Forslag til fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Paposa — 28. april 2006, 11:17

Har fået mig et 112 l. akvarium, der nu er kørt ind og parat til nye fisk.
I akvariet er der i forvejen 2 maller, 2 black molly + 2 silver molly.

Er der nogen som har nogle gode forslag til, hvilke fisk + antal jeg kan anskaffe mig til akvariet?
Er helt nybegynder, så alle forslag modtages meget gerne!

Nellie — 28. april 2006, 11:33

Når det nu er et selskabsakvarie, så synes jeg der findes mange flotte guramier. Og hvad med et par kribensis, som er en nem og spændende dværgcichlide at have 😮) Paradisfisk er også rigtig sjove i adfærden - havde en han som var meget nysgerrig og nærmest ville kløs på ryggen, når man havde fingrene i akvariet!

Guines — 28. april 2006, 12:36

Paradisfisk egner sig ikke til et selskabsakvarie, de er utrolig aggresive.

Men ja evt et par kribensis, de er en smuk fisk med helt deres egen personlighed, 1 han og 1 hun.

Derudover evt nogle stimefisk rød neon, eller en anden tetra art.


Vh.
Guines

wasabi — 28. april 2006, 16:10

Nu vd jeg ikke om du kan lide krydsninger, men hvis du anskaffede nogle orange el hvide mollyer, kunne du få nogle spændende variationer!

Der er folk der synes at gupser er kedelige, men jeg synes at det er spændende at gå på gupsejagt og finde nogle fede farver, for derefter at få flotte krydsninger!

Jeg selv synes øksefisk, dværg kuglefisk og sorte tetraér er flotte og spændende.....men det en smagssag!

Er der eller noget bestemt du går og tænker på? sådan farvemæssigt, udfordringsmæssigt el ynglemæssigt? For så det lidt nemmere og komme med forslag!

Forslag som #2 og #3 kommer med synes jeg også er ret spændende og hvis du ønsker stimefisk ville jeg helt klart sige sorte tetraer! Og hvad med et pr kuhli ål, dværg sporefrøer el mysteriesngle?

De bedste hilsner
wasabi

Nellie — 2. maj 2006, 09:46

Bliver nødt til at tilføje, at jeg godt har læst om at Paradisfisk skulle være aggressíve, men det var mine altså aldrig, så det er åbenbart en sandhed med modifikationer 😮)

Venligst
Nellie

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.