Er mine Guppyer syg hjælp!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sally — 26. marts 2006, 09:56

Jeg har et 250 l akvareie med guppyer det har kørt i ca et halvt år, med jævne mellem rum dør der en enkelt guppy,
de svømmer først lodret med krum ryg og efter få dage dør de ,der er ellers ingen forandringer at se på dem. er der nogen der ved hvad der kan være?

Med venlig hilsen
Sally

gibson — 26. marts 2006, 10:01

De behøver ikke være syge. Nogle af de guppyer man køber holder ikke ret lang tid. Dvs. de bliver ca. 1 år gamle. Da de kan være 6 måneder når du får dem, så passer det meget godt. Nogle butikker får guppyer ind fra privare opdrættere. Her kan guppyerne blive dobbelt så gamle, frem for dem der importeres fra østen.

Da jeg selv opdrættede guppyer var det tydeligt at de guppyer der voksede under høj varme, de spiste mere, blev hurtigt store. Til gengæld blev de ikke så gamle. De guppyer jeg lavede ved omkring 22 grader blev pænt gamle.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

wasabi — 26. marts 2006, 10:19

Jeg vil mene det samme som #2 , mine gupser dør også med mellemrum uden egentlige tegn, og de der dør er for det meste gupser jeg har haft i mokr 6-10 mnd! Mine plejer at gå hen til pumpen inden de dør!

Du skal blive nekyret hvis der var flere der døde på een gang, men når det ikke er tilfældet kan du bevare roen!!!

Med venlig hilsen
wasabi

Soulen — 26. marts 2006, 12:56

min guppy er begyndt at skide hvid lort ud, er det noget jeg skal være opmærksom på?
hun er gravid ved jeg, kan det have noget med det at gøre?

Mvh.
Heine

SUB-WOOFER — 26. marts 2006, 13:06

min Sværddrager er begyndt at skide orange lort ud, hvorfor

Mvh.
Mathias

Soulen — 26. marts 2006, 13:09

har studeret hende og det ser ikke ud som om at det er en parasit

Mvh.
Heine

gibson — 26. marts 2006, 13:14

Soulen & Sub-woofer, opret din egen tråd :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Soulen — 26. marts 2006, 13:15

ville jeg gerne men så begynder folk jo bare at brokke sig over det


Mvh.
Heine

gibson — 26. marts 2006, 13:30

Soulen, nej - man skal lave sin egen tråd hvis man har et nyt spørgsmål. Det er mere træls at man kapre andres tråde :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.