Lavasten og bygningsskum

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Pauline — 28. april 2006, 17:49

Hepp - 2 hurtige frit fra leveren:
1: Er lavasten ikke bare lavasten? - 3 Kilo i byggemarkedet (til grillen) 25 kr. 1 kilo i 'den lokale' 20 kr?
2: Hvad er det for noget 'bygningsskum' man kan lave dekorationer til akvariet med?
Bonus spørgsmål: Hvad maler man sin homemade baggrund med?

Christian.D — 28. april 2006, 18:52

Lavasten er ikke bare lavasten! Du må kun bruge dem til akvariebrug som du køber i dyrehandleren! Ikke-dyrehandlersten kan være giftige! De har været en tråd her på AS om emnet.

De bedste hilsner
Christian Dideriksen

Pauline — 28. april 2006, 19:16

OK - har du et link til tråden? Har nemlig prøvet at søge, men finder intet...

helene — 28. april 2006, 22:42

http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=249540&cat=4&highlight=myrdet%20mine%20maller

Mvh.
helene

Pauline — 28. april 2006, 22:55

#4 tak.
...men noget man vil bruge i en grill kan da neppe ha' gift og svovl i sig? Hmm... tråden gjorde mig en anelse klogere, men stadig ikke overbevist om det ene eller andet. Er der nogen der ved noget 4 a fact? (no offence). Nu er det jo ikke sådan, at jeg jorder lige ind og propper 3 kilo ukendt materiale i mit akvarie, men øv, jeg ahr lige den vildeste plan med de sten, så jeg vil UTROLIGT gerne ha' nogle flere fakta om grill lava sten. Jeg har svært ved at tro, at de ikke er renset for ,i hvert fald, svovl da det jo ellers ville give en fæl prut lugt (man har vel set sin del af Shrek) når man fyrede op, ik'? *suk* *piv*. Jeg vil meget gerne til bunds i det.
Er der forresten nogen der har svaret¨på ? 2+ bonus ?

MOK — 28. april 2006, 23:01

Hej Pauline

Så vidt jeg har læst mig til er svaret på dit bonusspørgsmål ;o) PU-skum - det der klistrede stads, der udvider sig som ind i h.....

Mvh.
Morten

Pauline — 28. april 2006, 23:05

Er det 'navnet'? PU-skum? Jeg kiggede på noget i dag, men man skulle ha' maske og alt muligt gejl på for at bruge det... Jeg ved ikke om det hed 'PU', men det var det der på tube som udvider sig - brugte det forresten også i en KANSAS reklame som jeg har været med til at lave, der 'skummer han det lige op', men det var også giftigt a h-til - er det det skum? *vantro blik i øjnene*

MOK — 28. april 2006, 23:09

Forstår dit vantro blik 😮) - prøv at checke Jerry's meget udmærkede artikel og se om du bliver klogere:
http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=294

Mvh.
Morten

Pauline — 28. april 2006, 23:42

Det må jeg sige!
Det er en mere end anbefalingsværdig artikel!
Nu mangler jeg kun en afklaring med de lavasten!
5 store point fra mig!

Ravnox — 29. april 2006, 01:01

Nul problemer med lavasten til grillen. Jeg har brugt dem i flere år, ud over de skarpe kanter har der ikke været problemer.
Lavede en tråd om det for 1½ årstid siden men kan ikke finde den igen - nok for gammel - der er et link til tråden her http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=14007&cat=1&highlight=grill men den er tom.
Jeg brugte iøvrigt varmepistollim til at lime stenene fast med, men det holdt kun en 3 måneder så gik limen løs fra glasset.

--- Niels

Ravnox — 30. april 2006, 00:24

Øh, her lige et billede, ikke den mest vellykkede balje men fiskene var glade for det !

--- Niels



Pauline — 30. april 2006, 19:19

# 10 + #11 Tisind tak!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.