg har opfattet det er en sump defineret ved at være et kar under eller ved siden af akvariet hvor teknikken bliver samlet.
Et refugie skulle gerne være et lille akvarie med mere eller mindre belysning hvor man kan have ekstra levende sten, dyrke alger og evt holde smådyr og få koralfragmenter til at fæste rod.
For at forvirre enu mere kan man godt have et refugie i sin sump.
Et overløb er en indretning i selve akvariet hvor overfladevandet samles.
Med lidt god vilje kan man placere en hel del teknik og, hvis man har lyst, også alger og alt muligt andet i sit overløb der derefter med krav om enu bedre vilje kan kaldes for både sump og refugium.

Men det er jo blot som jeg har opfattet det, hvis der er nogen der har en bedre forklaring så kom endeligt frem 🙂

-klaus

NOM — 5. januar 2006, 23:14

Så vidt jeg har forstået, er et refugium selve rummet i sumpen ved siden af det med skummeren(kan også være andre steder. I refugiet kan man som Klaus nævner have levende sten, alger osv. Algerne skulle hjælpe med til at give næring til koraler fisk osv, og samtidig fungere som biologisk filter. Mange har Caulerpa algen i dette rum, som man kan læse om her http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=311. Men igen det er jo os bare min forståelse af det...

De bedste hilsner
Niels Ole Mortensen

Stubbe — 6. januar 2006, 01:00

Refugium er en ekstra sump hvor man f.eks kan have caulerpa alger. mud http://www.ecosystemaquarium.com/html/miracle.html
altså et lille ekstra akvarie med lys hvor man har nogle hurtigvoksne alger til at tage nitrate og nitrit. og så f.eks noget mud.

Med venlig hilsen
Jan Stubbe

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.