har brug for hurtigt svar

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dada23 — 23. marts 2006, 19:59

Hej

Jeg er helt ny herinde og har også lige fået fisk så jeg har sikkert en masse spørgesmål der kommer hen af vejen;o)

Jeg har tre molly yngler som er i et ynglenet i mit 160l akvarie.
Jeg skal på weekend her i morgen så jeg vil høre om de kan holde sig uden noget at spise i 1½ døgn? Med de andre fisk har jeg tænkt mig at give dem depot foder men når det op til de små?

Og nu hvor i har været så søde at læse så langt ku i måske også svare mig på hvor længe en han-kampfisk skal være i en guppykasse? Jeg har to hanner og ved de skal skiftes til at være frit i akvariet, men er det nogle timer eller dage vi snakker om?

hugoi — 23. marts 2006, 20:01

de kan godt klare sig uden mad weekenden over, og hvis de er i god fodderstand kan de også klare en uge uden fodder.

Mvh.
hugoi

kenter — 23. marts 2006, 20:04

Hejsa.
Og velkommen til. Hvis dine fisk er i ok foderstand, så behøver du ikke give dem noget depotfoder overhovedet. Ikke bare for en weekend. De små skal nok finde noget rundt omkring, hvis ikke de bliver ædt af de andre fisk.... Dette kan meget vel ske. HVis du har et lille akvarie, så sæt dem deroveri. Bare husk at bruge noget vand fra det store akvarie. Det er min erfaring og holdning til det.

Med hensyn tiil kampfiskene, så har jeg ikke den store erfaring med dette

De bedste hilsner
Kent Rasmussen

hugoi — 23. marts 2006, 20:04

det var nok en god ide med kun en kampfisk, jeg syntes det er synd at de skal skiftes til at svømme frit.

Mvh.
hugoi

Green_Cat — 23. marts 2006, 20:06

hvis du klikker på linket her : kampfisk så kan du læse en masse om dem 🙂

Mvh.
Green_Cat

Catplat — 23. marts 2006, 20:07

Enig med de andre. Dine voksne kan klare sig op til to uger hvis de ellers er sunde og raske. Så jeg ville give de voksne en velfortjent faste på et par dage.

Men 1 1/2 døgn er ikke meget, så det vil ynglen nok også kunne klare. Giv dem noget afskallet artemia inden du tager afsted.

I stedet kunne du også oprette et 25-30 liters akvarium til den ene kampfiskehan og lade den anden han være i det store akvarie altid.

Venligst
catplat

Dada23 — 23. marts 2006, 20:53

tusind tak for jeres hurtige svar...

hvor er det dejligt at der er nogen der er klogere end mig ;o)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.