hey...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Martinbagger — 9. januar 2006, 19:46
Jeg går og pusler lidt med tanken om at købe et nyt akvarium,
på cirka 375 L. " 150 x 50 x 50 " men mange af de akvarier jeg har set påer uden Pumpe / filter, så jeg ville hører va i gutter gør der ?
jeg har set nogle der bruger en Cirkulationspumpe som så står under akvariet, men da jeg også meget gerne ville ha rensefilter på akvariet er jeg ikke klar over hvad jeg skal gøre..
håber i kan hjælpe mig
Martin...
Celia — 9. januar 2006, 19:52
Hilsen
Cecillia
Martinbagger — 9. januar 2006, 19:56
Celia — 9. januar 2006, 20:03
det er selve powerheaden, så sætter man en blå filtersvamp på (som man også køber i akvarieforhandleren )
http://cichlidecentret.biz//product.asp?product=5999&sub=24
Det kan let bygges ind i et BTN modul eller en hjemme lavet kasse / skjules bag en trærød og lign.
Ulempen er prisen og at de fylder i akvariet - men jeg syntes der er så mange fordele et af dem er strømforbruget - det er meget få wat og utrolig meget cirkulation.
Jeg stntes at Tunze er meget pålideligt og de tager virkelig de liter i timen som de lover, de kan let indbygges og er rigtig gode :-)
Syntes jeg.
Hilsen
Cecillia
Martinbagger — 9. januar 2006, 20:13
Den pumpe er en man så Hægter på kanten af af akvariet , ? og den kan så sagtens pumpe et 375L akvarium rundt ?
Celia — 9. januar 2006, 20:18
Den er fin til et 375 med selskab, men det kommer an på hvad du skal bruge den til, du kan også købe hoveder der tager mere eks 3000l/t
Eller ned til 800l/t
Hilsen
Cecillia
Celia — 9. januar 2006, 20:20
Hilsen
Cecillia
Martinbagger — 9. januar 2006, 20:23
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.