Hvad er det
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ejnar34 — 4. maj 2006, 14:02
På forhånd tak
Ejnar34 — 4. maj 2006, 14:04
michy — 4. maj 2006, 14:09
Med venlig hilsen
Michael Larsen
Ejnar34 — 4. maj 2006, 14:10
Ejnar34 — 4. maj 2006, 14:11
Ejnar34
mohlin — 4. maj 2006, 15:13
Med venlig hilsen
Eva
wizard1976 — 4. maj 2006, 17:45
hvor lang tid har du tændt dit lys? 8-10 timer burde være tilpas.
mvh. chr.
Brain — 4. maj 2006, 21:52
Som Eva siger prøv at mørklægge akvariet i nogle dage, og se om det ikke hjælper. Sæt avispapir på siderne og sluk for lyset.
Mvh.
Laura
Brain — 4. maj 2006, 21:53
Mvh.
Laura
Ejnar34 — 5. maj 2006, 06:50
Følgende fisk i baljen:
Neolamprollogus Brichardi
Neolamprolugus Leleupi
Lamprologus Multifasciatus
Julidochromis Marlieri
Royal Panaque
Synodontis Multipunctatus
Det var vist nok det hele ;o)
Jeg har til gengæld hørt at siamesiske algeæder skulle spise trådalger, så længe at trådene ikke er alt for store, og amano rejen skulle vist også spise dem..... bare et lille tip til Wizarden 😮)
mohlin — 5. maj 2006, 12:50
Med venlig hilsen
Eva
Lars Steen — 16. juli 2006, 16:21
Ikke for at beskylde alle disse gode indslag for noget ..... MEN :
jeg har arbejdet med disse alger i 2 akvarier i min stue :
1'st. akv. 530l uden sollys, selvskabs akv. vandskift på ca. 50 % pr. uge over nogle 2 mdr. det hjalp ikke, total mørklægning i en uge - hjalp heller ikke, Mysteriesnegle blev indkøgt 50 stk. de døde alle inden en uge, så fik jeg af vide at det var for lidt hurti voksne planter, så jeg købte 30 Hygrophyla og plantede det over det hele, de gik ud eller rette de blev kvalt af de 'agler' - så tænkte jeg at nu var det nok, så enten skulle det sælges eller også imod min ide om akvarie kemi. fik jeg et råd af en dame som havde held med dette, algekiller fra Farmland til kr. 59,00 pr. flaske det lyd for nemt - men det måtte være den sidste løsning, jeg købte 2 flasker skiftede vand og hældte den 1'st flaske i - alt blev mælkehvidt, jeg tænkte ja det var så det akvarie og fisk & planter, der gik nogle timer så var vandet klart igen lod det hele køre imens i en ugens tid skiftede så 50% vand igen og så fik det akv. den sidste flaske ca. 1 - 2 uger efter var alt væk og de #¤%/&/%#"¤ 'Alger' er IKKE kommet igen.
Så nu skal jeg have lagt det helt om, og så håber jeg at det igen kan komme op på en standard der kan være med i kreds mesterskaberne eller måske DM igen, men det tager jo et stykke tid at få det op i den standard igen.
2'nd akvarie for nu samme tur, men det indeholder kun ca. 300l. vand det er et akvaterarie, med min dejlige store Anableps anableps ( fireøjne) hun - så dette akvarie er jeg særlig øm over, men det for 3/4 flaske en af dagene, og så håber jeg på det går som det 1'st akv.
Men det er sgu en hård 'nød' at knække den 'alge' eller hvad det ellers kan være, men dette var bare mit input og min 'lille' kamp som lykkes i det 1'st akv.
Jo jeg er meget imod at bruge sådan noget underligt noget som f.eks. algekiller men man bliver jo desperat, og er klar til at prøve alt for 'sin lille perle af et akvarie' men vi akvarister er jo til tider optimister og vi bliver jo drevet at en drøm som kun kan blive opfyldt af et akvarie som vi hver i sær ønsker os, og selvfølgelig for vi det ... ikke !!
Held og lykke med jeres kamp, Tess & Ray.
Mvh.
Lars Steen
Mvh.
Lars Steen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.