Hjælp til sammensætning af arter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Leoness — 8. marts 2006, 13:03

Jeg har et 250L akvarie som jeg godt kunne tænke mig at indrette til cichlider.
Der går dog nogle enkelte andre fisk i det (5 regnbuefisk, 1 gibbiceps malle).
Hvis de ikke kan gå sammen med de cichlidearter jeg nu nævner, så er der mulighed for at de kan flytte i et andet.

Jeg har ikke nogen erfaring med cichlider, så derfor har jeg brug for at vide, om disse arter kan gå sammen:

Afrikanske:
Microgeophagus Altispinosa
Aequidens rivulatus (Blå Acara)
Microgeophagus Ramirezi (Sommerfuglecichlide)
Pelvicachromis Pulcher (Kribensis)

Og/eller

Malwi:
Copadichromis Borley Kadango
Cyrtocara Moorii (Delfin cichlide)
Labidochromis Caeruleu Yellow
Pseudotropheus Callainos Cobolt Blue
Pseudotropheus Saulosi
Sciaenochromis Fryeri

Neolamprologus Tretocephalus

Det var ikke tanken at have alle slags i samme balje, men det er de arter jeg synes er flottest. Så jeg har brug for lige at vide, hvilke der passer bedst sammen, hvor mange af hver, og som kan gå i et 250L.

Glæder mig til at se jeres bud ^_^

PS. Hvis I har nogle tips vdr. ovenstående fisk, så tager jeg også gerne imod dem 🙂

kim m — 8. marts 2006, 13:05

Microgeophagus Altispinosa
Aequidens rivulatus (Blå Acara)
Microgeophagus Ramirezi (Sommerfuglecichlide)

Disse tre er sydamerikanere. Personligt ville jeg ikke blande dem med afrikanere.

I et 250 liters ville jeg nok ikke holde mere end et par af en af disse 3 arter. Afrikanerne ved jeg ikke noget om.

Mvh.
Kim Mathiasen

Leoness — 8. marts 2006, 13:07

Ok - tak for dit input Kim 🙂
Den sammensætning vil jeg lige notere mig.

Mvh.
Marianne

bocco — 8. marts 2006, 14:17

Rivulatus bliver vist også ret stor, så mon ikke de små sommerfugle kommer til at leve et farligt liv?

Hilsen
bocco

MOK — 8. marts 2006, 14:21

Aequidens pulcher - Blå acara

Mvh.
Morten

Leoness — 8. marts 2006, 14:24

#4
Det er så noteret - jeg vil lige forhøre mig lidt mere, mht. størrelse 🙂

#5
Ja, der var vist en fejl i navnet. Tak for det 🙂

Mvh.
Marianne

Skovhugger — 9. marts 2006, 06:51

Rivulatus'en kan du muligvis ha' til at gå med dine Regnbuefisk, de er jo rimelig hurtige, hvorimod din Gibbiceps nok kan komme til at lide overlast i det selskab! De 2 Microgeophagus ville jeg nok springe over i første omgang, de kan være lidt skrøbelige mht. temp. og vandværdier. En rigtig god cichlide at starte med er Kribensis'en, som sagtens kan gå med de fisk du har, og som temmelig sikkert vil belønne dig med yngel, hvis den trives bare nogenlunde! Malawicichliderne kræver en masse huler (for Mbuna'ernes vedkommende) og 250 l er nok minimumsgrænsen hvis du vil ha' mere end 2 arter deri og for småt til fritsvømmere!
N.tretocephalus er en rigtig flot Tanganyika huleleger, der kan være noget aggressiv mod artsfæller og som nok også kun hører hjemme i et desideret cichlide (læs: Tanganyika) akvarie!

Mvh.
Anders Larsen

Leoness — 9. marts 2006, 12:36

#7

Mange tak for de gode tips 🙂
Jeg vil se mig om efter nogle Kribensis.
Hvor mange anbefales det / kan jeg have i et 250L ?

Skal Kribensis have særlige bund-forhold, eller kan jeg godt beholde min nuværende bund af småsten?

Kan man sætte Kribensis sammen med Prinsesser?

Steffen Kbh — 9. marts 2006, 13:13

Kribenses kan sagten gå på en almindelig grus bund.
Godt nok er Prinsesser og Kribensif begge fra afrika, men de lever i meget forskellige omgivelser og miljøer, så jeg vil bedstemt ikke have de to i samme akvarie.
Du kan have tre par i et 250L vil jeg tro.

Vh.
Steffen Kbh

Leoness — 9. marts 2006, 13:22

#9
Mange tak 🙂

Hvad med Apistogramma agassizii og Paracyprichromis nigripinnis - Blue Neon, kan de gå sammen med Kribensis?

elisabethen — 9. marts 2006, 13:43

Meget generelt kan malawier kun holdes sammen med andre malawier, og tanganyikaer kun sammen med andre tanganyikaer... Gør man en af delene, kan man have en hel del cichlider i 250 L.

Kribensis og de sydamerikanske dværgcichlider har ikke den samme koloniadfærd, og holdes parvis (evt. i trior for Apistogrammas vedkommende)... 1 eller 2 par i 250 L. De kan til gengæld holdes sammen med diverse tetraer, barber, maller osv... Som de afrikanske cichlider ville flå til fiskefars.

Hvis du vil have et spændende cichlideakvarium, stemmer jeg på tanganyika..
Et forslag til en sammensætning kunne være:
10-12 sneglehuslegere (N. multifasciatus fx)
4-5 stk af en af Julidochromis-arterne
Evt. nogle stykker af enten en Paracyprichromis eller Leptosoma (disse to har jeg dog ingen personlige erfaringer med, men skulle være fredelige nok (?))

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Leoness — 9. marts 2006, 13:57

#11

Ja det lyder som en spændende sammensætning du foreslår dér Elisabeth 🙂

Jeg tror jeg tager et smut forbi Cichlidecenteret i morgen, og ser hvad de har af dem du nævner.

Mange tak

Mvh.
Marianne

heller — 9. marts 2006, 14:33

Hej
Jeg har selv Paracyprichromis "Blie Neon" og de er ganske fredelige og kan sagtens gå sammen med både Julidochromis og sneglehuslegere ( det har jeg selv )
Så det kan jeg anbefale - skal selv have lidt Leptosoma, men har fået at vide, at de godt kan komme op og toppes med de øvrige - men ikke så meget at de slet ikke kan være i samme akvarie.

Held og Lykke
Med venlig hilsen
heller

zardor — 9. marts 2006, 14:41

Hej Marianne

Jeg så Paracyprichromis og multier hos Flyvefisken, og et par julie arter hos Planteimporten.

Med venlig hilsen
Christian

Leoness — 9. marts 2006, 15:43

#13 og #14

Mange tak for jeres input - det er hermed noteret 🙂

Mvh.
Marianne Steensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.