Hvad er levende sten?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

elisabethen — 12. maj 2006, 12:12

Ny saltvandsartikel!

Her kan du læse en kort beskrivelse af levende sten, og hvad de skal gøre godt for i saltvandsakvariet: http://www.akvariesiden.dk/akvariet/vis_artikel_ny.php?id=463

Har du nogle kommentarer til artiklen eller spændende erfaringer med levende sten, kan du skrive dem i denne tråd.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Lihn — 12. maj 2006, 15:01

Jeg synes artikelen er god, og man får vigtig viden med omkring stenene. Jeg har ikke selv levende sten, men her på det sidste har jeg fået lidt lyst til at få et lille saltvands akvarie, så det kunne nemt blive til noget med lidt levende sten;-)

Mvh.
Jacob Lihn

Green_Cat — 12. maj 2006, 18:42

Jeg kunne godt tænkte mig lidt info omkring hvordan disse sten fremskaffes, dvs om det er noget der skader naturen/økosystemet de tages fra. Man har jo hørt meget om de ting der gøres ved revene i forvejen.
Det ville jo være rart at være sikker på at det er forsvarligt :-)

Mvh.
Green_Cat

gibson — 12. maj 2006, 18:49

#3 Du kan være sikker på at nogle gør det uforsvarligt og med underbetalte børn, og andre gør det forsvarligt.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

RDJ — 12. maj 2006, 18:51

3 Jeg giver dig ret, hvordan fremskaffes disse sten ? Jeg er næsten sikker på man er med til at ødelægge en masse koral steder. Jeg har dykket en del de steder, og de tåler ikke berøringer eller andet form forstyrelser. Og der er ikke meget af det i verden. Og de opdyrker det næppe :-/

Med venlig hilsen
RDJ

RDJ — 12. maj 2006, 18:52

4 skidt om det er børn arbejde!, det er mest Koral naturen man skal tænke på! :-)

Med venlig hilsen
RDJ

elisabethen — 12. maj 2006, 18:53

#5: Dét er netop grunden til, at jeg ikke selv har saltvand. Jeg er temmeligt bekymret for om sådan et skrøbeligt miljø, som et koralrev er, kan holde til den forstyrrelse.. Som jo er totalt unødvendig.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

gibson — 12. maj 2006, 18:55

I ved godt man kan købe "fremavlede" levende sten ik?

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

RDJ — 12. maj 2006, 18:56

8 Hvor laver de dem og hvordan , har du evt. et link ?



Med venlig hilsen
RDJ

RDJ — 12. maj 2006, 19:00

5 ja det er hvis ikke så godt, har først rigtig tænkt over det nu. Men derfor vil jeg også hvis jeg laver et saltvand, lave det uden de sten. Der jo saltvand fisk og biotoper som er flotte uden det lige skal værer koral "sted"

Med venlig hilsen
RDJ

Lihn — 12. maj 2006, 19:05

#8 Dem kunne jeg også godt tænke mig lidt viden om, jeg er skam også imod børnearbejde..

Mvh.
Jacob Lihn

gibson — 12. maj 2006, 20:52

#9

Jeg skal prøve at se om jeg kan støve linket frem igen. Mht. at ødelægge naturen er den tit oppe at vende herinde:

http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=211681&cat=4

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Lihn — 13. maj 2006, 10:14

#12 Okay mange tak, så har vi da lige lidt og læse.. :-)

Mvh.
Jacob Lihn

Green_Cat — 13. maj 2006, 19:28

#8 se, det vidste jeg netop ikke ;-) kan man på nogen måde se når man køber levende sten om de er avlet eller "fundet"? lidt ligsom om når de mærker rå-træ så man kan se at det er fældet forsvarligt og ikke ødelægger skovene? :-)
Mvh.
Green_Cat

gibson — 13. maj 2006, 19:31

Det er stort set altid "natur" sten der sælges i butikkerne.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

gibson — 13. maj 2006, 19:39

Her står lidt om hvordan man dyrker "falske" levende sten:

http://news.mongabay.com/2005/0726-geogia-fiji.html

http://usinfo.state.gov/gi/Archive/2005/Jul/21-355345.html

http://gtresearchnews.gatech.edu/reshor/rh-f05/fiji.html

http://gtresearchnews.gatech.edu/newsrelease/fiji.htm

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Lihn — 13. maj 2006, 19:49

#16 Det ser da spændende ud! :-)

Mvh.
Jacob Lihn

Green_Cat — 13. maj 2006, 19:50

#15.. hvordan "tages" disse så fra naturen? 🙂
Mvh.
Green_Cat

kildemoes — 15. maj 2006, 12:41

De så kaldet ? Levende sten? som er meget gammelt dødt koralrev, bliver af lokal befolkning mange steder, brugt som byggemateriale, gravet op med gravko, knust og brugt som en slags cement, truslen fra den slags brug, er nok meget større, En det samlet forbrug af Levende sten er fra alle verdens saltvands Akvarister til sammen.
En anden ting man skal tænke på er at disse sten bliver genbrugt, Man kan altid få solgt sin sten, til en anden saltvands akv. Dette er også bedre, da de så er indkørt og klar til brug.
Ny indkøbt sten skal igennem en modning proces før de er klar til brug i akv. under transporten død der en del liv på og i stenene,Dette danner en hel del affaldsstoffer der skal nedbrydes, fjernes Med skummeren, dette er det der sker, når man siger at et ny startede saltvands. Akv. cykler.


Mvh.
kildemoes

kildemoes — 15. maj 2006, 21:07

#14 det nærmste vi i akv. hobbyen kommer, er nok MAC.



#14 det nærmste i akv. hobbyen bliver nok MAC. :
http://www.aquariumcouncil.org/default.asp





Mvh.
kildemoes

kildemoes — 16. maj 2006, 06:47

Og Klovnfisken ved jeg importer fra Menezel : http://www.mcm-menzel.de/ som er MAC certifieret

Mvh.
kildemoes

kildemoes — 16. maj 2006, 11:52

http://www.korallrev.no/ny_side_11.htm

Mvh.
kildemoes

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.