Geophagus typer og krydsningsrisiko

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

camille — 1. maj 2006, 09:23

Så har jeg efterhånden en del forskellige geopagstyper i mit akvarie og er rigtig glad for dem alle sammen. Nu tænker jeg bare at der måske er en risiko for at de krydser med hinanden. Er der nogen af disse der ikke bør gå sammen, eller hvordan - jeg tager lige et par ikke geophaguser med i det spørgsmål. geophagus brasiliensis, geo. steindachneri, geo. pellegrinni, geo. orange head - meeki og aureum Håber at i siger at alle kan gå sammen, har dog nok alligevel nogen realistisk sans.

Med venlig hilsen
camille

gibson — 1. maj 2006, 09:27

Jeg har ikke hørt om nogen jordspisere der har krydset sig, men derfor kan de måske godt gøre det.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

stausholm — 1. maj 2006, 10:21

der er vel altid en risiko ved at nogen af dem kan krydse. hvis man nu deler dem op, så er der Brasiliensis complexet hvor du har én fra. den vil nok ikke krydse med de andre du har. så har du orange head, som hører ind under dem der kaldes Geophagus. de sidste 2 arter du har hører under samme complex, nemlig Crassilabris complexet (osse kendt som "red hump" jordspiserne). om disse vil kunne finde på og krydse ved jeg ikke, men det er dem jeg ville holde øje med 😉

allan

jon — 1. maj 2006, 10:33

har du alle dem gående sammen i 530L?
Oplever du ikke problemer emd aggresivitet?

Mvh Jon

camille — 1. maj 2006, 15:13

ja, selvfølgeligt er det, det jeg skal holde øje med. Jeg har alle i 530L. 2 små brasil (4 cm) 6 orange head (6-11 cm) et par red hump (har haft unger sammen) og 3 pelegrini ( ca 6 cm) Jeg kan se at der er ved at danne sig et par mellem orange head'erne. pelegrinierne er endnu ikke udfarvede og jeg kan ikke kønsbestemme dem. og brasiiensiserne er selvfølgeligt for små til noget som helst endnu. Der er ingen aggresivitet mellem nogle af geogerne, ind i mellem tager de lige en lille tur med meekierne, men slet ikke noget alvorligt.

Med venlig hilsen
camille

gibson — 1. maj 2006, 15:27

Er der nogen der har læst om at nogle geo'er har krydset?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

camille — 2. maj 2006, 08:23

Jeg var lige en tur forbi petworld Århus i går og spurgte Amon som fortalte at geophagus ikke krydser. Tak for hjælpen.
Nu ønsker jeg mig et par varianter til, geophagus er både søde, smukke og spændende.

Med venlig hilsen
camille

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.